RECENZIA Vyskúšali sme druhú generáciu tabletu P11 Pro od Lenova: Dokáže Android poraziť Apple?

Tablet Lenovo

Tablet Lenovo Tab P11 Pro Gen 2 (Zdroj: Lenovo)

#V redakcii sme mali možnosť testovať jeden z najlepších tabletov, aké môže spoločnosť Lenovo ponúknuť. Tento notebookový gigant nedávno predstavil tablet Lenovo Tab P11 Pro Gen 2. Ak sa aj tebe z toho názvu zatočila hlava, ver, že skratky majú svoj zmysel. Ide o druhú generáciu 500-eurového zariadenia od spomínanej značky. Má svoje plusy aj mínusy. Oplatí sa zvážiť jeho kúpu?

Funguje ako veľký mobil

Tablety sa dnes pokúšajú nahradiť notebooky. Lenovo so svojím 11,2-palcovým monitorom mi to však neumožnilo. Rozmerom síce pripomína menší ultrabook, no funkciami som na ňom nevedel zvládnuť všetko, čo od mojej práce vyžadujem.

P11 Pro druhej generácie považujem skôr za zväčšený mobil, než za zmenšenú kanceláriu. Jeho hliníkové spracovanie ma potešilo, tablet je odolný a vďaka jeho zahnutým hranám (vrátane displeja) sa dobre drží.

Osobne som sa obával jeho váhy (má takmer pol kilogramu), no komponenty sú rozložené dobre a tablet sa mi ani v horizontálnej, ani vo vertikálnej polohe neprevažoval. Batéria je zasadená na vrchnej strane pri fotoaparátoch, pretože počas záťaže práve odtiaľ sálalo teplo, a je tu umiestnený aj port pre nabíjanie dotykového pera.

Aj keď sa zariadenie pomerne často a pomerne silno zahrieva, je na to dôvod. Procesor s RAM-kou sa snažia o čo najlepšie využívanie jednak 120 Hz obrazovky, ale aj OLED technológie. A práve to je najväčšou výsadou tohto modelu.

Krásna obrazovka s parádnym zvukom

Ak rád sleduješ filmy či seriály, a nie si televízny tip, tento tablet je ako stvorený pre teba. Netflix či HBO síce ponúka len Full HD tituly (aj keď displej má až 2,5K), na takej malej obrazovke mi to neprekážalo. Práve HDR režim, P3 farby a sýty kontrast vedeli aj počas dňa vyčarovať veľmi pekné zábery.

Keďže je displej lesklý, a nie matný (pretože je dotykový), odráža sa v ňom svetlo počas priameho slnečného žiarenia. Odporúčam s filmami počkať do tmy, kedy veľmi dobre pracuje aj adaptívny jas a vyváženie kontrastu a farieb počas rôznych svetelných podmienok. Displej je zjednodušene krásny a je najväčším plusom tabletu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Dokonalé nočné fotky robia zo Samsungu Galaxy S23 adepta na smartfón roka: Prečo ale operačný systém zaberá štvrtinu pamäte?

Na sledovanie poslúžia aj štyri reproduktory od JBL. Sú nielen hlasné, ale majú aj dobrú basovú hĺbku. Dolby Atmos je falošné. Zadné repráky tie predné nenahradia, ale na to som si už aj pri mobiloch zvykol. Nemôžem sa však sťažovať na skvelý stereo efekt a uznávam, že Dolby Atmos je lepšie nechať zapnuté.

Príjemným prekvapením pre mňa bola čítačka microSD kariet, vďaka ktorým si rozšíriš úložisko (v základe 256 GB). Jack pre slúchadlá absentuje. Na jednej strane sú slúchadlá pre kvalitný zvukový zážitok zbytočné, na strane druhej budeš sledovať filmy pre seba len v prípade, že vlastníš bezdrôtové slúchadlá. Osobne sa mi páčilo hranie hier cez PlayStation vďaka SharePlay, ktoré po náročnejšom pripojení fungovalo stabilne.

Obraz je najväčším plusom tabletu
Obraz je najväčším plusom tabletu (Zdroj: Lenovo)

Tablet je nabitý skvelými technológiami, ale…

Teraz jeho vnútro. Navonok sa podľa parametrov môže zdať, že zariadenie pobeží stabilne, ale nie je to úplne pravda. Najmä ráno, teda po dlhšej nočnej pauze, animácie pár sekúnd sekali, až po zabehnutí išli plynulo. To isté platí aj o novo nainštalovanej apke či hre. Zariadenie si musí chvíľu na jej používanie zvyknúť alebo sa aspoň dostať do behu.

Túto chybičku prisudzujem práve procesoru Mediatek 1300 T, ktorý nie je vôbec zlý, no najmä kvôli náročnejším úkonom a chladeniu by som tu uvítal Snapdragon 8. generácie. To by však zariadenie nebolo v cenovej kategórii do 500 eur. Aspoň RAM však mohla mať o dve giga viac. Tabletu akoby chýbala šťava na náročnejšie procesy.

Zariadenie sa odomyká miesto odtlačkov prstov skenovaním tváre – len v 2D. Pri zapínaní v horizontálnej polohe počas dňa som s tým nemal väčší problém a do dvoch sekúnd som bol vždy prihlásený. Vo vertikálnej polohe trvalo odomykanie o niečo dlhšie, akoby snímač nevedel prečítať otočenú tvár ihneď. V noci už nefungovala takmer vôbec. Chýba aj 3D sken, takže ak máš tvár pod uhlom, priprav si prsty na ťukanie hesla.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Veľryba sa na sklonku života pasuje s realitou: Priprav si vreckovky, toto bude dramatická jazda

Dokúp si klávesnicu a pero, my sme ich nemali

K Tab P11 Pro Gen 2 je dostupné aj zaujímavé príslušenstvo – klávesnica a pero. My sme však na testovanie nedostali ani jedno z nich a starší stylus obrazovka nepodporovala. Neviem ti preto priniesť moje dojmy s využívania stylusu. Pri kreslení prstom nemá zariadenie veľké omeškanie, no dotykové pero je stále otázne.

Lenovo sa snaží tlačiť cenu čo najviac dole, aby tablet dostal pod cenu 500 eur. To znamená, že v balení máš len tablet, kábel a nabíjačku. Miesto na stylus v balení je a osobne by som ho pribalil (a dvihol cenu o 50 eur), no výrobca je očividne proti.

Ešte v rýchlosti spomeniem fotografie. Nechcem im venovať celú sekciu, pretože ich, žiaľ, nemôžem chváliť. Počas dňa fotky z 13 Mpx zadného foťáku ako-tak vyzerajú, no svetelnosť f/2.4 ich ničí už pri šere, nehovoriac o noci. Selfie kamera má len 8 Mpx a je tu skôr z nutnosti častých hovorov a odomykaniu zariadenia. Obe kamery nahrávajú len Full HD video pri 30fps, ktorému chýba stabilita, hĺbka, lepšie farby a má plochý zvuk. Toto nebola priorita zariadenia.

Chce to rýchlejšie nabíjanie

Samotná batéria má 8200 mAh, čo je dostatočné zhruba pre dva mobily. No na druhej strane musí utiahnuť 11,2-palcový OLED displej. Výdrž sa pohybuje na úrovni 7 – 8 hodín. To je na tablet len priemerné. Záleží od toho, aké úkony od zariadenia vyžaduješ.

Ak vypneš 120 Hz, zapneš šetrenie batérie a sleduješ vo vlaku videá cestou na dovolenku, 10 hodín máš zaručených. Ak na slnku hráš hry s pripojením na internet, nedostaneš sa cez 6 hodín. Treba vedieť s displejom pracovať a keď cítiš, že sa tablet prehrieva, radšej si daj pohov. Rozžeravená batérie ťahala najviac výdrže.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Vystrašená dcéra pátra po zmiznutej matke: Nezvestná sa ti zaručene vryje pod kožu

Nabíjanie je však masaker na počkanie. Nakoľko maximálny výkon je 20 W, ani s pribalenou nabíjačkou som za dve hodiny nemal plnú batériu. Na jednej strane to šetrí jej životnosť, no mňa uberá o čas. Bezdrôtové ani reverzné nabíjanie tu nie je. Rád by som sa vyjadril aj k batérii a nabíjaniu stylusu, ale moje staré pero nepodporovalo magnetické nabíjanie v tomto tablete.

Verdikt

Lenovo sa snaží. Taktika šetrenia nákladov za čo najnižšiu kúpnu sumu sa však nemusí vyplatiť. Ak má zariadenie prívlastok Pro, nemal by jeho kupujúci riešiť kompromisy. Druhý zadný fotoaparát (ultra-wide) nepotrebujem, no lepšiu svetelnosť si hlavný snímač zaslúži. 3D sken tváre tiež nepotrebujem, no naozaj rýchle prihlasovanie áno. Ani počítačový výkon mi netreba, ale stabilnú kancelársku prácu nezvláda vždy plynule.

Tab P11 Pro Gen 2 nenahradí počítač, ak na ňom pracuješ alebo s ním študuješ. Ide o veľký mobil s nádhernou obrazovkou, parádnym zvukom a (možno) dobrým ovládaním pomocou pera a klávesnice.

Aj keď boli moje očakávania vyššie, stále treba napísať, že ho kúpiš za polovičnú cenu nových iPadov. Nevyrovnajú sa ich bezproblémovému systému, kamerám či výkonu, no na pravidelné sledovanie filmov, seriálov, share-nutej hernej konzole či len brázdenie po internete je veľmi dobrým, aj keď v Androidoch „až“ 500-eurovým rozhodnutím.

Plusy

 • Dobre vyvážená hmotnosť
 • Hliníkové spracovanie
 • Krásny 2,5K OLED displej
 • Sýty zvuk s basami
 • 120 Hz frekvencia za dobrú cenu
 • Podpora klávesnice a magnetické nabíjanie stylusu
 • Dobrá cena na Pro zariadenie

Mínusy

 • Chýba lepšia optimalizácia medzi hardvérom a softvérom
 • Pri náročných úkonoch sa často prehrieva
 • Snímač tváre chce upgrade
 • Prakticky nevyužiteľné fotoaparáty (okrem nutných hovorov)
 • Pomalé nabíjanie

👋 Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame