RECENZIA Je pitie alkoholu zdraviu prospešné? Film Chľast je zábavná a zaslúžená oscarovka

Chľast s Madsom Mikkelsenom je zábavná zaslúžená oscarovka

Chľast s Madsom Mikkelsenom je zábavná zaslúžená oscarovka (Zdroj: Nordisk Film)

#Snímka Chľast od skvelého dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga premiérovala v niektorých európskych krajinách už koncom minulého roka, no do ponuky našich kín ju Cinemax zaradil až po uvoľnení tvrdých opatrení. Ak si si myslel, že európskej kinematografii už došli dobré a originálne nápady, tento film ťa zaručene presvedčí o opaku.


RECENZIA Mila Jovovich bojuje proti príšerám veľkým ako panelák: Oplatí sa skočiť do kina na Monster Hunter?


Vraj si treba dobre vypiť…

Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudení touto teóriou sa Martin v podaní Madsa Mikkelsena a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu hladinku.

Ak dokázal Churchill vyhrať druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo pár kvapiek znamenať pre nich a ich študentov? Každá minca má však dve strany a aj skúška tohto experimentu niečo jednoducho musí stáť. Martinovi pribúdajú rodinné problémy a jeho triezvi kolegovia začínajú taktiež niečo tušiť.

Čo ti poviem k príbehu – európska kinematografia zažíva v posledných rokoch skvelé obdobie a Chľast len potvrdzuje jej rastúcu tendenciu. Originálny nápad a svojrázne prevedenie robia z filmu nezameniteľnú drámu, ale aj výbornú komédiu. Dôležité je, že sa presne vie, kedy má film zanôtiť na tú správnu strunu. Poriadne sa pobavíš, ale aj zamyslíš, a to je myslím v dnešnom svete filmu veľmi zriedkavá kombinácia (zvlášť ak je správne nakombinovaná).

Štvorica učiteľov si poriadne vypije
Štvorica učiteľov si poriadne vypije (Zdroj: Nordisk Film)

Mikkelsen je pán herec

Informácia, že Mads Mikkelsen je neskutočným ťahúňom celého filmu, ťa asi neprekvapí. Tohto herca jednoznačne poznáš zo seriálového Hannibala, ale aj ako záporáka z Casino Royale, Doctora Stranga či novinky Chaos Walking. Šarmantný Dán je nielen majstrom herectva, ale aj improvizácie, ktorá je v komediálnom žánri taktiež veľmi dôležitá.

Ostatní herci však nezostávajú len v Mikkelsenovom tieni. Či už by sme hovorili o Thomasovi Bo Larsenovi (Idealista, Druhá šanca), Magnusovi Millangovi (Žena v klietke, Kursk) alebo ostatných – všetci podali uveriteľné výkony. Keď som sa do filmu zahľadel, na chvíľu som mal pocit, že nie som v kinosále, ale na severskej škole s podnapitými učiteľmi. Aj nízky rozpočet dokáže ponúknuť reálnejšiu výpravu vďaka skutočným lokáciám.

Chľast je ďalšia vydarená Vinterbergovka
Chľast je ďalšia vydarená Vinterbergovka (Zdroj: Nordisk Film)

Ďalšia zvládnutá Vinterbergovka

Všetci tvorcovia aj herci majú niečo spoločné – dávnejšie sa podieľali na projekte Hon. Ak si o tomto fenomenálnom filme ešte nepočul (a teda si ho nevidel), prichádzaš o veľa. Thomas Vinterberg, režisér a scenárista Chľastu, je majstrom v nakrúcaní drám na zamyslenie a pri odchode z kinosály budeš mať aj ty plnú hlavu myšlienok. Zároveň ale aj pocit, že si si príjemne oddýchol pri zábavnej komédii.

Chľast je zaujímavý film, a to nielen vďaka Madsovi Mikkelsenovi. Vinterberg už v minulosti vyhral rad ocenení, pričom z tých najprestížnejších sa môže pochváliť cenou poroty festivalu Cannes (na ktorom premiéroval aj tento film) či Bristkou cenou BAFTA za najlepší cudzojazyčný film. Áno, jediná vec, ktorá ťa môže odradiť, je asi fakt, že snímka je pôvodne z Dánska, a preto, ak nehovoríš dánsky, budeš musieť čítať titulky.

Záverečú sekvenciu s Mikkelsenom si jednoducho zamiluješ
Záverečú sekvenciu s Mikkelsenom si jednoducho zamiluješ (Zdroj: Nordisk Film)

Zaslúžený Oscar

Dáni tento rok vyhrali oscarovú kategóriu najlepší cudzojazyčný film, a to práve vďaka Chľastu. Za nás ide o zaslúženú sošku, ktorá vo svojej kategórii nemala konkurenciu. Nomináciu dostal aj sám Vinterberg za najlepšiu réžiu. Čo viac dodať? Chľast je práve ten typ filmu, ktorý nám pripomína, prečo kinematografia vznikla, prečo radi chodíme do kina, a čo všetko sa skrz filmové umenie môžeme dozvedieť.

Chľast nepovažujem za najlepší film roka. Napriek tomu si myslím, že európska kinematografia za minulý rok naozaj nič lepšie nevyprodukovala. Cinemax ti dal jedinečnú príležitosť vidieť snímku vďaka Artmax premietaniu, a ak ho nájdeš v programe tvojho kina, neváhaj ani sekundu a čo najskôr si kúp lístky. Záverečnú sekvenciu s tancujúcim Mikkelsenom si musí zamilovať každý (Mads v nej dokonca nevyužil žiadneho dabléra). Tak teda rýchlo utekaj do kina. Rozhodne neoľutuješ.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Cinemax
Odporúčame