Dôvody, prečo sa stať vegánom: Budeš prekvapený, koľko benefitov to má pre tvoje telo aj planétu!

V článku sa dozvieš niekoľko dôvodov, prečo sa stať vegánom

Ak chceš byť zdravší, no chceš zároveň pomôcť aj planéte, skús to s vegánstvom (Zdroj: Unsplash.com/Samuel Regan-Asante)

#Prečo sa stať vegánom? Možno si ešte pamätáš, ako si si na Nový rok dával predsavzatia. Chcel si sa začať zdravšie stravovať (a nielen kvôli chudnutiu), chcel si urobiť niečo pre planétu, alebo sa lepšie učiť, či nájsť si lepšiu prácu.

S poslednými dvomi ti vegánstvo zrejme nepomôže. No prečo by si to nemohol aspoň skúsiť? Nuž, urobíš niečo pre svoje zdravie. V článku sa dozvieš aj to, aký úžitok bude mať z toho Zem a tí, ktorí ju obývajú.


Oplatí sa byť vegánom? Na čo by ste mali myslieť, ak konzumuješ iba rastlinné produkty


Dobré pre teba

Ak si slovné spojenie vegan diet chybne preložíš ako „vegánska diéta“, tak vedz, že s rastlinnou stravou určite nemusíš byť len na diéte. Môže ťa plnohodnotne zasýtiť. Dnes si už vieš na internete nájsť množstvo zaujímavých receptov. Keď sa potom po istom čase znova postavíš na váhu, môžeš byť príjemne prekvapený.

Základ väčšiny jedál totiž bude tvoriť zelenina, prípadne produkty založené na rastlinnej báze, z ktorých sú viaceré menej kalorické, ako tie pochádzajúce zo živočíšnej výroby (sójové mlieko, sójové jogurty). Dnes máš síce rastlinné náhrady aj za syry a mäso, no v ich prípade bude kalorický rozdiel zanedbateľný. Takže ani z vegánskej stravy nemusíš nutne schudnúť. Svoje šance však určite zvýšiš.

Niektorí experti na zdravú výživu radia, aby sa ľudia zamerali viac na príjem vlákniny, ako na príjem proteínov. Z ich pozorovaní je zrejmý fakt, že chudnúci ostali tomuto typu stravovania verní dlhšie, ako akejkoľvek diéte. Ak si chceš prezrieť odbornú štúdiu na túto tému, klikni napríklad sem. Ako dlho vydržali diéty (či predsavzatia) tebe?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vďaka čomu sa Coca-Cola stala celosvetovo populárnou?

O tom, že rastlinná strava je tvojmu zdraviu prospešná, si už asi počul. Vďaka nej sa napríklad zníži hladina cukru v ľudskom tele, a teda aj možnosť vzniku cukrovky. A to nie je jediný zdravotný benefit vegánskeho stravovania.

Dôvodov, prečo sa stať vegánom, je však viac. Možno sa naučíš variť a možno ťa to varenie začne aj baviť. Stále si budeš môcť dopriať svoje obľúbené burgre či sendviče (ale aj palacinky, langoše a pod.). Zároveň budeš trochu nútený zapojiť aj fantáziu, lebo o niektoré suroviny, na ktoré si zvyknutý, prídeš. Príprava vegánskych jedál môže byť aj zábavnejšia. Tvoje jedlo bude zrazu farebnejšie a príťažlivejšie na pohľad.

Tiež ťa to núti skúšať nové recepty (alebo ich aspoň vyhľadávať), keďže asi už nebudeš môcť variť to, čo ti kedysi varila stará mama na obed. My sme napríklad zistili, aké dôležité sú koreniny a ako ich správne kombinovať. Pokiaľ však nechceš príliš vychádzať zo svojej komfortnej zóny, skús používať tofu. To môžeš pripraviť asi na miliardu spôsobov.

prečo sa stať vegánom
Varenie sa stane zábavnejšie a zapojíš pri ňom aj fantáziu (Zdroj: Unsplash.com/Victoria Shes)

Dobré pre planétu

Vegánskym stravovaním predĺžiš život aj Zemi. Ako? Ak sa nebudeme zaoberať krutosťou voči zvieratám, tak už len to množstvo vody, energie a plodín (potrebných pre krmivo), ktoré sa minie na chod takého bitúnku, je značné. Ďalej je tu veľký podiel na znečisťovaní pôdy (predovšetkým výkalmi a močom zvierat), prírodných zdrojov vody a ovzdušia. Ak má taká krava dať čo najviac mäsa, logicky toho musí zjesť čo najviac. Často viac, ako povoľujú prirodzené telesné kapacity zvieraťa.

Svetová spotreba plodín aj preto stále rastie. Je fakt, že strava je v rôznych krajinách odlišná, a že existujú veľké rozdiely v tom, ako ekologicky sa krajiny stravujú. No západný svet sa vo všeobecnosti veľmi nemá čím chváliť. Neustály nárast populácie situácii tiež práve nepomáha. Podrobné informácie a štatistiky nájdeš v tejto štúdií.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
To snáď nie je ani pravda: Neuveriteľné veci, ktoré narástli do gigantických rozmerov

Živočíšna výroba má vplyv na rastúce množstvo skleníkových plynov. Mnohé z nich síce vznikajú prirodzene, no ľudská výroba ich množstvo rozhodne neznižuje. Vo viacerých štúdiách z predošlých rokov sa uvádza, že množstvo skleníkových plynov, ktoré sú vyprodukované pri živočíšnej výrobe, prevyšuje emisie vyprodukované dopravou. Všetky tieto plyny, hlavne metán, oxid dusný a oxid uhličitý, vytvárajú v zemskej atmosfére akýsi obal. Ten síce prepúšťa slnečné svetlo, no teplo, ktoré vďaka nemu vznikne, sa už do vesmíru dostane ťažšie.

To má vplyv aj na globálne otepľovanie, ktoré sme už pocítili snáď všetci. Ak si prezrieš viac štúdií týkajúcich sa tejto témy, možno sa dozvieš, že pozitívny vplyv vegánskeho stravovania na globálne otepľovanie je minimálny (podľa tejto štúdie skleníkové plyny klesnú len o 3 percentá). No v dobe, keď sme už nútení isté kroky podnikať, môže pomôcť akákoľvek iniciatíva.

Veľa ľudí vie, že jeden z hlavných dôvodov odlesňovania v Latinskej Amerike je pestovanie sóje. Jedná sa však o kŕmnu sóju slúžiacu ako potrava pre hospodárske zvieratá. Väčšina vypestovanej sóje, celosvetovo až 75 %, ide do živočíšnej výroby a pralesy v Brazílii si to odnášajú najviac. O tom, aké sú lesy pre život na Zemi dôležité, už počul hádam každý.

A čo sa vlastne deje s pôdou, na ktorej nerastú stromy? Stáva sa menej užitočnou. Pod vplyvom slnka schne a pri silných dažďoch vlhne, no voda v zemi už ďalej neprúdi prirodzene koreňmi stromov. Odlesňuje sa aj na Slovensku, hoci nie kvôli výrobe sóji. To ale neznamená, že sa nás tento problém netýka. Keďže žijeme na tej istej planéte, sme v tom spolu, a negatívne dôsledky už pociťujeme všetci.

Všetky tieto informácie ber skôr ako podnet k zamysleniu. Každopádne si téma ekologického dopadu vegánstva zaslúži tvoju pozornosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krém, ktorý milujú a používajú celé generácie: Za Indulonou stoja Slováci, využiť sa dá vraj nielen na telo, ale aj na chleba a topánky!

Aký je tvoj názor na vegánstvo? Poznáš nejaké dobré vegánske recepty?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, healthline.com, peta.org, greenpeace.org.uk, theconversation.com
Odporúčame