Môže pobyt vo vesmíre pozmeniť ľudskú DNA? Rozbor krvi astronautov naznačuje, že áno

astronaut

Podľa štúdie agentúry NASA dokáže vesmír ovplyvniť ľudskú DNA (Zdroj: Pexels/Pixabay)

#Nielen pri čoraz ambicióznejších vesmírnych misiách, ale aj pri komerčných vesmírnych letoch sa do popredia dostáva otázka, ako vlastne pobyt vo vesmíre vplýva na ľudské telo. Je známe, že neprítomnosť gravitácie má za následok degeneráciu svalstva. Vesmír však podľa všetkého dokáže ovplyvniť aj DNA.

Rozbor krvi odhalil prekvapivé zmeny

Agentúra NASA uskutočnila štúdiu, v rámci ktorej analyzovala vzorky krvi štrnástich astronautov. Tí sa medzi rokmi 1998 až 2001 zúčastnili vesmírnych misií, ktoré trvali v priemere dvanásť dní. Ako uvádza Space, každému astronautovi boli vzorky krvi odobraté dvakrát. Najprv presne desať dní pred odletom a potom v deň pristátia. Tri dni po pristátí im odobrali aj vzorky bielych krviniek. Všetky vzorky boli následne zmrazené a po dobu dvadsať rokov ostali nedotknuté, uskladnené pri teplote -80 °C. Pred nedávnom však boli analyzované a 31. augusta bola publikovaná štúdia s výsledkami.

V rámci štúdie vedci spätne zisťovali vznik somatických mutácií v spomínaných vzorkách. Somatické mutácie sú také mutácie, ktoré vznikajú počas života a teda nesúvisia s dedičnými faktormi. Úroveň mutácií, ktorú vedci v krvi astronautov zistili, bola na ich vek nepochybne vysoká. Našťastie však nie natoľko, aby pre ich zdravie predstavovala vážne riziko. No astronauti, ktorí boli súčasťou štúdie, vo vesmíre strávili okolo dvanásť dní. Pri dlhšie trvajúcich letoch by podľa vedcov riziko bolo vyššie.

skúmavka s krvou
V prípade dlhšie trvajúcich letov by podľa vedcov bolo riziko somatických mutácií určite vyššie (Zdroj: Pixabay/Tatiana)

Čím dlhší pobyt vo vesmíre, tým vyššia radiácia

„Prítomnosť týchto mutácií ešte neznamená, že sa u astronautov musia rozvinúť kardiovaskulárne ochorenia či rakovina, ale pri opakovanom a dlhotrvajúcom vystavovaní sa extrémnemu prostrediu vesmíru tu toto riziko je,“ povedal pre News Wise vedúci štúdie, profesor David Goukassian.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Žili kedysi na Venuši mimozemšťania? Vedci majú logické vysvetlenie, ktoré by túto teóriu podporovalo

Práve riziká, ktoré so sebou nesie dlhotrvajúci pobyt vo vesmíre, sú kľúčové pre ďalšie misie. NASA už v máji tohto roku informovala o plánoch vyslať v priebehu najbližších dvadsiatich rokov vesmírnu loď s posádkou na Mars. Astronauti sú vo vesmíre vystavení vyšším úrovniam radiácie. Čím dlhšia by misia bola, tým dlhšie by bolo aj pôsobenie radiácie. Ešte pred takouto misiou je teda nutné podrobne preskúmať jej možné zdravotné riziká, uvádza portál Unilad.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, space.com, newswise.com
Odporúčame