PRÍDE NA SLOVENSKO| Americký raper Ja Rule

Jedno platí rok, čo rok – leto patrí festivalom. Iné to nebude ani tento raz, leto 2019 odpáli najväčší slovenský hip-hopový festival Hip Hop Žije. Každoročne na ňom štartujú najväčšie mená slovenskej a českej rapovej scény, každoročne získava na mene a rozmeroch. Ľudí ale zaujíma aj to, akí hostia prídu zo zahraničia. Na jednu z najväčších hviezd tohtoročného Hip Hop Žije sme sa zamerali v tomto článku. Dámy a páni, toto je JA RULE. 

Máte radi americký rap? Ale nie taký „lilpumpovský“, ale jednoducho tradičný. Ak áno, máte vyhraté. Ja Rule, ročník narodenia 1976 je takpovediac dosluhujúci hudobný umelec a jeden zo zástupcov tej tradičnej vetvy amerického hip-hopu. Niekto by mohol povedať, že to najlepšie má za sebou, ale opak je pravdou. Kto ho sleduje podrobne, vie, že stále vystupuje, jeho šou sú chytľavé a ľudia z jeho koncertov neodchádzajú sklamaní.

Rodák z Queensu

Pochádza z New Yorku, konkrétne z Queensu a má už 43 rokov. Jeho civilné meno je Jeffrey Bruce Atkins. Hovorí si JA RULE, ale okrem toho mu hovoria aj Jah. S aktívnou kariérou začal v roku 1993, niekedy v čase, keď sa rozdelilo Československo. Aj na tom môžete vidieť, ako dlho už je jeho hviezda na scéne.

Ak ho chcete poznať lepšie, určite si na platforme YouTube pustite Wonderful, Always on Time, Mesmerize, Clap back alebo Between Me & You. Zaujímavá je aj skladba s legendárnym 2pacom So Much Pain. Má viac ako päť minút a svetlo sveta uzrela už pred desiatimi rokmi.

Celkovo, Ja Rule najviac tvoril približne dekádu dozadu. Preskákal si toho veľa. Mal problém so zákonom, skončil vo väzení. Keď sa odtiaľ dostal, bol viac krotkejší a už o ňom toľko počuť nebolo. Avšak, keď si pozrieme americkú rapovú scénu, je priam pravidlom, že jednotliví predstavitelia skôr či neskôr majú opletačky so zákonom a niekoľko z nich si aj nejakú časť svojho života za mrežami odsedí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš rád Tupaca alebo GTA? Toto je pre teba povinnosť (VIDEO)

Prečo bol potrestaný?

A prečo bol potrestaný? Napadol muža v Kanade, jazdil s kamarátom na aute aj keď nemal platný vodičský preukaz či odmietal platiť dane a prišli mu na to. A najväčším problémom v jeho registre trestov bolo dodnes neoprávnené držanie zbrane.

Do Bratislavy teda prichádza muž, s ktorým si neradno zahrávať. Rovnako dlhý je zoznam ľudí, s ktorými mal nejaký problém. Spomenúť môžeme DMX, Shadyho, Foxy Browna, 50 Cent, Lil Moa či Kurupta. Ale nemajte strach, organizátori veľmi dobre vedia, čo robia.

Aj keď Ja Rule pre vás môže pôsobiť ako konfliktný trestanec, jeho hudba ho predčila. Svojho času patril k americkej rapovej špičke. Vzhľadom na to, že mu pomaly ale isto ťahá na 50 rokov, je jasné, že jeho popularita klesá, ale tak sami vieme, koľko raperov v 43 stále vystupuje. Veľa ich teda nie je.

Albumy za posledných 20 rokov

Tu je prehľad jeho štúdiových albumov:

Venni Vetti Vecci – vydané v roku 1999, Rule 3:36 (rok 2000), Pain Is Love (rok 2001), The Last Temptation (rok 2002), Blood in My Eye (rok 2003), R.U.L.E (rok 2004), Pain Is Love 2 (rok 2012) a Twelve (rok 2019).

Čo je na tom zaujímavé? Nuž, to, že jeho posledný album je aktuálny. Twelve vyšiel v roku 2019 a Bratislava sa môže tešiť na exkluzívny materiál. Do očí je bijúca aj pauza medzi rokmi 2004 až 2012.

Tých osem rokov prinieslo Ja Rulemu problémy so zákonom, konflikty v súkromí a absolútne nesústredenie sa na hudbu. Našťastie, či už preňho alebo jeho fanúšikov, dostal sa z toho a je späť.

Mrzieť ho ale môže, že takpovediac najlepšie roky vo svojej aktívnej kariére strávil inak ako tvorením hudby.

Odporúčame