Požiar auta sa môže prihodiť aj tebe: Čo vieš spraviť, aby si znížil jeho riziko?

Hasič pri hasení požiaru auta

Požiar auta ťa môže pripraviť o majetok (Zdroj: Unsplash/Hush Naidoo Jade Photography)

#Stojíš na kraji vozovky, zakrývaš si nos, aby si sa nenadýchal prenikavého dymu a so zármutkom v očiach sleduješ, ako sa tvoje milované auto mení na popol. Do takejto situácie sa asi nechce dostať nikto z nás. Avšak, požiar auta nie je ničím výnimočným a každý rok sa prihodí desiatkam Slovákov. Pritom môže byť spôsobený nielen vandalmi, ale aj technickým stavom či horúčavami.

V lete je riziko požiaru vyššie

Letá sú čoraz horúcejšie a nie je žiadnou výnimkou, že počas obeda sa vonkajšia teplota vyšplhá na viac ako 35 °C. Ak necháš svoje auto zaparkované na slnku, časti interiéru sa dokážu rýchlo prehriať aj na vyše 70 °C! To už sú teploty, ktoré dokážu veľmi jednoducho zapáliť rôzne materiály.

Praktický tip
Ak sa dá, svoje vozidlo sa snaž parkovať na tienistých miestach. Ideálnym riešením sú garáže, v ktorých auto nie je vystavené priamym slnečným lúčom. Ak v blízkosti žiadne nemáš, aj koruna stromu dokáže zabrániť nebezpečnému prehriatiu.

Pozor na predmety v interiéri

Počas horúcich dní by si v aute nemal nechávať zapaľovač či tekuté náplne do osviežovačov vzduchu. Tie často obsahujú chemikálie, ktoré sa vplyvom vysokej teploty dokážu vznietiť. Respektíve, začnú produkovať výpary, v dôsledku ktorých nádoba exploduje.

Taktiež nie je vhodné v interiéri zbytočne nechávať rôzne papierové dokumenty. Niekedy stačí zlý uhol slnečných lúčov a sklo, ktoré funguje ako lupa. a môže dôjsť k jednoduchému vznieteniu.

Požiar auta
Pri požiari auta sa radšej rýchlo vzdiaľ (Zdroj: Pixabay)

Únik kvapalín je veľmi nebezpečný

Jednou z najčastejších príčin požiaru auta je zanedbaný technický stav. Najnebezpečnejším problémom je únik paliva. To je pomocou tenkých potrubí vedené z nádrže do vstrekovacieho systému motora, pričom medzi jednotlivými dielmi môžu vzniknúť netesnosti. Následne sa malé kvapôčky dokážu dostať k rozhorúčeným častiam a ľahko sa zapália.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš najväčšie plážové unikáty? Piesok ani kamene nečakaj, tieto ponúkajú iný level zážitku!

Podobne nebezpečný môže byť tiež únik oleja či chladiacej kvapaliny. Tieto tekutiny sa v motorovom priestore ľahko dostanú do styku s rozhorúčenými kovovými plochami, začnú dymiť a môžu jednoducho spôsobiť vznietenie.

Pravidelne preto kontroluj, či ti z auta neuniká nejaká prevádzková kvapalina. Ak vidíš niečo neobvyklé, nechaj si technický stav svojho vozidla radšej preveriť v servise. Oprava ti dokáže v konečnom dôsledku ušetriť veľa peňazí.

Problémy spôsobuje aj elektroinštalácia

Moderné autá sú doslova prešpikované elektrickými káblami. Môže sa stať, že časom dôjde k porušeniu niektorého kontaktu, v dôsledku čoho začne elektroinštalácia iskriť. Niekedy stačí malá iskrička a dokáže sa vznietiť okolitá izolácia, prípadne unikajúca kvapôčka paliva. Keď vieš, že v tvojom aute nefunguje niektoré elektrické zariadenie, daj si ho čo najskôr opraviť. Príčinou problému totiž môže byť práve poškodená elektroinštalácia.

Horiace auto
Požiar auta môže vzniknúť aj z elektrickej kabeláže (Zdroj: Pxhere.com)

Požiar od batérie

Určite si už aj ty postrehol správy o tom, že v rôznych častiach sveta začali horieť elektrické autá. V tomto prípade je najčastejšou príčinou chybná batéria, prípadne príslušná elektroinštalácia. Ide však o vadu spôsobenú výrobcom, ktorú ty nevieš ovplyvniť. Ak máš elektromobil, dbaj na to, aby si ho nabíjal originálnou a schválenou nabíjačkou. Tak znížiš riziko problémov na minimum.

Rada na záver

Hoci hasiaci prístroj na Slovensku nie je súčasťou povinnej výbavy, je dobré nosiť ho na palube. Ak ti spod kapoty začnú šľahať veľké plamene, veľa s ním nezmôžeš. Najlepšie je utekať ďaleko od vozidla. Avšak, v prípadne menšieho začínajúceho požiaru ti dokáže veľmi dobre poslúžiť a zachráni ti veľkú časť majetku. Malé hasiace prístroje sú cenovo dostupné a ľahko ich zmestíš pod sedadlo či do úložného priestoru v kufri.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Príjemné miesto na oddych aj adrenalínový zážitok: Pozri sa s nami do starej štôlne na Záhorí!

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame