Jedných kvôli Vianociam mučia, inde držia mesačný pôst: Ako oslavujú najkrajšie sviatky v Severnej Kórei, Dubaji či Indii?

Santa s glóbusom

Aj nekresťanské krajiny oslavujú Vianoce (Zdroj: GettyImages)

#Slovensko je kresťanská krajina, naše vianočné tradície teda vychádzajú z narodenia Ježiša Krista. Niektorí chodia na polnočnú omšu, iní radšej uprednostnia druhý chod – kapra so šalátom. Na svete sú však krajiny, kde vládne iné náboženstvo, prípadne tam kresťanská viera dosahuje minimálne percentá. Ako sa líšia Vianoce v týchto končinách oproti našim?

V článku sa dočítaš o Vianociach v nasledujúcich krajinách:

Ktoré krajiny sú protestantské?

Najkresťanskejším kontinentom na svete je Južná Amerika. Napríklad v Brazílii, Argentíne či Kolumbii verí v Boha viac ako 90 % populácie. Takéto čísla na svete dosahujú ešte krajiny ako Nórsko, Mexiko, Papua Nová Guinea, Portugalsko či Grécko.

Do článku sme sa rozhodli vybrať najmä krajiny, v ktorých má kresťanská viera zastúpenie menšie ako 10 % – patrí sem napríklad Čína, Japonsko, India či Irán. Vybrali sme si však aj krajiny s takmer nulovou vierou, ktorou je napríklad Turecko.

Vianoce v Číne

V Číne žije približne 25 miliónov katolíkov, čo je naozaj zanedbateľné číslo v ich viac ako miliardovej populácii. Vianoce sa tu líšia podľa veľkosti miest. Malé dediny alebo osady Vianoce takmer vôbec neoslavujú – s výnimkou pár rodín. Naopak, vo veľkých mestách a metropolách sa oslavujú najmä kvôli západným prisťahovalcom.

Vianočné stromčeky uvidíš ale jedine v nákupných centrách a reťazcoch, najmä tých amerických. Ľudia sa miesto pohodlia domova vyberú do nákupných centier, ktoré sú aj v tieto dni otvorené, a zabávajú sa – pijú kávu, nakupujú, sledujú film v kine a podobne. Práve tu nájdu deti aj obdobu nášho Ježiška, ktorým je vianočný starček Tun Čche Lao. Rozdáva deťom darčeky a sladkosti.

V Číne si viac ako na Vianoce potrpia na oslavy Nového roku. Ten ale nezačína prvého januára ako u nás. Nasledovný rok začne 22. januára 2023 a skončí sa 9. februára 2024. Bude v znamení Vodného zajaca, ktorý ľudom prinesie oddych po hektickom období.

Vianoce v Turecku

V Turecku verí v kresťanského Boha menej ako jedno percento populácie. Prevažná väčšina ľudí sú moslimovia a Vianoce rozhodne nie sú sviatkom, kedy by oslavovali „príchod spasiteľa“. 24. december je v Turecku bežným pracovným dňom a zatiaľ čo ty ležíš pri telke a po stýkrát sleduješ Popolušku či Sám doma, oni makajú v obchodoch aj továrňach alebo sedia v školách.

Ozdobené stromčeky tu však nájdeš – aj keď sa zdobia až na Nový rok a len v obchodoch. Vo väčších mestách sa dá kúpiť vianočné osvetlenie, no určené je skôr pre západných prisťahovalcov. Zarytí moslimovia dokonca neoslavujú ani príchod Nového roka.

Vianočné filmy tu ale nie sú zakázané. O týchto sviatkoch v podobe, v akej ich poznáme my, sa tu bežne hovorí. No podobne ako v ostatných arabských krajinách, aj Turkom je táto tradícia vzdialená. Na Nový rok uvidíš ohňostroje len vo väčších mestách, tie menšie len v pokoji prečkajú noc.

Vianoce v Spojený arabských emirátoch

Aj v Dubaji a jeho okolí je 24. december pracovným dňom. Keďže tu však žije množstvo ľudí z Európy či dokonca z Ameriky, Vianoce sú tu cítiť. Nie však v domácnostiach tamojších obyvateľov, ale práve prisťahovalcov či dovolenkujúcich.

Moslimovia v Spojených arabských emirátoch sú k vianočným sviatkom benevolentní, ale to len v prípade, že neobťažujú domácich. Výzdobu nájdeš najmä v zahraničných obchodoch. Dubaj totiž žije z turizmu, láka teda na „vianočné“ nákupy už od konca októbra.

Rozdiel spoznáš najmä vtedy, keď vyjdeš von. V decembri sa tu priemerná teplota pohybuje medzi 25 až 30 °C a miesto lyžovania asi uprednostníš opaľovanie. Dubaj už roky víta Nový rok jedným z najdrahších ohňostrojov, a to niekoľkominútovou šou z budovy hotela Burj Khalifa.

Vianoce v Severnej Kórei

V Severnej Kórei by si najkrajšie obdobie roka určite nechcel tráviť. Oslavovanie Vianoc je tu zakázané a nie je známy ani počet ľudí, ktorí tu vyznávajú kresťanskú vieru. Ak by si otvorene oslavoval v decembri Vianoce, polícia by ťa zatkla, uväznila a údajne aj mučila. Niektorí preto oslavujú potajme.

Zakázané je aj zdobenie stromčeka, a to už od 50. rokov minulého storočia. V roku 2014 došlo k potýčke so susednou Južnou Kóreou, ktorá chcela na hraniciach postaviť vianočné stromčeky. Napokon k tomu nedošlo. Oslavovať Vianoce nemôžu ani aktivisti či humanitárni pracovníci. Za podporu kresťanstva je v severokórejských väzniciach údajne až 70-tisíc ľudí.

Nedá sa však povedať, že by koniec roka nebol sviatkom. Oslavuje sa tu narodenie Kim Čong-suk, ktorá bola Kimovou starou mamou. Tá prišla na svet 24. decembra 1917 a aj keď zomrela už vo veku nedožitých 32 rokov, jej narodenie si pripomínajú dodnes. Bola komunistickou aktivistkou a miestni ju považujú za matku revolúcie.

Vianoce v Indonézii

Indonézia je najväčšou moslimskou krajinou na svete. Napriek tomu oslavuje Vianoce najbenevolentnejšie. Tunajší obyvatelia obdivujú západnú kultúru, aj preto nájdeš v nákupných centrách už od novembra veľkých Santov, ktorí lákajú na poriadne nákupy.

V obchodoch sa síce ozývajú koledy zo západného sveta, no podobne ako v Dubaji, aj tu je v decembri 30 °C. V rovníkových krajinách by si zbytočne hľadal sneh. Miesto neho môžeš očakávať skôr tajfún alebo poriadny lejak. Slováci sa boja, aby v Bratislave nenasnežilo, lebo skolabuje MHD, oni sa hrozia tajfúnu, ktorý narobí miliardové škody.

Vianočný stromček v domácnostiach miestni nemajú, pokochať sa ním môžeš jedine v nákupnom centre. Ale Nový rok je pre miestnych veľkým sviatkom. Napríklad v 10-miliónovom hlavom meste Jakarta vítajú prvý január vo veľkom a oslava sa často objavuje aj v zostrihu našich televízii.

Vianoce v Iráne

Irán sa rozprestiera na území dávnej Perzie. Práve odtiaľto majú pochádzať traja mudrci, ktorí boli prítomní pri Ježišovom narodení. Aj keď ide o výrazne nekresťanskú krajinu, Vianoce tu nie sú bežným pracovným dňom, ale „predvianočným“ dňom.

Tak, ako to radi robia moslimovia, aj v tomto prípade zohráva úlohu pôst. Od prvého decembra sa obyvatelia nemôžu mäsa ani len chytiť. Hovorí sa tomu malý pôst, pretože ten veľký sa drží až pred Veľkou nocou. Vianočný pôst končí 25. decembra, kedy si rodina sadne spoločne za jeden stôl a hoduje na kuracom mäse pripravenom na špeciálny spôsob – hovorí sa mu Harasa.

