Najkrajšie túry na Západnom Slovensku: Okolie Bratislavy si zamiluješ, trasy zvládneš za pár hodín

Túry na Západnom Slovensku

Túry na Západnom Slovensku (Zdroj: Unsplash.com/Jake Melara)

#Západné Slovensko nestráca na kráse ani v porovnaní s našimi najvyššími horami. Aj v okolí hlavného mesta nájdeš viaceré zaujímavé túry. Či uprednostníš výstup na Kamzík, vrch Vysoká, hradisko Zobor, alebo sa necháš zlákať jednou z početných zrúcanín – to už necháme na tebe. Vybrali sme 10 atraktívnych nenáročných túr, ktoré ti zaberú maximálne 3 hodinky času.


Hľadáš nenáročnú túru v srdci prírody? Poznáme tie najlepšie, nechýba vodopád ani vyhliadková veža


Dúbravská Hlavica (Bratislava)

Len kúsok za mestskou časťou Dúbravka sa v lesíku skrýva množstvo neoznačených, ale aj označených chodníkov. Jeden z ich ťa prevedie kavernami, vojnovými opevneniami z čias prvej svetovej vojny. Dodnes sa zachovalo osem z nich, pričom pre verejnosť je sprístupnená len tá s číslovkou 2, v ktorej si vypočuješ aj zaujímavý výklad odborníka. Túra cez lesík zaberie asi dve hodinky a zvládnu ju aj malé deti či štvornohí miláčikovia.

Začiatok túry: kostol v Starej Dúbravke
Turistická značka: žltá
Časová náročnosť: približne 2 hodiny

Kamzík (Bratislava)

Medzi obľúbené a nenáročné túry v Bratislave patrí aj cesta na Kamzík. Vďaka svojej 200 metrov vysokej televíznej veži je neprehliadnuteľná. Krásne prostredie lesoparku láka turistov, bežcov či cyklistov. V okolí Kamzíka sa nachádza hneď niekoľko športovísk, ubytovacích zariadení a bufet. Počas letných mesiacov si tu užiješ aj bobovú dráhu dlhú 360 metrov. Na vrch premáva aj lanovka zo Železnej studničky, ktorou je možné odviesť aj bicykel či detský kočík. Dĺžka výletu závisí aj od tempa a zvolenej trasy.

Začiatok túry: zastávka Pri Červenom moste
Turistická značka: červená
Časová náročnosť: približne hodina a pol

Sandberg a Devín (Bratislava)

Sandberg sa nachádza v Devínskej Novej Vsi. Pre obyvateľov hlavného mesta ide o mimoriadne vychytenú letnú lokalitu. Najjednoduchší výstup je z Devínskej Novej Vsi po modrej turistickej trati, na ktorú sa môžeš napojiť aj nazastávke MHD Uhrovecká. Na vrchu si užiješ krásny výhrad na zrúcaninu Devín. Uvidíš však aj Malé Karpaty na slovenskej strane či blízke Rakúsko. Pokračovať môžeš až na samotnú zrúcaninu.

Začiatok túry: Múzeum colníctva a finančnej správy, Devínska Nová Ves
Turistická značka: modrá
Časová náročnosť: maximálne hodina na Sandberg a ďalšia hodina na Devín

Vysoká (Kuchyňa)

Nad obcou Kuchyňa sa nachádza druhá najvyššia sedemstovka Malých Karpát – Vysoká. Aj keď niekedy je prevýšenie na vrchol pomerne strmé, stále spadá do menej náročných túr. Zaberie ti približne tri hodinky. Kúsok pred samotných vrcholom sa nachádza aj cintorín, pri ktorom si môžeš oddýchnuť. Na Vysokú sa dostaneš buď z Kuchyne po modrej značke alebo od východu po červenej. V nadmorskej výške 754 metrov nad morom uvidíš za dobrého počasia aj Tribeč a veľkú časť Podunajskej nížiny.

Začiatok túry: kostol v obci Kuchyňa
Turistická značka: modrá
Časová náročnosť: 2 – 3 hodiny

Havrania skala (Smolenice)

Bralo Havrania skala v blízkosti Smoleníc vyhľadávajú najmä lezci. Môže však ponúknuť aj príjemnú nenáročnú túru. Ak si ju zvolíš, začína na železničnej stanici Smolenice, odkiaľ nasleduješ žlté turistické značky. Na konci túry, ktorá je dlhá približne 2,5 kilometra, ťa čaká krásny výhľad na Podunajskú nížinu aj Malé Karpaty. Ak stále nemáš dosť, môžeš pokračovať na vrchol Havranica a následne zostúpiť popri Smolenickom zámku späť k stanici.

