PRÍBEH LABELU: Milion Plus. Dnes kraľujú. Ako sa dostali na vrchol?

Milion Plus je český label, ktorý dnes patrí v rámci českoslosvenského rapu k najrešpektovanejším. Obsahuje niekoľko mien, ktorú medzi ľuďmi veľmi populárne. Hudba, ktorá je kvalitná, hudba, ktorá baví. Tak by sa M+ v skratke dali charakterizovať. Poďme sa pozrieť na to, aká bola cesta tohto českého labelu na vrchol. 

Zakladateľom tohto labelu je Yzomandias, ktorý si predtým hovoril Logic. V roku 2015 vzniklo zoskupenie, o ktorom sa dnes hovorí v rapových debatách doslova na každom kroku. A domovom M+ sa stali české Pardubice. M+, Milion+, Milion Plus alebo Milion+ Entertainment, vyber si ty. Všetci aj tak vedia o čom a o kom je reč. Milion Plus ako taký uzrel svetlo sveta pred viac ako piatimi rokmi, pričom jeho základ už fungoval niekoľko rokov predtým a tvorili ho ľudia zo zoskupenia, ktoré si hovorilo YZO Empire. Medzi pôvodných členov patril Yzomandias (vtedy Logic), Lvcas Dope, Jickson, CBCH a už aj zosnulý Jackpot.

 Od oficiálneho dňa číslo jeden pôsobilo v M+ trinásť umelcov. Aká je situácia dnes? Osem rapperov, 1 producent, 1 grafik, dvaja členovia ochranky, dvaja členovia organiznačnej zložky. Aspoň tak hovoria oficiálne čísla. A koľko releasov už M+ počas svojho pôsobenia vydali? 34. Áno, od chalanov sme sa dočkali poriadne veľkej dávky kvalitnej hudby.

Bývalými členmi M+ sú napríklad Lvcas Dope, ktorý sa odpojil v roku 2017 či Konex, ktorý zoskupenie opustil v roku 2020. Dnes sú členmi Yzomandias, Nik Tendo, Hasan, Kamil Hoffmann, Karlo, Koky, Robin Zoot, Decky a Jickson. Myslíme si, že čo sa menoslovu týka, jedná sa o jeden z najsilnejších labelov na území Československa, ak nie aj úplne najsilnejší.

Yzomandias pochádza z Karlových Varov, Nik Tendo je priamo z Pardubíc. Hasan je pôvodom z Tábora, pričom pred M+ pôsobil v RFTS Crew. Milion Plus má vo svojich štruktúrach dvoch Slovákov – Karlo je z Lučenca, Kamil Hoffmann z Martina, pričom predtým, ako prešiel na svoje meno, hovoril si Zmrd.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď Viktor Hazard patril k špičke. Pamätáte si tento banger?

Robin Zoot pochádza z Ústí nad Labem, Jickson z Hradca Králové a M+ dotvárajú Koky, ktorý o sebe dáva stále viac a viac vedieť, no a producent Decky. Producentsky mu pravdepodobne pripadne viac práce, pretože doteraz sa z veľkej časti o hudby a beaty staral Konex, no ten, ako sme už spomínali, sa rozhodol label v minulom kalendárnom opustiť.

Jednotkou labelu je dlhodobo Yzomandias, čo by sa v najbližšom období nemalo zmeniť. Nik Tendo má za sebou ohromný progres, zapracoval prakticky na všetkých aspektoch svojej tvorby, je nesmierne zaujímavý, má čo povedať a predovšetkým v posledných mesiacoch patrí aj medzi najakatívnejších. Nepotrvá dlho a my veríme, že na mieste bude otázka, či Nik nie je najlepším rapperom v Československu. Ale o tom niekedy inokedy.

Pardubický label prešiel od roku 2015 dlhú cestu a Yzomandias urobil dobre, keď sa rozhodol, že niečo podobné založí. Smutný príbeh predstavuje cesta interpreta menom JCKPT, ktorý bol v M+ medzi rokmi 2015 až 2017. Pravdepodobne by tam bol dodnes, no v spomínanom roku 2017 podľa dostupných zdrojov bohužiaľ spáchal samovraždu. V Milion Plus pôsobil aj SKiNNY BARBER, ktorý label opustil, keď sa písal rok 2018 a dnes je súčasťou zoskupenia SCB.

Dvere majú otvorené všetci, Milion+ nebude nikoho držať na silu. Tak je nastavený smer a očakáva sa, že meniť sa to ani nebude. Koniec koncov, nemalo by to praktický zmysel. Dostať sa tam nie je jednoduché, ale rovnako tak to nie je vylúčené. Musí do seba zapadnúť niekoľko vecí a môže sa to podariť.


Najzásadnejšie projekty

Milion+ si svojou originalitou a skvelou marketingovou taktikou razili cestu na vrchol pomerne rýchlo, pričom hlavný zlom podľa nás nastal približne v rokoch 2016 a 2017. Práve s týmito rokmi sa spájajú Yzomandiasove albumy Ze Dna a Zhora Vypadá Všechno Líp. Yzo bol vždy lídrom labelu a v tej dobe jeho projekty prerazili naplno a zarezonovali celou československou hudobnou scénou, pričom naplno otvorili dvere ako jemu, tak aj celému labelu a približne od toho času môžeme datovať radenie M+ medzi elitu. V ďalších mesiacoch po spomenutých projektoch už fanúšikovia začínaju evidovať aj ďalšiu profilujúcu sa hviezdu – Nik Tenda.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pamätáte si na časy, keď Kali vedel poriadne pritvrdiť?

Ten postupom času zapadol do labelu a jeho prvým veľkým projektom bol album 7, ktorý taktiež radíme medzi najzásadnejšie projekty chalanov z Pardubíc. Svojim spôsobom unikát sa labelu podaril v roku 2018, keď výchadza labelový celistvý projekt KML. Okrem hudobnej kvality sa na albume ukázala aj súdržnosť ľudí, ktorí pod hlavičkou M+ pôsobia a tento počin taktiež radíme medzi to najdôležitejšie, čo pod produkciou pardubického labelu je. Extrémnu súdržnosť a kamarátstvo často vnímame aj na sociálnych sieťach, keď sa pri každom release chalani navzájom supportujú. Ako členovia s veľkou perspektívou sa v poslednou období ukázali Hasan a Robin Zoot, ktorí svojimi projektmi dokázali kvalitatívne napredovať, a zároveň hudobne konkurovať lídrom/kolegom z labelu.


Chalani z M+ tvoria všetci, tvoria často a tvoria kvalitne. Ak si pozriete napríklad YouTube kanál Milion Plus, zistíš, že videoklipy, či celkovo vizuály, ktoré uzreli svetlo sveta, sú prepracované a častokrát im nechýba vyslovene nič. Je to trend, ktorý M+ nastavili už pred niekoľkými rokmi a držia sa ho. Ako všetci dobre vieme, na vrchol vedie dlhá cesta, a M+ na nej kráča vďaka výbornej stratégii, aktivite a v neposlednom rade kvalite, celkom sebavedomo.

A tak je to aj v tom prípade. Aj keď sa z času na čas objavili informácie, že to v Milion Plus nefunguje medzi všetkými členmi tak, ako by malo, nič zásadnejšie sa nestalo a label pôsobí už roky pomerne súdržne. Faktom ostáva, že M+ je postavený na silných pilieroch, a aby sa niečo, čo je dlhodobé a úspešné rozpadlo, to by muselo nastať niečo, čo sa nedá predpokladať. A to nie je otázkou dňa.

Milion Plus prosperuje a očakáva sa, že tomu tak bude ešte niekoľko nasledujúcich rokov. Vlastne, bez prehnáňania povedané, všetko tomu nasvedčuje. Myslíme si, že aj v roku 2021 budeme svedkami veľkého množstva hudobných produktov z tohto československého zoskupenia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ďalšie úmrtie rapera v LA. Zastrelili ho, kým volal tehotnej manželke

A je na mieste sa na to úprimne tešiť.

Foto: Milion Plus, ilustračné 

Odporúčame