Uvažuješ nad prerušovaným pôstom? Toto je dobré vedieť predtým, než sa do toho pustíš!

Kým jednému môže dodať energiu a dobrú náladu, iný môže trpieť tým, že nemôže väčšiu časť dňa jesť (Zdroj: Freepik/BillionPhotos)

#Snívaš o tom, že budeš môcť jesť všetko, na čo máš chuť, a zároveň chudnúť? Možnosťou je prerušovaný pôst! Určite to nie je pre každého, ale mnohým to dokáže pomôcť. V súčasnosti nájdeš viac druhov pôstu, no my ti poradíme, ako vybrať ten najlepší… A vieš, aké má táto metóda výhody, a na čo si dať pozor?

Druhy prerušovaného pôstu

Okienka

Najpopulárnejšie pôstové okienko je 16/8, čo znamená, že sa postíš 16 hodín z dňa. Počas zvyšných 8 hodín konzumuješ všetko. Pre niekoho to môže byť šok, preto by si nemal začínať rovno s týmto rozložením.

Ideálne je, ak na začiatok zvolíš metódu 12/12, na ktorú si telo najľahšie zvykne. Okrem týchto dvoch sa zvyknú využívať aj alternatívy 18/6 alebo 20/4.

5 ku 2

Opäť niečo, čo odporúčame skôr skúsenejším milovníkom pôstu. Režim 5 ku 2 znamená, že dva dni v týždni máš úplný pôst. Zvyčajne sú dovolené len ovocné a zeleninové šťavy. Zvyšných 5 dní sa stravuješ intuitívne a podľa toho, na čo máš chuť.

Prečo prerušovaný pôst skúsiť?

  • Budeš o pár kíl ľahší – pôst spôsobuje v tele mnohé zmeny. Jednou z nich môže byť úbytok na váhe. Koniec koncov, to býva najčastejší dôvod, prečo ľudia pôst skúšajú. Pri pôste dochádza k tomu, že nedostatok jedla spôsobí prirodzené odbúravanie tukových zásob, pričom svaly zostanú zachované. Ideálne na chudnutie, čo povieš?
  • Dlhovekosť – aj keď ťa v tvojom veku asi nezaujíma večná mladosť, pôst ponúka aj tento benefit. Pri takomto štýle stravovania sa bunky nemusia zaoberať neustálym trávením, preto majú možnosť opravovať a čistiť tvoje vnútro. To ovplyvňuje aj ich životnosť a spomalenie starnutia.
  • Ideálny cukor v krvi – jedlo ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, to je známe. Ale pôst zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, čím zníži hladinu cukru v krvi. Už nebudeš mať také výkyvy nálad (najmä po jedle).
  • Zabojuješ proti stresu – oxidatívny stres (teda ten, na ktorý je tvoje telo o niečo odolnejšie, než na bežný stres) sa dá dostať pod kontrolu aj prerušovaným pôstom. Vďaka nemu si vypestuješ prirodzenú membránu proti stresu.

Ako s pôstom začať?

Ako sme už spomínali, prerušovaný pôst rozhodne nie je pre každého. Kým jednému môže dodať energiu a dobrú náladu, iný môže trpieť tým, že nemôže väčšiu časť dňa jesť.

Každý je jedinečný, preto ak sa rozhodneš prerušovaný pôst skúsiť, musí to prameniť z tvojho presvedčenia. Určite sa do toho nepúšťaj len preto, lebo tvoj kamoš si to chváli, alebo kvôli tomu, že si to tvoj influencerský vzor ide vo veľkom.

Trend s voľnosťou

Veľkým plusom tohto stravovania je to, že ti nikto neprikazuje, čo máš jesť. Neznamená to ale, že počas svojho stravovacieho okna zješ všetko, čo ti príde pod ruku. Snaž sa stále voliť skôr zdravšie alternatívy, a jedz s rozumom.

Zbytočné prejedanie bude mať opačný efekt. Naopak, ak chceš efekt podporiť, snaž sa piť dostatok čistej vody a nepreťažovať sa fyzicky.

Pre niekoho, kto jedáva pravidelne a niekoľko porcií denne to môže byť šok, preto pokiaľ skĺzneš k záchvatovému prejedaniu, nesnaž sa nasilu zotrvať v pôste. Pokiaľ to tvoje telo vyhodnotí ako nedostatočný príjem kalórií, bude zbytočné nútiť sa do niečoho, čo tvojmu organizmu nesedí.

Pre koho tento štýl stravovania nie je vhodný?

Dodržiavať prerušovaný pôst sa neodporúča vrcholovým športovcom, ľuďom s vysokým fyzickým výdajom ale ani tým, ktorí sú náchylní (alebo nimi trpia) na psychické problémy. Takáto zmena predstavuje obrovskú zmenu celkového denného režimu, a nie vždy musíš byť na to ready. Vyhnúť by sa mu mali aj chronicky chorí či diabetici.

Ak už pôst dodržiavaš, ale cítiš sa unavený, či sa u teba prejavili nejaké zdravotné ťažkosti, ihneď s tým prestaň. V tomto prípade môžeš skúsiť občasný pôst, ktorý si dopraješ len príležitostne ako očistnú kúru.

 

Skúšal si niekedy prerušovaný pôst?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame