RECENZIA Tom Hanks je meno, ktoré predáva: Stojí film News of the World za tvoju pozornosť?

Záber z filmu News of the World

Tom Hanks vo filme News of the World (Zdroj: Netflix)

#Tom Hanks je meno, ktoré predáva. Ľudia ho ako herca majú mimoriadne radi a po obrovských úspechoch s filmami, ako Forrest Gump, Zelená míľa či Stroskotanec, si ľudia radi pozrú takmer čokoľvek, kde sa objaví. Na jeho najnovší film nie je nutné chodiť do kina (ako keby sme aj mohli, všakže), nájdeš ho totiž na Netflixe.


Netflix si pre teba vo februári pripravil viac filmov ako seriálov: Ktorý z nich si vyberieš na sledovanie ty?


V Spojených štátoch sa do kinosál dostal skrz štúdio Universal, Netflix zase získal medzinárodné práva na distribúciu. Ako sa teda podarila snímka News of the World, ktorá je pre Toma Hanksa prvá vo westernovom žánri?

Nehostinná krajina

Dej filmu nás zavedie do nie príliš prívetivého Texasu, kde veterán občianskej vojny Captain Kidd cestuje od jedného mesta k druhému a za pár drobných číta ľuďom informácie z novín o všetkom, čo by ich mohlo zaujímať. Pri ceste do ďalšej destinácie natrafí na opustenú Johannu, ktorá bola ako malá unesená zo svojho domova a teraz sa má vrátiť naspäť do civilizácie.

Tej, rovnako ako anglickému jazyku, vôbec nerozumie, a predstava opustenia indiánskych prírodných hodnôt sa jej ani trošku nepozdáva. Keďže ju nemá kto doviesť k svojim príbuzným, Captain Kidd sa podujme vziať Johannu na cestu naprieč Texasom. Počas nej si musí netradičná dvojica nájsť cestu nielen k sebe, ale zároveň sa aj vyrovnať so svojou minulosťou.

Záber z filmu News of the World
Príbeh sa zameriava na netradičnú cestu dvoch postáv naprieč povojnovým Texasom (Zdroj: Netflix)

Priamočiary príbeh

V prvom rade musím povedať, že ma režisér Paul Greengrass poriadne prekvapil. Je to hlavne z toho dôvodu, že je to možno prvýkrát, čo som v jeho filme necítil Greengrassovu prítomnosť. Snímka sa zameriava, na čo najrealistickejšie zobrazenie divokého západu, čiže nečakaj žiadne veľké krvavé prestrelky.


Netflix znova vsadil na čiernobiely film: Malcolm & Marie ti predstaví romantický žáner, ako si ho ešte nevidel


Tom Hanks je starý veterán, ktorý bojuje jedine s nevzdelanosťou ľudí a ukazuje, že má poriadne veľké srdce. Samozrejme, jeho výkon je bezchybný, no príbeh je priamočiary, takže neponúka veľa priestoru na ukazovanie vycibreného hereckého talentu.

Zaujme aj 12-ročná Helena Zengel, pre ktorú išlo o prvý anglicky hovoriaci film. Tá mala pred sebou poriadne náročnú úlohu, i keď trému táto malá Nemka rozhodne nemala. Vyjadrila sa totiž, že pred nakrúcaním ešte nikdy nepočula o hercovi menom Tom Hanks.

Záber z filmu News of the World
Mladá Nemka sa popri Tomovi Hanksovi nenechala zahanbiť (Zdroj: Netflix)

Bezchybná technická stránka

Kamera Dariusza Wolskiho len potvrdzuje, že Poliaci jednoducho vedia, ako nakrúcať filmy. Legendárny kameraman, ktorý má na konte napríklad prvých Pirátov z Karibiku, Marťana či Alien: Covenant, sa postaral o nádherný vizuál. Ten ocení každý milovník dlhých záberov a po tejto stránke sa nedá snímke vôbec nič vytknúť.


Sleduj náš výber najočakávanejších filmov roku 2021: Priprav sa na návrat Spider-Mana, Matrixu či obľúbené Rýchlo a zbesilo


Vizuál skvele dotvára podmanivá hudba od Jamesa Newtona Howarda. Nejde síce o soundtrack, ktorý si pustíš na samostatné počúvanie, no aj tak perfektne dotvára westernové prostredie. Howard je za News of the World nominovaný aj na Zlatý Glóbus, konkurencia je však v tejto kategórii poriadne silná.

Toto všetko nás privádza k hodnoteniu, že snímka je po technickej stránke úplne bezchybná a herecké výkony kvalitné. Film však zlyháva v samotnom príbehu. Aj napriek režisérovej snahe ísť do hĺbky je News of the World vo výsledku mimoriadne prehľadným a doslova až primitívne prehľadným projektom.

Záber z filmu News of the World
News of the World má problém s udržaním pozornosti diváka (Zdroj: Netflix)

Boj s nudou

To všetko je zabalené do priemerného a nezáživného westernu, ktorý sa snaží reflektovať súčasné rozvrátené Spojené štáty. Nejde mu to ale podľa predstáv tvorcov a úprimne by ma neprekvapilo, ak sa po prvej polovici filmu začneš nudiť a poškuľovať na hodinky.

Pokiaľ však nevieš, čo si večer pozrieť, News of the World stojí za pozornosť hlavne pre tých, ktorí chcú mať napozerané všetky snímky pred odovzdávaním Zlatých Glóbusov (a prípadne aj Oscarov). Ak si typický mainstreamový divák, tento projekt môžeš pokojne vynechať.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame