Veľké a romantické divadlo na nočnej oblohe: Vidieť môžeš niekoľko prekrásnych telies

Veľké a romantické divadlo na nočnej oblohe

Veľké a romantické divadlo na nočnej oblohe. (Zdroj: Unsplash.com/Jackson Hendry)

#Vieš si predstaviť väčšiu romantiku, ako ležať pod nočnou oblohou a pozorovať hviezdy? Čoskoro si však užiješ pohľad na vesmírne divadlo. Očakávať môžeš niekoľko prekrásnych telies, ktoré ťa doslova okúzlia.

Pred pár dňami, konkrétne 30. apríla 22:28 sa mesiac dostal do novu. „Ide o fázu, kedy nie je Slnkom osvetlená žiadna časť privrátenej strany Mesiaca a osvetlená je len odvrátená strana. To znamená, že počas novu Mesiac zo Zeme vôbec nie je vidieť,“ informujú o tom odborníci z imeteo.sk na svojom webe. Táto fáza dala tak väčší priestor vyniknúť iným prekrásnym telesám.

Jedným z nich je napríklad aj Merkúr. V týchto dňoch bude totiž táto planéta viditeľná “ voľným okom, bude sa javiť ako jasná hviezda. Pri pohľade cez ďalekohľad bude možné podobne ako pri Mesiaci pozorovať fázy Merkúra,“ informoval o tom portál teraz.sk s odvolaním sa na astronóma Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Veľké a romantické divadlo na nočnej oblohe
Veľké a romantické divadlo na nočnej oblohe. (Zdroj: Unsplash.com/Andy Holmes)

Vidieť však budeš môcť aj iné planéty ako napríklad Venušu či Jupiter. Okrem toho si budeš môcť na oblohe vychutnať dvojicu komét. „Dobre viditeľná je C/2019 L3 v južnej časti súhvezdia Blíženci. Stále jasnejšia bude aj C/2017 K2, ktorá momentálne putuje súhvezdím Orla,“ poznamenali odborníci z imeteo.sk.

Tešíš sa na vesmírne divadlo aj ty?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame