Príbeh kryptomien: Dogecoin vznikol ako výsmech, dnes sa mu prekvapivo darí

Dogecoin sa stal nečakane úspešnou kryptomenou.

Dogecoin sa stal nečakane úspešnou kryptomenou (zdroj: Unsplash/Executium)

#Čo ti napadne ako prvé, keď sa povie Dogecoin? Určite to bude Elon Musk alebo nejaké veselé memečko. Minca vznikla pôvodne ako vtip, kedysi trhala rekordy a hovorilo sa o nej ako o vychádzajúcej hviezde na trhu. Nech už je tvoj názor akýkoľvek, zmysel pre humor ani svetový úspech sa jej uprieť nedá. Prečo je Dogecoin takým zaujímavým projektom?

Nevinný vtip, ktorý zarobil veľké peniaze

Dogecoin vymysleli ako vtip ešte v roku 2013 softvéroví inžinieri Billy Markus a Jack Palmer, ktorí sa rozhodli vytvoriť vlastný platobný systém. V tom čase sa chceli do tváre vysmiať všetkým divokým špekuláciám, ktoré zaplavovali spoločnosť v súvislosti s bitcoinom a boomom krypto-trhu.

Do loga Dogecoinu dosadili psíka z memečka Doge a mincu začali propagovať ako priateľskú a funky online menu. Aj napriek očividnej recesii si krátko po uvedení získala masívnu fanúšikovskú základňu, ktorá Dogecoin dodnes považuje za reálnu investičnú príležitosť.

Pravdou je, že za 72 hodín od spustenia predaja v decembri 2013 minca poskočila v hodnote o 300 % z pôvodného 0.00026 dolára na 0.00095 dolára za mincu. V súčasnosti jej hodnota kolíše okolo necelého 0.2486 dolára za token. Pri nákupe buď však pozorný, keďže ide o extrémne volatilnú menu.


Rusko uznáva kryptomeny ako platidlo: Putin chce zaviesť novú menu kryptorubeľ


Milovaný aj zatracovaný

Finanční experti ani médiá dlho nevedeli, ako ku krypto-minci, ktorá vznikla z recesie, pristupovať. Dogecoin neobišli rôzne scamové scenáre, problémy s bezpečnosťou či obviňovačky zakladateľov zo založenia ďalšej zbytočnej Ponziho schémy.

kryptomeny dane
Stane sa Dogecoin nasledovníkom Bitcoinu alebo čoskoro zanikne tak nečakane ako vznikol? (Zdroj: Unsplash/executium)

Ani to však neodradilo komunitu okolo mince od založenia Nadácie Dogecoin, ktorá už má za sebou pár úspešných fundraisingov. Tá si najviac pozornosti vyslúžila podporou jamajského bobového tímu, ktorý sa síce na zimnú olympiádu v Soči kvalifikoval, no nemal dostatok peňazí na cestu do ďalekého Ruska. Nadácia na podporu výpravy napokon vyzbierala viac ako 50-tisíc dolcov, v tom čase šlo o desiatky miliónov Dogecoinov.

Napriek všetkému je to v súčasnosti stále jedna z najpopulárnejších a najobchodovateľnejších krypto-mien na svete. Patrí jej 10. priečka a jej celková hodnota na burze je astronomických 29 biliónov dolárov. V porovnaní s konkurenciou navyše „žerie“ iba zlomok energie, konkrétne 0,12 kWh za transakciu. Taký bitcoin spotrebuje až 707,6 kWh!

Kupuješ si srandu

V čom je Dogecoin pre odborníka zaujímavým úkazom na poli kryptomien? „Dogecoin vznikol v roku 2013 ako sranda, ktorú som osobne nikdy nebral ako niečo, do čoho by som chcel dlhodobo investovať. Posledný rok sa preslávil hlavne vďaka propagácii podnikateľa Elona Muska či rapera Snoop Dogga,“ odpovedá Dávid Kokavec, zakladateľ portálu kryptotrejder.sk.

„Podľa môjho názoru nám ukázal skôr tú negatívnu stránku kryptomien, kde sa množstvo nováčikov pobláznilo a nakupovalo Dogecoin v dôvere, že kupujú dobrý projekt, keďže to videli na sociálnych sieťach svojich obľúbených influencerov. Nakoniec to pre väčšinu z nich nedopadlo dobre, kedže po veľkej pumpe nasledoval pád. Aby sme kryptomene len nekrivdili, tak určité množstvo ľudí na nej aj zbohatlo. Stále si však treba uvedomiť, že kupujete niečo, čo už od svojho začiatku vzniklo len ako vtip.“

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame