Neustále odkladaný projekt Artemis má nový dátum štartu: Podarí sa misiu konečne spustiť a znova sa dostať na Mesiac?

Misia Artemis je návratom človeka na Mesiac

Misia Artemis je návratom človeka na Mesiac (Zdroj: Unsplash.com/NASA)

#Misiu Artemis 1 v posledných týždňoch sprevádzajú problémy. Kvôli technickým nedostatkom bol odložený už nejeden štart a preto nebolo jasné, kedy sa skutočne poletí. Inžinieri v NASA sú však očividne optimisti – oznámili nový dátum vzletu. Raketa by sa na obežnú dráhu Zeme mala dostať ešte tento september.

Čo je misia Artemis 1?

Misia Artemis je návrat do lunárnych pretekov z konca 60. rokov. Ide o prvý plánovaný let rakety SLS (Space Launch System) a druhý nepilotovaný let kozmickej lode Orion. Áno, počuješ dobre, toto je let bez pilotov, do vesmíru je vyslaná len samotná raketa a vysokovýkonný počítač na zber dát.

Cieľovou destináciou je Mesiac. Ten by mala vesmírna loď dosiahnuť asi za tri dni. Dohromady však Artemis 1 strávi vo vesmíre až 39 dní – je totiž potrebné zarátať aj nejaký čas na obežnej dráhe Zeme a Mesiaca. Skúmať bude práve nášho vesmírneho kamoša. Najbližšie teleso pri Zemi obletí až dvakrát.

Nový dátum štartu

Po dvoch neúspešných pokusoch je vhodné zaželať „do tretice všetko dobré“. Novým dátumom pre štart misie na Mesiac je 27. september 2022. Raketa bude štartovať o 17:37 nášho času (15:37 UTC, informuje NASA) a na vzlet bude mať až 120 minútové okno. Sami sme zvedaví, či bude T-nula (teda čas, počas ktorého začína odrátavanie misie) skutočne spustený.

Ak by štart naozaj prebehol úspešne, Artemis 1 bude vo vesmíre spomínaných 39 dní a späť na Zem sa dostane 5. novembra 2022. Toto je však predpokladaný dátum, ktorý môže by pokojne o pár dní odsunutý. Artemis vyrazí z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride a miesto pristávania inžinieri vypočítali na kalifornské pobrežie v Tichom oceáne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čínski astronómovia chcú preskúmať dávnu históriu vesmíru: Pomôcť im v tom má odvrátená strana Mesiaca

Aké sú ďalšie plány?

Čo sa však stane, ak bude misia napokon úspešná? Nuž, vyhliadky sú veľké. Artemis 1 je len prvou z dvoch misií, ktoré NASA plánuje v najbližších rokoch spustiť. Vo vývoji je od roku 2013, kedy vláda USA odklepla vesmírnej spoločnosti rozpočet na ďalšie obdobie. Po nej príde čas na misiu Artemis 2 a teraz sa zaujímavé vesmírne preteky ešte len začínajú.

Artemis 2 bude totiž už misia pilotovaná živou posádkou a na Mesiac by sa tak mali dostať ďalší ľudia. Plánovaný let ľudskej posádky je naplánovaný na rok 2024. Ak by NASA odsunula už prvú misiu, logicky príde na odklad aj tej druhej. Artemis 2 bude zároveň prvý pilotovaný let kozmickej lode Orion.

Myslíš, že tentokrát im pokus vyjde?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com, nasa.com
Odporúčame