Deti sa môžu po večeri tešiť aj na darčeky. Santa tu však darčeky nerozdáva a hračky nie sú častým obsahom balení. Rodičia vo väčšine prípadov kupujú deťom nové oblečenie – rovnaké darčeky dostávali slovenské deti v chudobnejších rodinách za socializmu.

Vianoce v Japonsku

Aj keď v kresťanského Boha verí približne len jedno percento Japoncov, najmä vo väčších mestách je Vianoce poriadne vidieť. Ulice sú totiž vyzdobené farebnými svetlami ako v západných metropolách. Japonci považujú 24. december za najromantickejší deň v roku. Vtedy je takmer nemožné nájsť voľný stôl v nóbl reštauráciách.

Japonci oslavujú Vianoce podobne ako Číňania – nejde len o pohodu a pokoj s rodinou, ale aj s priateľmi a susedmi. Často sa stretnú v nákupných centrách, kde spoločne diskutujú, nakupujú a popíjajú. Ešte v 70. rokoch vznikla tradícia v spojitosti s Kentucky Fried Chicken, keď spoločnosť vydala reklamu s názvom Kentucky for Christmas. Milióny japonských rodín dnes oslavujú Vianoce v tomto fastfoode s kuracinou.

Nový rok je v Japonsku obrovským sviatkom. Metropola Tokio ho oslavuje ako jedna z prvých na planéte. Nechýbajú veľkolepé ohňostroje, ale aj tradičných 108 úderov v budhistických kostoloch, ktoré symbolizujú odmietnutie zlých myšlienok a nekalých túžob.

Vianoce v Egypte

V Egypte žije tiež veľmi málo kresťanov. Vianoce sa oslavujú len v súkromí rodín, ktoré vyznávajú takzvané koptské kresťanstvo. Sviatky u nich sú však až v januári, pretože koptská ortodoxná cirkev sa riadi starým kalendárom ešte z čias faraónov.

Až 43-dňový pôst začínajú dodržiavať už od novembra. Počas nasledujúceho mesiaca a pol sú povolené len vegetariánske pokrmy. Vzdávajú tým česť Mojžišovi, ktorý zniesol z hory Sinaj dobre známych desať Božích prikázaní.

V Egypte zdobia aj vianočný stromček. Visia na ňom napríklad figúrky s Babom Newellom, teda tunajším Santom. Namiesto darčekov dostávajú deti malú sumu peňazí, za ktoré si môžu kúpiť hračky podľa vlastného výberu či sladkosti. Pôst sa končí 25. decembra.

Vianoce v Indii

Napokon zavítame do Indie. Tu sú Vianoce pomerne silným sviatkom, aj keď kresťania majú menej ako 10 % zastúpenie. Deti tu dokonca dostanú aj darčeky, no len tie z bohatších rodín. Mnohé žijú v slumoch a sú rady, že majú vôbec strechu nad hlavou a jeden pokrm denne.

December je mesiacom pôstu, začína už na jeho začiatku a trvá 25 dní. V tomto čase začínajú aj vianočné prípravy – deti sa učia v kostoloch spievať koledy, ktoré potom prednesú svojim susedom. Ľudia sa stretnú v kostoloch 25. decembra o druhej hodine ráno. Takto sa oslavuje od čias, kedy bola India britskou kolóniou.

Vianočné menu je pomerne pestré a skladá sa z viacerých chodov. Namiesto večere jedia už na obed – podávajú sa ryby, tri druhy mäsa, zelenina, mungo strukovina, ryža a dokonca aj zemiakové placky. Na tanier si naberú z každého chodu trošku.

Budeš tráviť Vianoce v zahraničí?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, ochutnejturecko.cz, tyzden.sk, asianstyle.cz, christmasarchives.com
Odporúčame