Pridenyyy: Mňa nezaujímajú čísla, ja milujem rap (ROZHOVOR)

Pridenyyy. (Zdroj: Instagram/Pridenyyy)

#Slovenský raper Pridenyyy patrí ku chalanom, ktorí ostávajú autentickí nielen vo svojich textoch, ale aj v súkromí. Ktovie, možno aj preto má pevnú a vernú základňu fanúšikov. My sme sa rozhodli Marcusa vyspovedať nielen o jeho aktuálnom projekte UNDRDG, ale taktiež o tom, aké má ďalšie plány, či prečo tak rád prepája rap a futbal.

Nový projekt ako výpoveď

V októbri si vydal nový projekt UNDRDG, ako by si ho poslucháčom priblížil? 

UNDRDG je moja výpoveď. Ľudia tam čiastočne nájdu odpovede na otázku, prečo som sa na nejaký čas odmlčal. Dosť som tam otvoril dvere do mojej hlavy, je to iné ako predtým a myslím to v dobrom. Kto tam nepočuje progress, je hluchý a mám pocit, že sa tu zabúda na lyrics. Motivačný rap si nejdem, to ma nebaví. Skôr sú to veci čo prežívam, čo som zažil a celkovo svet okolo mňa. V textoch som dosť otvorený. Ohlasy sú super, ani som to nečakal, samozrejme, je cítiť moja menšia neaktívnosť, ale ja som spokojný. Hlavný odkaz je aj na albume: Mňa nezaujímajú čísla, ja milujem rap.

Ktoré skladby z UNDRDG by si vyzdvihol a prečo?

Všetky, som spokojný so všetkými. Ale určite „TRIŠTVRTENACASH “, kde sú talentovaní mladíci Ruckfiso a strepp19. Mám veľmí rád aj „BANSHEE“, produkoval to qunorz, mladý chalan z okolia Zlína a druhu polovičku tracku klasicky Mjay. Teraz si najviac idem song „NO SLEEP“.

Nedá sa nevšimnúť si songy “Mason Mount” či “Camavinga Mood”, je dôvod, prečo si si vybral týchto futbalistov?

Každý vie, že mám rád Chelsea, track vznikol ešte počas minulej sezóny Premier League, kedy Mason Mount podával lepšie výkony ako počas tohto ročníka, a proste mám rád punchlines. Slohy mám trefné ako má Mason Mount asistencie a góly. Camavinga Mood preto, že keď  som nahrával tento track, ešte Eduardio Camavinga nehral v Reale Madrid, ale vo francúzskom Rennes a videl som, ako ide hore, čítal som články, videl videá a skrátka mladí idú hore aj v rape, to je Camavinga Mood. Hudbu robil Martin Agh, je to nadupaný westcoast. Do toho beatu by mohol dať slohu kľudne aj Ohgeesy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dame a P.A.T. posielajú neprajníkom odkaz, ktorý sa nedá rozchodiť

Prepájaš futbalové referencie s rapom, čo je populárne najmä v UK. Čerpáš vo svojej tvorbe inšpiráciu zo zahraničia?

Moja inšpirácia je iba zahraničná, nakoľko z Česka a Slovenska počúvam minimum vecí. Skôr ľudí čo poznám osobne a potom mám pár jedincov a nepočúvam to, pretože ma väčšina vecí nebaví, a ani sa nechcem inšpirovať ničím odtiaľto. Ja sa ale neinšpirujem ako niektorí, že vykradnú celé tracky, či už beat, texty alebo flow. Je to iba počuť, sound, ktorý práve počúvam, je odrazený aj v mojej hudbe. A čo sa týka futbalu v rape, áno, doma mi hrá prevažne UK, potom USA, Nemecko, Taliansko a Francúzsko. Až na USA má každá z týchto scén rada futbalové mená alebo futbalovú tématiku v rape celkovo.

Jeden z tvojich TOP hitov je “KANTE”. Musel si alebo musíš vysvetľovať, kto to je?

Vysvetľoval som to veľmi veľakrát na akciách alebo len tak keď sa niekto spýtal, čo je to vlastne Kante, ale zase ľudia, ktorí sa vyznajú do futbalu a futbalisti mi posielajú videá ako to hráva v šatni. Napríklad, raz mi prišlo video, ako to hralo v šatni Sparty Praha a aj v dosť veľkých a pár zahraničných akadémiách, kde pôsobia Slováci. Som za to rád, aj keď ja už ten track veľmi rád nemám.

Ake sú tvoje plány na nasledujúce mesiace? Nielen rapovo, ale pokojne aj celkovo.

Do konca roka idem s priateľkou ešte na pár akcií a skôr mám v pláne oddych, ale zároveň mám už pripravené nové veci. Pravdepodobne single ale kto vie? Nechajte sa prekvapiť. Ďalší rok by som už chcel konečne vydať spoločný projekt s Otisom, ktorý je už skoro celý nahratý. Hudobne to má na starosti Mjay a s ním mám v pláne urobiť aj svoj ďalší sólo projekt, kde budú komplet jeho produkcie. Makám stále, mám prácu z domu, takže nechcem povedať, že mám úplnú pohodičku sa sústrediť lem na tvorbu, ale v podstate mám veľa priestoru a času. Taktiež na sledovanie Premier League (anglická futbalová liga, pozn. red.).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kontrafakt je zárukou kvality: Takto vznikal videoklip k skladbe „Nemusíme"

Koho z našej scény by si vyzdvihol, s kým sa ti dobre pracuje?

Ľudia ktorých by som vyzdvihol zo scény sú Ruckfiso a chalani okolo neho, Sugoi Kimono, Esposito a Efenel. Na Slovensku by mohla už dostať zaslúžený hype aj moja obľúbená skupina z Česka 58G. Človek, s ktorými sa mi dobre pracuje je napr. Mjay Beatz. Poviem mu, aký chcem beat a doručí taký, aký som chcel, ale 10 x lepší, ako som si predstavoval. V štúdiu sa mi výborne pracuje s Dooshim, to je zvukový inžinier, ktorý robil kompletný zvuk aj nahrávanie albumu UNDRDG. Rád robím s Hugom Toxxxom, je to profesionál a zároveň obrovský milovník rapu. Sú to vždy výborne sessions.

Aký je tvoj názor na trash talk a dissy, je to niečo, čo je pre rap game prospešné alebo to skôr vnímaš toxicky?

Nevnímam to toxicky, patrí to k rapu. Keď je dobrý beef, kde je humor, tracky, nadhľad, tak je to super.

Keby si mal do konca života počúvať iba 3 interpretov, koho by si volil?

D Block Europe, Future a 50 Cent.

Rap je platforma, ako vyjadriť názory a pocity. Ako vnímaš ty, keď sa v textoch rozoberajú sociokultúrne problémy či politika?

Mne to nevadí, skôr mi vadia také tie nasilu cielené politické tracky. Ak sa niekto vyjadrí k politike v hocijakej hudbe, nielen v rape, vyjadruje predsa svoj názor, ale pchať to všade a byť vyslovene politickým raperom, tak to mi príde vtipné. Svoje pocity a názory v mojej hudbe je počuť. Ako som vravel, som vo svojich textoch dosť otvorený a to sa týka aj mojich pocitov.

Načrtni, ako bude vyzerať Pridenyyyho rok 2023. 

Mám v pláne ísť na futbal do Anglicka, na Premier League. Chcel by som vydať projekt s Otisom a ešte svoj sólo projekt a prajem si, aby Graham Potter (futbalový tréner, pozn. red.) dal dokopy Chelsea.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame