Rebríček 30 vianočných animákov: Program je jasný, celé sviatky sa ani nepohneš!

polárny expres

Polárny express je nádhernou animovanou klasikou na vianočné obdobie (Zdroj: Warner Bros.)

#Rozprávky sú niečím, čo neodmysliteľne patrí k Vianociam. Ak nad filmovanou klasikou ohŕňaš nosom a radšej si pozrieš dobrý animovaný film, si tu správne. Zozbierali sme tie najlepšie animáky, ktoré sa nám spájajú s Vianocami a naladia ťa na správnu atmosféru v priebehu pár minút. Rebríček sme vystavali od najstaršej rozprávky po najnovšiu. Tak čo, objavíš aj také, ktoré si ešte nevidel?

Vianoce (A Charlie Brown Christmas) (1965)

 

Pre väčšinu ľudí sú Vianoce časom pokoja a lásky. To však nie je prípad Charlieho Browna, ktorý je znechutený z komercializácie Vianoc. Je osamotený, nikto ho nemá rád a vlastne mu ani nikdy nikto nevysvetlil, o čom Vianoce naozaj sú. Vyhľadá odbornú pomoc psychologičky, ktorá mu poradí, aby sa zapojil do vianočného projektu. Voľba padne na vianočnú hru! Ako to celé dopadne?

Ako Grinch ukradol Vianoce (1966)

 

Zelenú postavičku, ktorá nenávidí Vianoce, asi nie je potrebné nejako extra predstavovať. Svoju frustráciu sa snaží preniesť na všetkých okolo seba a túži po tom, aby skazil najkrajší sviatok v roku. Tento pôvodný starý námet bol už niekoľkokrát uvedený ako remake, no my ako milovníci vianočnej klasiky určite hlasujeme aj za túto verziu.

Snehuliak Frosty (1969)

 

Milý detský 25-minútový skeč, ktorý vyčarí úsmev na tvári aj nejednému dospelákovi. Milovníci filmov určite ocenia starú poctivú animáciu. Jednoduchá vianočná klasika ti priblíži život snehuliaka a malej dievčiny, ktorí spolu unikajú pred zlým kúzelníkom. Podarí sa jej dopraviť Frostyho do bezpečia na Severný pól?

Vianoce bez Santa Clausa (1974)

 

Aké by to boli Vianoce bez Santu? Nejedno dieťa sa nad tým už určite zamyslelo. Santa Claus v tejto rozprávke však už má svoj vek, je chorý a unavený. Podľa svojich najbližších potrebuje voľno. Postaví sa na odpor konzumu a rozhodne o tom, že nebude rozdávať darčeky. Ako to dopadne a koľko ľudí bude sklamaných?

Yogiho prvé Vianoce (1980)

 

Medvedíky Yogi a Bubu zvyčajne celé Vianoce prespia. Tento rok ich však z tuhého spánku preberie sviatočná hudba a ocitnú sa uprostred zimného šantenia detí. Nič nie je také idylické ako sa na prvý pohľad zdá – dokážu ubrániť Yellowstonský park a chatu tak, aby ich nezničil nevychovaný synovec majiteľa?

Mickeyho vianočná koleda (1983)

 

Krátka vianočná disneyovka, ktorá ťa zasvätí do osláv sviatku v podaní kreslených postavičiek. V jednoduchom príbehu nevystupujú len Mickey a Minnie, ale aj veľa iných Disney postavičiek. Dej sa začína tesne pred Vianocami. Absolvuješ tak celé prípravy, od zháňania stromčeka, cez výzdobu domova, až po sviatočnú hostinu. Strýko Držgroš sa samozrejme predvedie v plnej kráse. Prinúti ho niečo zmeniť jeho postoj?

Luskáčik (1990)

 

Známy príbeh doplnený o nádhernú atmosférickú hudbu. Sladká rozprávka je ako stvorená pre vianočný čas a chytí za srdce každú vekovú kategóriu. Zaspomínaj si na ikonický príbeh, ktorý sa stal predlohou pre filmy aj kreslené verzie. Luskáčika skrátka milujeme všetci. A ak si ho ešte nevidel, rýchlo to bež napraviť!

