Najsuchšia púšť sveta Atacama skrýva nejednu raritu: Za úlomky čierneho kameňa zrejme môže výbuch kométy

púšť a modré nebo

Koncom minulého roku sa v púšti Atacama našli lesklé čierne kamene mimozemského pôvodu (Zdroj: Unspash/Sam Power)

#Najsuchšia púšť sveta Atacama v sebe skrýva hneď niekoľko ojedinelých prírodných úkazov. Koncom minulého roku tu boli objavené zvláštne čierne kamene. Podľa vedcov pochádzajú z vesmíru a môže za ne výbuch kométy.

Púšť sa nachádza v Čile, typická je teplotnými výkyvmi, pri ktorých v nočných hodinách teplota môže klesnúť aj na 0 °C, no počas dňa sa môže vyšplhať až na +50 °C. Najnovšie sa tu dajú nájsť aj horniny pochádzajúce z vesmíru. Viac sa dozvieš v článku.


Veľké a romantické divadlo na nočnej oblohe: Vidieť môžeš niekoľko prekrásnych telies


Najvyššie položené gejzíry, ale aj lagúny obývané plameniakmi

Najsuchšia nepolárna púšť sveta, Atacama, rozprestierajúca sa v južnej časti Čile, je územie bohaté na ojedinelé prírodné úkazy. Nachádzajú sa tu napríklad gejzíry vyvierajúce vriacu vodu El Tatio, ktoré sú zároveň najvyššie položenými gejzírmi na svete. Tiež sú jediným gejzírovým poľom v Južnej Amerike. Sú tu tiež rozsiahle soľné pláne s lagúnami obývanými plameniakmi, no a po zriedkavých zrážkach tu rozkvitajú aj krásne púštne kvety.

Zrážky sú týchto končinách naozaj zriedkavé, niektoré oblasti sa dočkajú len pár milimetrov za celú dekádu. Pre oblasť rozprestierajúcu sa medzi Tichým oceánom a Andami je typická krištáľovo čistá nočná obloha, na ktorej možno celoročne pozorovať súhvezdia. Pre turistov je obľúbeným miestom hlavne mestečko San Pedro de Atacama, ktoré leží na náhornej plošine v Andách, necelých 50 kilometrov od Bolívie.

padajúca kométa
Dopad hornín z vesmíru pravdepodobne spôsobil výbuch kométy (Zdroj: Unspash/Justin W)

Môže zato zrejme výbuch kométy

Ako sa však koncom minulého roku ukázalo, návštevníci tu môžu zhliadnuť aj objekty pochádzajúce z vesmíru. Dokonca priamo pod svojimi nohami. Netypické, lesklé čierne kamene, roztrúsené v severnej časti púšte, geológov dlho trápili, a to až do novembra minulého roka, kedy sa počas geologickej štúdie podarilo vo vzorkách týchto kameňov identifikovať minerály pochádzajúce z kométy.

To, spolu s ďalšími ukazovateľmi, autorov štúdie priviedlo k záveru, že s najväčšou pravdepodobnosťou došlo v blízkosti Zeme k výbuchu kométy a jej horiace časti dopadli na Zem, kde v mieste dopadu roztopili piesok. Prekvapivé je, že k tejto vesmírnej udalosti došlo podľa všetkého pre 12 000 rokmi. To je v geologickom a astronomickom ponímaní pomerne nedávno.

Chcel by si navštíviť púšť Atacama? Zaujali ťa čierne kamene z vesmíru?


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk, astronomy.com
Odporúčame