Začiatok túry: Kostol Narodenia Panny Márie, Smolenice
Turistická značka: modrá, od Kaluže žltá
Časová náročnosť: približne 2 hodiny

Studený hrad (Jelenec)

Kedysi na tomto mieste stálo drevené hradisko, dnes je z neho len vyhliadka – ale aká! Stačí sa v Kostoľanoch pod Tribečom vydať žltou turistickou značkou a tá ťa dovedie priamo na vyhliadku Studený hrad. Túra je dlhá asi 2 kilometre a má pravidelné, nie príliš strmé prevýšenie. Výhľad bude stáť rozhodne za to. Odporúčame túto túru len počas teplejších mesiacov a za pekného počasia, v zime sú niektoré úseky neprejazdné.

Začiatok túry: základná škola v Kostoľanoch pod Tribečom
Turistická značka: žltá
Časová náročnosť: približne hodina a pol až dve hodiny

Hradisko Zobor (Nitra)

Najstaršou pamiatkou Nitry, ktorá je zároveň aj národnou kultúrnou pamiatkou, je Hradisko Zobor. Vydať sa naň môžeš po náučnom chodníku, ktorý začína aj končí na Pyramíde. Je dlhý asi 2 kilometre a jednosmerný – chodí sa dokola v smere hodinových ručičiek. Môžeš ho obísť toľkokrát, koľko chceš, pretože výhľad na Nitru sa nikdy nezunuje. Jeden okruh trvá asi hodinu, no záleží aj od tvojho tempa.

Začiatok túry: Pyramída, Nitra
Turistická značka: zelená (okruh)
Časová náročnosť: necelá hodina (jedno obtočenie)

Súčanský hrad (Dolná Súča)

Nad obcou Dolná Súča sa týči vrch Krasín. Ešte v 13. storočí na ňom stál Súčanský hrad, z ktorého je dnes len zrúcanina. V obci začína a aj končí turistický chodník – ten ti bude robiť sprievodcu. Zo samotného vrcholu ťa čaká výhľad na Trenčín a jeho širšie okolie. Nezabudni si preto zbaliť aj svoju zrkadlovku. V súčasnosti tu môžeš vidieť aj bývalú prístupovú cestu k hradu či odokrytú časť múru.

Začiatok túry: námeste v Dolnej Súči
Turistická značka: zelená (náučný chodník)
Časová náročnosť: približne hodina a pol

Veľký Tribeč (Kovarce)

Pohorie Tribeč leží na rozmedzí medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym. Veľký Tribeč je jeho najvyšší vrch a nachádza sa vo výške 835 metrov nad morom. Na vrchol sa dá dostať viacerými smermi. Ak hľadáš jednoduchšiu túru, začni v Kostoľanoch pod Tribečom a vydaj sa po červenej turistickej značke. Výstup s prevýšením asi 600 metrov je intenzívny, no zaberie len 2 hodinky. Počas celého výletu ťa budú sprevádzať výhľady na celé okolie, pričom odporúčame pred túrou prečítať Karikovu Trhlinu.

Začiatok túry: Kovarce (o 30 minút kratšie) alebo Solčany (o 30 minút dlhšie)
Turistická značka: modrá
Časová náročnosť: približne 2 hodiny

Vyhliadka (Bojnice)

Ak si skôr na niečo skutočne oddychové, stav na vyhliadku v Bojniciach. Nad mestom vyrástla nová vyhliadková veža, ktorá je na Slovensku unikátom. Pešo sa k nej z Bojníc dostaneš do hodinky, no potom ťa čaká ešte samotný výstup na vyhliadku a zostup nadol. Celkové prevýšenie je 30 metrov a točí sa dokola tak, aby si mal ako na dlani celé široké okolie. Vstup je bezbariérový, plne kontrolovaný, no zato  spoplatnený. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorý vedie z úplného vrcholu až nadol.

Začiatok túry: Kúpele Bojnice
Turistická značka: žltá
Časová náročnosť: maximálne jedna hodina

Aký typ túry máš najradšej?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame