Oplatí sa byť vegánom? Na čo by ste mali myslieť, ak konzumuješ iba rastlinné produkty

Oplatí sa byť vegánom? Na čo by ste mali myslieť, ak konzumujete iba rastlinné produkty. (Zdroj: Unsplash.com/ Gabrielle Cepella)

#Mnoho vegánskych potravín je bohatých na rastlinné bielkoviny, ktoré nemajú škodlivé účinky na zdravie. Vzhľadom na to, do akej miery môžu byť potraviny na rastlinnej báze zdraviu prospešné, nie je divu, že stále viac svetových športovcov a ľudí sa rozhoduje pre vegánsku stravu. No aj v tomto prípade je potrebné myslieť na správne zostavenie jedálnička s vhodne zvolenými doplnkami výživy a nevnímať vegánstvo len ako trend. 

Ak prejdete na vegánsku stravu z typickej západnej stravy, vylúčite mäso a živočíšne produkty, je prirodzené, že vaše kroky nevyhnutne povedú k tomu, že sa budete viac spoliehať na iné potraviny. Pozitívom je, že niektoré živiny, ktoré potrebujete, môžete v dnešnej dobe získať aj zo zdravej, vyváženej vegánskej stravy bohatej na celozrnné potraviny, a to vrátane ovocia, zeleniny, strukovín, obilnín, orechov a semien. Niekoľko štúdií dokonca uvádza, že ľudia, ktorí sa stravujú vegánsky, majú tendenciu konzumovať viac vlákniny, antioxidantov, draslíka, horčíka, kyseliny listovej a vitamínov A, C a E. Avšak nič nie je také ružové, ako sa na prvý pohľad môže zdať, keďže aj vegánska strava nesie so sebou isté negatíva.

Zle naplánovaná vegánska strava má riziká

Nevhodne naplánovaná vegánska strava však nesie so sebou aj zopár negatív, nakoľko môže viesť k nedostatočnému príjmu kľúčových živín. Zle zostavený stravovací plán nemusí poskytovať dostatočné množstvo esenciálnych mastných kyselín, vitamín B12, niacín, riboflavín (vitamín B2), vitamín D, vápnik, jód, selén a zinok. Rastlinná strava doplnená o tieto živiny môže byť následne optimálnym spôsobom stravovania pre vaše telo, a preto je najlepšou cestou myslieť aj na suplementáciu vo forme vitamínových doplnkov prípadne funkčných výživových doplnkov, ak zároveň vediete aktívny životný štýl.

(Zdroj: Unsplash.com/Max Saeling)

Mikroživiny a ich význam v strave

Vitamín B12

Je dôležitý pre fungovanie mozgu a tvorbu červených krviniek. Pokiaľ vám tento vitamín dlhodobo chýba, môže to viesť k vážnym poruchám nervového systému. Aj, preto je pre vegánov dôležitý vitamín B12 dopĺňať vo forme výživových doplnkov alebo iných produktov, ktoré sú o tento vitamín obohatené.

Omega 3 

Omega-3 mastné kyseliny prispievajú k správnej funkcii srdca, udržaniu dobrej funkcie mozgu a podporujú normálny stav zraku. Vyskytujú sa predovšetkým v tučných morských rybách, preto sú pre vegánov ťažko dostupné. Omega-3 mastné kyseliny sa vyskytujú aj v orechoch či sójových bôboch, no nie až v tak vysokej koncentrácii, ktorú náš organizmus potrebuje. Preto je vhodné siahnuť po doplnkoch výživy. Jedným z nich je Lecitín od spoločnosti Kompava. Ide o prírodný 100 % sójový olej bez prísad. Je nevyhnutný pre správnu funkciu mozgovej činnosti a pamäte.

Selén a zinok

Selén ochráni vaše bunky pred oxidačným stresom a rovnako prispeje k správnemu fungovaniu vášho imunitného systému či k udržaniu zdravých nechtov a vlasov. Navyše prispieva k správnej spermatogenéze. Taktiež aj zinok prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, pomôže vám udržať zdravie vašej pokožky, vlasov a nechtov, ochráni bunky pred oxidačným stresom a rovnako prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii a k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.

Železo 

Železo je dôležité pre červené krvinky. Pokiaľ ho máte v strave nedostatok môže sa to prejaviť bolesťami hlavy, pocitom únavy či malátnosťou. A síce fazuľa či šošovica je bohatá na železo, z týchto zdrojov je jeho absorpcia dvakrát až trikrát nižšia ako zo živočíšnych zdrojov. Netreba však zúfať. Železo z rastlinných zdrojov sa využije lepšie s konzumáciou vitamínu C. Vstrebávanie železa v tenkom čreve zabezpečuje aj lactoferrin, ktorý viaže na seba železo.

Vzdelávajte sa a vyvarujte sa mýtom

Predtým, než sa rozhodnete vydať sa na cestu  vegánskej stravy s plnou dôverou a najlepšími šancami na úspech, je namieste, aby ste sa predtým dostatočne vzdelávali z relevantných zdrojov, prípadne sa poradili s odborníkmi. Určite sa nenechajte ovplyvniť trendami, ale namiesto toho sa predtým naučte o výhodách a rizikách daného životného štýlu. 

Dôležité sú vitamíny.
Dôležité sú vitamíny. (Zdroj: Unsplash.com/Towfiqu barbhuiya)
Zdroj: PR článok
Odporúčame