Pred 50 rokmi odštartoval najlegendárnejší festival všetkých čiast: Woodstock sa stal symbolom hnutia hippies

zdroj foto: wikipedia.org

#Festival Woodstock dnes oslavuje svoje päťdesiate výročie. Hudobný festival predstavoval symbol hnutia hippies, neviazanej zábavy, voľnosti, drog a sexu. Trval presne štyri dni – od 15. do 18. augusta 1969  a konal sa v americkom meste Bethel. Stal sa tiež akousi odpoveďou mladých ľudí na vojnu vo Vietname, ktorú v tých časoch odsudzovali.

Obyvatelia Woodstocku však boli proti tomu, aby sa tu festival uskutočnil. Z tohto dôvodu ho presunuli o sedemdesiat kilometrov ďalej, do mesta Bethel. Aj napriek tomu, že Bob Dylan svoje vystúpenie na festivale odriekol a medzi hviezdnymi účinkujúcimi chýbali napríklad aj Rolling Stones, The Doors či Beatles, fanúšikom to rozhodne neprekážalo. O zábavu sa totiž postarali Janis Joplin, folková speváčka Joan Baez, Jimi Hendrix, britský spevák Graham Nash, Joe Cocker, spevák Stephen Stills,  či mexický gitarista Carlos Santana.

Účinkujúci na festivale predstavili protivojnové piesne, aby ukázali na zbytočnosť vojny vo Vietname. Pridali sa k nim aj návštevníci festivalu, ktorí svoje pohoršenie vojnou vyjadrili aspoň protivojnovými transparentmi.

Odporúčame