Predvianočná nočná mora (1993)

 

Ikonická vianočne ladená rozprávka na motív Tima Burtona v našom rebríčku rozhodne nemôže chýbať. Halloweensky kostlivec sa náhodou ocitá v susednom Vianočnom mestečku. Uchvátia ho vianočné sviatky, ktoré doposiaľ nepoznal. Zo svojho halloweenskeho rodiska má isté zvyky, ktoré nie sú každému po chuti. Zvládne svoju misiu tak, aby sa ho ľudia nebáli?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Jedných kvôli Vianociam mučia, inde držia mesačný pôst: Ako oslavujú najkrajšie sviatky v Severnej Kórei, Dubaji či Indii?

Vianočná koleda Flintstonovcov (1994)

 

Do Vianoc zostáva jediný deň a Fred zabudol nakúpiť pre rodinu a priateľov darčeky. Niet sa čomu čudovať, veď posledné dni bol zahľadený do svojho hereckého debutu vo vianočnej inscenácii. Vďakabohu za jeho ženu Vilmu, ktorá zachráni Vianoce v rodine Flintstonovcov! Opráši ducha Vianoc, pripraví vianočný zázrak a ukáže svojmu manželovi Fredovi pravý zmysel týchto sviatkov.

Kráska a zviera: Kúzelné Vianoce (1997)

 

Klasika v podobe Krásky a Zvieraťa je známa asi každému. Hoci táto vianočná verzia je len doplnkom k originálnemu filmu, odporúčame ti mrknúť sa na to. Vieš si predstaviť, ako asi títo dvaja prežívajú Štedrý večer? Kráska sa snaží o vyčarovanie atmosféry, pričom Zviera si na tom vôbec nepotrpí. Vďaka snahe Krásky dokázať svojmu drahému krásu Vianoc zažijú rozprávkové kúzlo najkrajších sviatkov v roku.

Rudolph: The Red Nosed Reindeer (1998)

 

Rudolf je jednou z najkrajších vianočných postavičiek. Animák hovorí o tom, ako sobík s kamošmi zachránili Vianoce. Rudolf sa narodil uprostred Santovej kúzelnej dedinky, no vždy bol niečím odlišný. Rodičia ho nadovšetko ľúbili, no okolie sa mu smialo kvôli jeho červenému svietiacemu nosu, kvôli ktorému sa nemôže zúčastniť sobích závodov. Zostalo mu už len jediné – pomáhať Santovi s rozvozom darčekov. Nájde Rudolf svoje šťastie aj napriek neúspechu?

Rolničky (1999)

 

Vianočný príbeh sa odohráva na malej farme. Klasická rodinka, ktorá sa snaží zabezpečiť si čo najviac peňazí na prípravu rozprávkových Vianoc. Rodičia sa snažia zúfalo splniť každé prianie svojich detí, no na druhej strane to nie je také jednoduché. Dočkajú sa vytúženého sviatočného kúzla, aby pochopili, že najväčší darček majú celoročne pred sebou?

Casperove strašidelné Vianoce (2000)

 

Priateľské strašidlo Casper je nadšené z blížiacich sa Vianoc. Skôr, než sa mu podarí užiť si príjemnú pohodu, dostane sa do nečakaných problémov. Vládca strašidiel mu oznámi, že poslednou dobou nerobí svoju prácu dosť dobre, pretože vystrašil málo ľudí. Ocitá sa vo vyhnanstve, kde má počas Štedrého dňa vyľakať aspoň jedného človeka. Zvládne túto nepríjemnú úlohu?

Krásny Nový rok Macka Pu (2002)

 

Pozri sa na to, ako Macko Pu prežil so svojimi priateľmi Vianoce a Nový rok! Spomínajú si na predošlé roky, popri čom chystajú grandióznu sviatočnú oslavu. Jedinou čiernou ovcou partie je králik, ktorý je večne mrzutý a svoj negatívny postoj prenáša aj na ostatných. Pokazí tým Vianoce skôr, než sa zvieratká dočkajú vianočného zázraku?

Polárny expres (2004)

 

Tento animák nemohol v rebríčku chýbať. Aj keď už nemáš dušu dieťaťa, tento silný príbeh ti odovzdá neopakovateľné čaro Vianoc. Teraz je čas na jazdu tvojho života! Štedrý večer si priam pýta dobrodružstvo, tak neváhaj a staň sa pasažierom Polárneho expresu aj ty. Cesta po ľadových pláňach plná strastí nie je to jediné, čo ťa čaká. Na palube sa dočkáš nielen skvelej horúcej čokolády, ale aj kúzelných momentov. A navyše, uvidíš Toma Hanksa v animovanej podobe!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ideš si už aj ty vianočné songy? Táto známa pesnička je jedným z najlepšie zarábajúcich hitov, hoci ju sprevádza kuriózna situácia!

Shrekove prvé Vianoce (2007)

 

„Šťastné a smradľavé!“ Shrek je klasikou, ktorá na Vianoce nesmie chýbať. Toto voľné pokračovanie zamerané na Shrekov Štedrý deň je jednoducho nesmrteľné. Shrek je ako Grinch (a to vďaka farbe), nemá Vianoce práve v láske, no aj napriek tomu chce potešiť Fionu a ich malé deti. Pátra po tradíciách, hľadá inšpiráciu a vianočnú náladu, no napokon zistí, že dokonalé Vianoce neexistujú. Ako dopadne jeho predstava ideálneho sviatočného večera?

Zase sú tu Vianoce (2007)

 

Príjemný príbeh, ktorý vyniká svojou jednoduchosťou a pokojom. Dej sa točí okolo Paula a Sophianna, ktorí spolu zachraňujú Vianoce. Paula uviazol v ľade, pretože hľadal Santovo vrece, bez ktorého by nedokázali obdariť deti. Zistí, že došlo ku krádeži, takže spolu s kamoškou vezmú situáciu do vlastných rúk. 

Šťastný a veselý Madagaskar (2009)

 

Ubehol rok od doby, keď štvorica hlavných hrdinov stroskotala na opustenom ostrove. Blížia sa najkrajšie sviatky v roku a oni majú len jediné prianie – návrat do ZOO v New Yorku. Ich plán však nebude mať úspech, dokonca pri tom zostrelia sobie záprahy so Santom. Dokážu túto frašku zvrátiť tak, aby si užili pekné Vianoce? Situáciu ešte skomplikujú nedoručené darčeky…

Vianočná koleda (2009)

 

Slávny Dickensov príbeh bol sfilmovaný niekoľkokrát, takže si sa s ním pravdepodobne už stretol. Dej ti priblíži hlavného protagonistu, ktorý miluje peniaze a nenávidí Vianoce. Ako dopadne návšteva duchov? Prehodnotí svoj postoj alebo zostane plný nenávisti? Tento remake stojí za to – podarené animácie a atmosféra nie sú zďaleka to jediné, čím ťa animák uchváti.

Arthur zachráni Vianoce (2011)

 

Táto rozprávka je odpoveďou pre všetky zvedavé deti na otázku: „Ako dokáže Santa doručiť všetky darčeky deťom na celej planéte za jedinú noc?“ Tajná a dobre premyslená akcia, ktorá má svoje základy už roky na Severnom póle, je nateraz odhalená. Hrdina Arthur sa pokúsi splniť svoje naliehavé vianočné poslanie, ktoré musí stihnúť do svitania.

Doba ľadová: Mamutie Vianoce (2011)

 

Sid a Manny sú známa dvojka, pokiaľ pre teba nie je príbeh Doby ľadovej veľkou neznámou. Podobne ako spomínaný Madagaskar, aj tento populárny animák sa dočkal svojej vianočnej podobizne. Nešikovný Sid zničí Mannymu výzdobu, ocitne sa na zozname hriešnikov u Santu, no nič nenechá na náhodu. Svoje chyby chce odčiniť, no prinesú ešte väčšiu katastrofu. 

Legendárna partia (2012)

 

Ako to dopadne, keď sa jeden zloduch rozhodne ukradnúť deťom Vianoce? Partia superhrdinov to nemôže dopustiť, preto urobia všetko pre to, aby ho zastavili. Ich neformálnym šéfom je Santa, ktorý má po ruke nielen bandu škriatkov, ale aj snežných mužov. V partičke nechýba ani Veľkonočný zajac či  pohoďák Sandman, ktorí sú nápomocní ako sa len dá. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ České rapové albumy: Uhádni ich názvy iba podľa časti coveru!

Scooby Doo a strašidelné Vianoce (2012)

 

Nostalgia v podobe legendárneho psa menom Scooby Doo a jeho priateľov nemôže chýbať ani na Vianoce. Partička pátračov sa zúčastní vianočného sprievodu, ktorý ich privedie k roky zabudnutým a prekliatym vežovým hodinám. Poradia si s nástrahami, ktoré ich tam čakajú? Všetko im skomplikuje snehuliak, ktorý zapríčiní ďalšiu obrovskú pohromu.

Snehová kráľovná (2012)

 

Krásna animovaná rozprávka vznikla na motív starej známej klasiky od Andersena. Snehová kráľovná uvalí na krajinu kliatbu. Zahalí ju nekonečná zima, ochladí srdcia ľudí a zbaví ich všetkej radosti. Gerda sa s priateľmi vydá na nekonečnú cestu až do paláca Snehovej kráľovnej, aby zachránila svojho brata Kaia, ktorého si krutá vládkyňa vzala ako rukojemníka.

Ľadové kráľovstvo (2013)

 

Kto by nepoznal Frozen, keď na teba za posledné roky vyskakuje pomaly aj z chladničky? Hoci sa ti môže zdať, že motívom je veľmi podobná predošlej priečke, predsa je len odlišná. Dve pricezné Elsa a Anna si žijú bezstarostné detské životy, až kým neobjavia Elsin skrytý talent – schopnosť zmraziť predmety. Komu sa nakoniec podarí obmäkčiť ju a zlomiť kliatbu, ktorá jej komplikuje život?

Saving Santa (2013)

 

Ďalší z vianočných akčných príbehov, kde až do konca nie je jasné, ako záchrana Vianoc dopadne. Santa s jeho pomocníkmi si žijú bežný život, kým istý podliak Baddingtom neunesie Santu. Chce totiž zistiť, ako je možné, že dokáže doručiť darčeky všetkým deťom za jedinú noc. Podarí sa zachrániť Santu a vrátiť čas, aby neprišli deti o darčeky?

All I Want for Christmas Is You (2017)

 

Roztomilý príbeh o malom dievčatku, ktoré túži po šteniatku. Klasická situácia vo viacerých rodinách, kde si deti prajú štvornohého miláčika. Dievčatko ale ešte netuší, že sa raz stane popovou ikonou s mnohými hitmi. Ten najväčší je vianočný, ktorý pozná asi každý. Príbeh mladej Mariah Carey sa dočkal animovanej podoby a určite stojí za pozretie!

Hviezda (2017)

 

Sny malého odvážneho oslíka sa stanú dobrodružstvom. V momente, ako sa odhodlá k úteku, spojí svoje sily s roztomilou ovečkou a smiešnym holubom, ktorý má tiež svoje špeciálne túžby. Trojica spoločne natrafí na ťavy a iných výstredných obyvateľov stajne, s ktorými sa spoločne vypravia v ústrety šťastnej hviezde. Stanú sa súčasťou jedného z najznámejších príbehov všetkých čias!

Elliot: Najmenší sobík (2018)

 

Malý koník Elliot žije v zoologickej záhrade, ktorá sa stala oficiálnym výcvikovým táborom  Santových sobov. Pomáha pri prácach okolo miestnych zvierat, no nie je to práca, ktorú naozaj túži robiť. Chce byť slávny a dosiahnuť niečo významné. Získa nečakanú príležitosť nahradiť soba Blitzena po odchode do dôchodku. 

Klaus (2019)

 

Príbeh o poštárovom synovi, ktorý je vyhnaný do najsevernejšej časti krajiny, kde sa má učiť zodpovednosti. Pridelia mu riadenie miestnej pošty, čo je aj začiatkom príbehu. Spojí sa so samotárom, ktorý vyrába hračky. A tak začína ďalšia etapa jeho života… Príbeh o tom, aké boli začiatky Santa Clausa ti ukáže, že nie každý to má vždy na ružiach ustlané.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame