Radikal ako reprezentant Slovenska v rapovej Lige majstrov (ANALÝZA)

Radikal Chef patrí v uplynulých mesiacoch medzi najaktívnejších slovenských rapových interpretov. Neustále tvorí, objavuje sa na trackoch a aktuálne vydal von nové EP, ktoré nesie názov Forza Europa. Hovorí, že to bude najviac fresh EP tohto roka. Pozreli sme sa na to, či sú to reálne očakávania.

Radikal Chef medzi európskou špičkou

Ako by samotný interpret opísal svoj nový hudobný projekt? „Je to čisto odlišný, seriózny projekt na európskej úrovni, ktorý sa môže rovnať s tými najlepšími z iných európskych krajín. V podstate nerobím nič zvláštne. Robím to len tak, ako sa to má v Európe robiť a ako to má vyzerať od hudby až po módu. Nech vidia, že aj Slovensko stojí za povšimnutie,“ povedal Radikal v nedávnom rozhovore pre náš portál. Celý si ho môžete prečítať na tomto odkaze.

Radikal Chef: Vydám najviac fresh EP tohto roka (ROZHOVOR)

Chef naozaj smeruje ku hviezdam. Má zásobu textov aj songov, ktorými dokáže dostať do varu, ale aj do kolien stále širšiu skupinu ľudí. Okrem toho, nechýba mu zdravé sebavedomie. Veľmi dobre vie, že ak sa chce presadiť, nielen na Slovensku, či v Českej republike, ale aj v medzinárodnom meradle, musí dať najavo, že sa nebojí. A to on najavo dáva.

Projekt FORZA EUROPA je toho dôkazom. EP obsahuje osem skladieb, dokopy je to 23 minút hudby, čo sa niekomu môže zdať málo. Treba si ale uvedomiť, že EP je menšia forma hudobného projektu, pričom na rozsiahlejší projekt sa od Radikala môžeme tešiť už čoskoro. Chystá totiž Freeride 4, o ktorom už teraz môžeme napísať, že bude legendárnou záležitosťou.

Rôzne úrovne vnímania

Je na mieste uviesť, že Radikalova hudba má viacero úrovní vnímania. Ak ste na vlne, ako je on, a teda, máte radi šport, rap a módu, dokážete jeho texty precítiť maximálnym možným spôsobom. Nachádza sa v nich totiž veľké množstvo odkazov, pričom napríklad referencia ku Kylianovi Mbappému je možno niekomu blízka, ale nájdu sa aj ľudia, ktorí netušia kto to je, a prečo ho niekto v texte vôbec spomína. A čo taký shout out Achrafovi Hakimimu? Vidíte, presne o tom hovoríme.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Do Bratislavy prichádza legendárna skupina PSH! Budeš tam?

Hneď song „Forza Radikal“ s Mjayom na beate potvrdzuje, akým smerom sa toto EP uberá. Kvalita a štýl, dva prvky, ktoré sú Chefovi blízke a bez nich prakticky netvorí. Aby sa dostal na úroveň, na ktorej je dnes, musel tvrdo pracovať. Teraz je skúsený a vypísaný, čo na jeho songoch cítiť. Keby máme vybrať TOP skladbu celého EP, voľba padá na „Každý len rieši“.

Aj so samotným Radikalom sme konverzovali o tom, že tento track v sebe skrýva osobitý vibe, ktorý sa slovami vyjadruje len ťažko. Kombinácia beatu a textu, plus samotná téma, dávajú dokopy komplex, ktorý sa poriadnym spôsobom dostáva pod kožu.

Hostia, ktorí dávajú zmysel

Aj napriek tomu, že sa jedná o EP, featov má na ňom Radikal pomerne dosť. Spomenúť môžeme dvojku Momo a 030ER na songu „Zlatan“, Teru na songu „Panna Cotta“ a samozrejme LucuBrassiho10x a Dokkeytina na „Mimo Kontroly“.

Podľa čoho Chef vyberal hostí na CD? „Nebol to žiadny kalkul. Len hostia, ktorých si tie samotné bangre vypýtali,“ povedal vo vyššie spomínanom interview. Nebudeme si klamať, tento prístup je správny, tak by to koniec koncov malo byť. Niekedy vyslovene cítiť, či si jednotlívi interpreti na skladbe sedia, alebo ide o kalkuláciu, ktorá by mala priniesť views.

Ako sme napísali v nedávnom článku na našom webe, Radikal Chef sa dostal do rapovej Ligy majstrov. A ako vidieť, poriadne sa mu v nej páči. Niečo nám taktiež hovorí, pripravovaným albumom sa katapultuje ešte o niečo ďalej. Kto má napočúvané Freeride CDs tak veľmi dobre vie, na čo sa o niekoľko mesiacov môžeme tešiť.

Rapová reprezentácia Slovenska

EP od Radikala ako celok funguje. Pochvalu si právom korunovaný Kráľ Severu zaslúži aj za to, že produkuje spôsobom, ktorý je reprezentantívny. Myslíme to tak, že sa snaží o to, aby mohol slovenský rap prezentovať aj v zahraničí. To sa jedná textov, outfitov či videoklipov. Skrátka, ako sám povedal, aby sme sa pred zahraničnými interpretmi nemuseli hanbiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Central Cee: Ako sa z neho cez COVID stala superstar

Pretože, nie je sa prečo. SK rap patrí v európskom meradle medzi najlepší a to nepíšeme len preto, že sme slovenský portál. Môžeme konštatovať, že k stále silnejšej pozícii tohto žánru prispieva svojím pôsobením aj Radikal Chef. A myslíme si, že to tak trochu vie aj on sám. Preto robí, čo robí.

Ktorých rapperov by sme mohli vidieť na Fight Night Challenge?

Photo credits: Radikal Chef, IG, @matythecreator

Odporúčame