Na vlastnú päsť či cez cestovku: Ktorá alternatíva sa ti viac oplatí?

Vyvaruj sa cestovkám, kde pani na teba už od dverí hodí škaredý pohľad a tvári sa, že si pre ňu nepodstatný (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Trend cestovania na vlastnú päsť je čoraz populárnejší. Na cestovné kancelárie sa pozerá viac menej ako na spoločnosti, ktoré z ľudí ťahajú peniaze za dovolenku, ktorú si vie bežný človek vybaviť a zakúpiť človek sám, z pohodlia domova. Je to naozaj tak? Kedy sa oplatí cestovka, a kedy zasa nie?

Kedy využiť služby cestovnej kancelárie?

  • Ak potrebuješ ušetriť čas – je to jeden z hlavných benefitov pri využívaní tejto možnosti. Začína to už výberom destinácie, do ktorej sa vyberieš. Stačí ti ísť na pobočku, zavolať im, alebo ich kontaktovať písomne. Zhrnieš im svoje požiadavky, a ostatné necháš v ich rukách.

Dobrá cestovka ti na základe tvojich parametrov vyberie viacero hotelov, ktoré ti zúžia okruh tvojej finálnej voľby. Dajú ti tiež aj recenzie na to, čo sa dá v okolí zažiť, a aká je kvalita služieb v danej krajine. Všetky tieto informácie nájdeš aj na internete, ale môžu byť skreslené. Nie je nad to mať ich z overeného zdroja.

  • Cestuješ málo či neovládaš jazyk? – v tomto prípade ti cestovka zabezpečí všetko, čo by ti mohlo skaziť pôžitok z dovolenky. Transfer z letiska na ubytko, či naspäť. Dostaneš aj delegáta ovládajúceho tvoju rodnú reč, na ktorého sa môžeš obrátiť takmer s čímkoľvek.

Môžeš tak zažiť miestnu kuchyňu, prejsť si kľúčové pamiatky, podozvedať sa poznatky z histórie a kultúry krajiny… A to všetko v tebe známom jazyku.

  • Ak cestuješ do menej bezpečnej krajiny – toto je bod, kedy určite odporúčame cestovku zvoliť! Safari, Kuba, Kórea a iné ďalšie miesta spomedzi Afriky, Ázie a Ameriky sa určite oplatí navštíviť pod niekoho „ochrannými krídlami“. Servis, služby delegáta, overené hodnotenia lokality či hotela, zabezpečenie dopravy… To všetko je fajn mať zabezpečené od ľudí, ktorí sa v danej krajine orientujú lepšie, než ty sám.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neplánuj a rob spontánne rozhodnutia: Tipy ako ušetriť pri výbere dovolenky na poslednú chvíľu!

Kedy sa oplatí cestovať na vlastnú päsť?

  • Ak chceš ušetriť – pri šikovnom samostatnom plánovaní dokážeš usporiť až 30 – 50 percent výslednej sumy výletu. To je jeden z dôvodov, prečo sa tento trend samocestovania v poslednej dobe rozmáha.

Je však dobré spomenúť, že toto ušetrenie nemusí byť vždy také super. Vo finále môžeš pokojne aj prerobiť. Môžu sa udiať okolnosti, kde sa zmení cena letenky, ubytovania, alebo budeš musieť vyhľadať inú lokalitu kvôli zlému ubytku, škaredej pláži, či drahému jedlo.

  • Poznávanie bez obmedzení – samovoľné cestovanie je určite flexibilnejšie, než to s cestovkou. Vieš dovolenkovať kedykoľvek a kdekoľvek, meniť lokácie podľa svojich rozhodnutí, a nie si ničím obmedzovaný.

Tiež si viac flexibilný. Zatúžiš ísť na pár dňovú poznávačku do Grécka uprostred augusta? Nech sa páči – ideš kam chceš, a kedy chceš!

  • Plánuj! – destináciu a letenky máš, čo ďalej… Nasleduje výber ubytka. Priprav sa na zdĺhavé hľadanie, ako to boli pri letenkách. Zameraj sa na recenzie overených zákazníkov, stav na lokalitu (blízkosť pláže, dostupnosť obchodov a centra mesta…) a nakupuj cez verifikované portály. Odporúčame sa popozerať napríklad po booking.com alebo airbnb.com.

Ak sa to dá, vyberaj si ubytká, ktoré ponúkajú možnosť storna zdarma. Ak náhodou do odletu nájdeš niečo lacnejšie, vieš pôvodné zrušiť, zabookovať nové, a ušetríš nejaké to euro.

  • Dobrodružné duše, pozor! – cestovky nie sú nič pre dobrodruhov. V tomto prípade ti samostatné cestovanie pomôže dostať do výletu slobodu. Urob si hrubý prieskum toho, čo chceš vidieť, zažiť a ochutnať, a ostatné si vyber až na mieste. Nie je nič krajšie ako preskúmať celý ostrov, kúpať sa v opustených zátokách, či povečerať s miestnymi v malých rodinných podnikoch.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Návšteva múzea nemusí byť nuda: Pozri sa na týchto 10 najzaujímavejších

Pozor ale na to, že nie vždy všetko dopadne tak, ako si naplánuješ. Stať sa môže čokoľvek, a ty by si nemal dovoliť, aby ti zmena plánu pokazila dovolenku.

Volíš si cestovku, čo ďalej?

Vybral si pomoc cestovky? Ako zistíš, či je naozaj dobrá? Áno, nie každá cestovka je dobrá. Kupuj si dovolenku len z overených zdrojov. Dobrá cestovka sa pozná hlavne podľa ponuky insolventnosti. Toto poistenie je povinné, čiže by ho mali mať všetky.

Zameraj sa na referencie – tá skutočne dobrá ich má všade (internet, fóra, sociálne siete…) a nie len na svojej webovej stránke. Vsadiť môžeš aj na názory blízkych a kamošov – ľudia sa radi pochvália peknou dovolenkou, ak sú spokojní.

Dobrá cestovka má príjemných zamestnancov, ktorí sú komunikatívni. Sú nápomocní s výberom destinácie na mieru. Vyvaruj sa cestovkám, kde pani na teba už od dverí hodí škaredý pohľad a tvári sa, že si pre ňu nepodstatný. Preto nakupuj dovolenky len tam, kde sa cítiš dobre!

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame