RECENZIA Vystrašená dcéra pátra po zmiznutej matke: Nezvestná sa ti zaručene vryje pod kožu

Film Nezvestná

Film Nezvestná ponúka nezvyčajný investigatívny zážitok (Zdroj: Sony Pictures)

#Predstav si, že si svedkom únosu vlastnej matky. Aj keď sa v novom filme Nezvestná odohráva celý priebeh pátrania len na monitore, budeš doslova zatlačený do sedadla. Tvorcovia filmu Pátranie prichádzajú s novým filmom, ktorý sa síce formou nemení, no tentokrát je ešte o niečo napínavejší ako pre rokmi.

Rovnaký štýl, nový prípad

Matka mladej June zmizne počas dovolenky v Kolumbii, kam sa vybrala s novým priateľom. Keď dcéra začne po nezvestnej matke pátrať, hľadanie jej komplikuje nielen úradnícka byrokracia, ale aj vzdialenosť 1600 kilometrov.

June zostáva v Los Angeles a pri hľadaní stôp šikovne využíva súčasné technológie, aby sa matku pokúsila nájsť, kým nie je neskoro. Čím viac však preniká do digitálneho sveta, tým viac otázok sa objavuje. A keď napokon June odhalí tajomstvo o svojej matke, zistí, že ju vlastne vôbec nepoznala.

Po hereckej stránke žiari najmä mladá Storm Reid z Eufórie. Vlastní MacBook a film ti ukáže, čo sa dá s jedným kusom techniky a pripojenia na internet dokázať. Samozrejme, všetky používané technológie na pátranie matky sú skutočné a programy si môžeš stiahnuť do notebooku aj ty. No nie všetko, čo vidíš, odráža realitu tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Vysvetlíme ti, prečo.

June nestihla vyzdvihnúť matku na letisku
June nestihla vyzdvihnúť matku na letisku (Zdroj: Sony Pictures)

Pátranie cez obrazovku MacBooku

Nie, film v skutočnosti nie je nahrávanie obrazovky. Všetko je vytvorené v softvéri vizuálnych efektov, ktoré sú následne programované a renderované. Vernosť známeho operačného systému macOS je však na detail presná a tvorcovia sa vyhrali najmä s farebnými variáciami (napríklad odlišné farby poznámok, denný verzus nočný režim a podobne).

Chýbať nemôže ani verné spracovanie zvukovej zložky, teda klikanie na trackpad notebooku, známe zvuky notifikácií, zvonenia mobilu či horšej kvality volajúcich účastníkov. Práve zmes audia a vizuálu ponúkajú podmanivý štýl filmu, aký si videl zatiaľ len raz – v snímke Pátranie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na január mnohým vyrazí dych: Nový rok si pre tieto znamenia pripravil nepríjemné prekvapenie!

Keďže naša hrdinka používa často FaceTime, si neustále v kontakte aj s jej výrazmi tváre. Na obrazovke sú otvorené viaceré apky naraz a treba pozorne sledovať nielen to, ako sa mladá June tvári, ale tiež, čo si zapisuje, čo naopak maže či prepisuje alebo vyhľadáva. Nezvestná je akoby hrou s tvojou pozornosťou.

Javier je Juninou spojkou v Kolumbii
Javier je Juninou spojkou v Kolumbii (Zdroj: Sony Pictures)

Nitky prípadu niekedy nikam nevedú

Počas pátrania niekedy June využíva aplikácie, o ktorým som nikdy nepočul, no overil som si, že všetky existujú. Navyše jej pomôže aj Kolumbijčan Javier, ktorý sa nachádza v meste, kde matka zmizla a je jedinou fyzickou spojkou jej dcéry. Interakcia medzi nimi je skvelá a pomáhajú si vlastne navzájom, pretože aj Javi má nejaké rodinné problémy.

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že celé vyvrcholenie filmu bolo až príliš jednoduché. No o tom to možno celé je. Niekedy veci prosto zbytočne komplikujeme a vytvárame si alternatívne verzie, ktoré sú pre náš mozog zaujímavejšie. Junino pátranie často nikam nevedie, no aj vďaka tomu eliminuje rôzne možnosti.

Ako hovorí Doyle cez svojho detektíva Holmesa: „Keď odstrániš všetko nemožné, ostane ti len to možné, aj keď je to najmenej pravdepodobné.“ Vo filme je nejeden zvrat a práve čakanie na „tú jednu možnú, no málo pravdepodobnú verziu“ ťa bude držať v strehu. Nechýba tu ani narážka na detektívne minisérie od Netflixu, ktorého logo síce neukázali, no nápis v hypertextovom okne nám neušiel.

Hlavná hrdina používa často FaceTime
Hlavná hrdina používa často FaceTime (Zdroj: Sony Pictures)

Unikát, ktorý by sa nemal opakovať často

Nezvestná ponúka znova nielen napínavý investigatívny príbeh, aké aj unikátne spracovanie. Po Pátraní si od nás odnáša štyri body z piatich (hodnotili by sme filmy rovnako), no zároveň chceme upozorniť na to, že niekomu sa môžu tieto dva filmy zdať až príliš podobné. A to nielen kvôli forme.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Václav Sivák? Bombardér, fantastický kickboxer a hrdý zástupca rómskej komunity

Postupné nabaľovanie zápletky, zvraty a vyvrcholenie sú ako cez kopirák spomínaného filmu z roku 2018. Čím viac takýchto filmov bude vznikať, tým menej unikátnymi budú. Ak si deň pred Nezvestnou pozrieš Pátranie, v kine nebudeš až taký ohúrený.

Máš rád investigatívne filmy, v ktorých hlavná postava kašle na políciu, pravidlá aj morálku a snaží sa nájsť pravdu na vlastnú päsť? Tak potom Nezvestná je pre teba ako stvorená. Na druhýkrát už film fungovať nebude, preto si ho v kine poriadne uži. Nenašli sme v ňom dokonca žiadne narážky na menšiny, čo je v amerických filmoch až podozrivo nezvyklé.

Hodnotenie: #####

P.S.: Osobne ďakujem filmu za pár trikov z macOS, určite ich využijem.

Ako hodnotíš film Nezvestná?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame