7 rizík, ktoré by si mal pred investovaním do kryptomien poriadne zvážiť: Máš stále odvahu?

riziko investovania do kryptomien

Spoznaj najväčšie riziká investovania do kryptomien (Zdroj: Freepik/drobotdean)

f#Od prvého predaného bitcoinu ubehlo už desaťročie. Za ten čas naliali investori do kryptosveta už 2,5 trilióna dolárov, a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by tento rozbehnutý vlak spomaľoval. S každou investíciou je však spojené aj riziko a kryptomeny nie sú výnimkou. Čo treba zvážiť pred tým, ako otvoríš svoju (virtuálnu) peňaženku?

Prchký trh

Cena bitcoinu už roky kolíše ako na horskej dráhe. Posledný veľký skok zaznamenala len pred pár týždňami, keď americký prezident Joe Biden ohlásil zvyšovanie daní. Cena vtedy poklesla zo 60.000 dolárov na 40.000, aktuálne neprekračuje hranicu 38.000 dolárov za bitcoin. Na podobné výkyvy si treba pri investovaní do kryptomien zvyknúť. Pomôžu pevné nervy, Neurol alebo jednoduché rozhodutie — investovať dlhodobo a nechať svoje kryptopeniažky pracovať.

Digitálna krádež

Väčšina kryptomien je výdobytkom šikovných programátorov a pokrokových technológií. Napriek snahe všetkých zúčastnených môže aj najmenšia trhlina v kóde či slabé heslo spôsobiť, že tvoja investícia skončí v rukách hekerov. Najrizikovejší je proces ťaženia a transakcie zahŕňajúce zámeny kryptomien. Deravú peňaženku si asi do mesta nevezmeš, rovnako treba pristupovať aj k tej virtuálnej.

Podvody

Okrem hekerov si na tvoje kryptomince brúsia zuby aj podvodníci. Na internete nájdeš milión zaručených návodov a influencerov, ktorí od teba budú lákať peniaze za svoje investičné poradenstvo či pomoc s transakciami. Nezabúdaj, že kryptomeny nepodliehajú žiadnemu centralizovanému systému a legislatíva ich v mnohých štátoch dodnes nerieši. Ak o svoju investíciu prídeš naivnou vierou v pochybného odborníka či v nedostatočne zabezpečenej transakcii, zostanú ti len oči pre plač. Polícia ti s tým nepomôže.

Minimálna regulácia

Štáty po celom svete reagujú na rozvíjajúci sa kryptosvet pomaly a v princípe neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by trh regulovali. Stablecoin Tether, ktorého hodnota sa odvíja od amerického dolára, je skôr svetlou výnimkou. Legislatíva, ktorá by regulovala napríklad trh s bitcoinom dodnes neexistuje. Prvé kroky, ktoré štáty v súvislosti s kryptomenami podnikajú, súvisia primárne s ich zdanením — a nadšenci tvrdia, že je to vlastne dobrá správa. Ak máš svoje peniažky legálne zdanené, nič im nebráni v používaní v reálnom živote, no nie? Cvaknúť valentínsku večeru v bitcoinoch by tak nemusela byť sci-fi ďalekej budúcnosti.

Závislosť na technológií

Kryptomeny sú závislé na technológiách a internete. Ich ťažba, transakcie či úschova prebiehajú online, zahŕňajú smart peňaženku a množstvo ďalších digitálnych procesov a poistiek. Bez týchto technológií má však celý kryptosvet nulovú hodnotu. Konkurenčné formy investícií ako zlato či nehnuteľnosti možno ohmatať, inak povedané, ich hodnota existuje aj v našom fyzickom svete. Teraz si predstav, že skončí internet alebo nebodaj aj elektrina. Akú hodnotu budú mať kryptomeny potom?

Obmedzené použitie

Možnosti platieb v kryptomenách v reálnom živote sú dnes skôr výstrelkom krypto nadšencov, než veľkých firiem. Prvé pokusy Tesly s predajom áut v bitcoine nevydržali ani dva mesiace. Dobrou správou je, že s platbami v bitcoinoch v súčasnosti koketujú Visa, PayPal a niekoľko amerických bánk. Otázkou zostáva, ako tento proces urýchli alebo spomalí fakt, že sa (podľa všetkého) na krypte popálila aj taká progresívna firma ako Tesla.

Mladá technológia

Hoci si bitcoin môžeš zadovážiť už 10 rokov, stále ide o novú technológiu, ktorú ešte čaká dlhá cesta. Investície do kryptomien lákajú na rýchle zbohatnutie, no je dokázané, že drvivá väčšina investorov na tomto trhu nezarába. Treba rátať s tým, že sa chystáš zapliesť s neregulovaným a nestabilným trhom plným podvodov aj technologických dier. Ak si predsa len trúfaš, naša najlepšia rada je začať malými krokmi a malými investíciami.


Chystáš sa investovať aj ty? Napíš nám, aký spôsob si si vybral.

Zdroj: hashtag.sk, forbes.com, yahoo.finance.com
Odporúčame