Ako funguje dávanie prepitného v jednotlivých krajinách? V USA naň nesmieš zabudnúť, v Japonsku je urážkou

Vopred si zisti, či je v tvojej destinácii očakávané prepitné (Zdroj: Pexels.com/Cátia Matos)

#Určite sa v lete vyberieš na dovolenku za hranice Slovenska, sadneš si do nejakého fajnového podniku, dobre sa naješ a potom sa dostaneš k plateniu. Akú výšku prepitného necháš čašníkovi? Ak v tom nemáš jasno, Hashtag ti pomôže predísť faux-pas a prezradí ti, kde naň nesmieš zabudnúť a kde naň ani nepomysli.

Japonsko

V Japonsku sa nepokúšaj dávať prepitné (Zdroj: Pexels.com/Kuan-yu Huang)

Táto krajina má výrazne špecifickú kultúru, čo dokazuje aj to, že jej obyvatelia po každej športovej udalosti upracú celý štadión. Ctia si spoločenské vedomie a etiketu, ktorá sa vzťahuje aj na prepitné.

Ak by si tu čašníkovi chcel nechať prepitné, bolo by to nie len nezvyčajné, ale až trápne a urážlivé. Japonská kultúra totiž neuznáva dávanie prepitného za poskytovanie služieb. V tomto smere sa nesnaž ukazovať svoju veľkorysosť a oceňovať personál finančne, pretože sa nestretneš s pochopením a vďakou.

Ak nejaké peniaze necháš na stole, je bežné, že čašník vybehne z reštaurácie len aby ťa zastihol ešte na ulici a peniaze ti vrátil. Ide o to, že ľudia v Japonsku pociťujú hrdosť na svoje povolanie a poďakovaniu ako „oishikatta“ (bolo to vynikajúce) sa potešia viac, ako ničnehovoriacej sume peňazí.

Spojené štáty

V USA je „tringelt“ takmer nevyhnutný (Zdroj: Pexels.com/Lukas Kloeppel)

Úplným opakom sú Spojené štáty, v ktorých je nechávanie prepitného samozrejmosťou. Aktuálne je zvykom nechávať 20 – 25% k účtu, no táto suma by mohla ešte narásť, keďže nepretržite stúpa inflácia a pribudla aj možnosť nechávania prepitného digitálnou cestou.

Priprav sa, že ťa tu drink či jedlo bude stáť zakaždým viac, než je uvedené v jedálnom či nápojom lístku, pretože na nechávaní „tringeltov“ si tu skutočne potrpia a berú to osobne. Táto prax je bežná aj v maloobchodoch, kde sa prakticky obslúžiš ty sám, no pri pokladni aj tak necháš o 20% viac. Takýmto spôsobom sa kompenzujú nízke mzdy a viac zodpovednosti prechádza na zákazníka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Po stopách filmových a seriálových hviezd: Láka ťa dovolenka s dobrodružstvom po stopách filmových lokácií?

V USA ale najnovšie vzniká hnutie bez prepitného, ktoré chce zastaviť toto vynucovanie si príplatkov, ktoré sú v ústave uvedené ako dobrovoľné, no zatiaľ má len malú podporu.

Egypt

Dávanie prepitného v Egypte je bežnou praxou (Zdroj: Pexels.com/Julia Volk)

V prípade, že sa v lete vyberáš do Egypta, priprav sa na „bakšiš“. Toto slovo označuje prepitné alebo charitatívnu almužnu, ktorú od teba vyžiadajú priamo alebo ti ju naznačia. Ide o veľmi hlboko zakorenenú spoločenskú normu, ktorú necháp ako žobranie, ale ako zaužívaný zvyk.

Dávanie týchto „darčekov“ vopred by ti malo zabezpečiť lepšie služby, prístup na miesta, kam sa bežní turisti len tak nedostanú, či väčšiu láskavosť a ochotu personálu. Vítané sú predovšetkým egyptské libry, pričom si na uvítanie priprav aspoň 60 EGP (2 eurá).

Dánsko

V Dánsku nie je prepitné očakávané (Zdroj: Pexels.com/Marija Rusaka)

Krajina, ktorá je označovaná za jednu z najšťastnejších na svete, nemá ku zanechávaniu prepitného silnú tradíciu. Prečo? V prvom rade to môže byť spôsobené tým, že v celej Škandinávii je pomerne vysoká hodnota HDP a aj tým, že je v Dánsku dobre vyriešený systém sociálneho zabezpečenia.

Predavači, čašníci či recepčné teda nie sú odkázaní na to, aby si im nechával niečo navyše. Táto suma je častokrát zahrnutá v samotnej cene jedál či ubytovania. Hoci nie je prepitné tradíciou, je dobré, ak sumu za služby zaokrúhliš, ako symbolické gesto.

Čína

Čína si na nechávanie prepitného postupne zvyká (Zdroj: Pexels.com/Jimmy Liao)

Napriek technologickej vyspelosti niektorých miest ako Peking či Šanghaj, tradície v Číne neprestali zohrávať významnú úlohu. Veria tu totiž, že všetci ľudia sú si rovní a nik nie je služobníkom toho druhého – v minulosti bolo naznačovanie nadradenosti silné tabu. Ak teda necháš na stole nejakú sumu navyše, najmä v menších mestách sa to bude považovať za prejav tvojej nevychovanosti až úplatok.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na vlastnú päsť či cez cestovku: Ktorá alternatíva sa ti viac oplatí?

Vo veľkých mestách sa táto situácia pomaly mení a vplyvom množstva zahraničných turistov sa už prepitné nepovažuje za urážku.  

 

Zvykneš nechávať prepitné v podnikoch?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame