Vydrží ti elektromobil dlhšie ako auto s bežným motorom? Poznáme odpoveď, či sa ti kúpa oplatí!

Nabíjanie elektromobilu

Dnes si vyvrátime ďalšie mýty o elektromobiloch (Zdroj: Pixabay.com, Ben Kerckx)

#Keď sa pozrieš okolo seba, určite uvidíš hneď niekoľko áut so spaľovacím motorom, ktoré sú staršie ako 15 či 20 rokov. Dokážu však moderné elektromobily tiež slúžiť po tak dlhú dobu a najazdiť stovky tisíc kilometrov? Alebo sa po 5 rokoch stanú nepoužiteľnými a musíš ich vymeniť? Pozreli sme sa na to, ako je to s ich životnosťou v praxi, v čom sú lepšie a v čom zas horšie ako benzínové či naftové autá.


Je prevádzka elektromobilu skutočne tak lacná, ako sa hovorí? Porovnali sme ich za teba


Životnosť batérie je najdôležitejšia

Na opotrebovanie sú v prípade elektrických áut najcitlivejšie práve batérie. Tie postupne strácajú svoju kapacitu, kvôli čomu postupne klesá aj dojazd. Možno si sa už aj ty stretol s rozličnými mýtmi o tom, že po 5 rokoch je elektromobil nepoužiteľný a môže ísť akurát tak do šrotu. Ako je to ale v skutočnosti?

Výdrž závisí hlavne od spôsobu nabíjania

Na rýchlosť opotrebovania baterky vplýva najmä spôsob nabíjania. Najlepšie je pomalé dobíjanie nižšími výkonmi, pričom akumulátor by sa nemal nabíjať na viac ako 80 %. Naopak, batérii najviac škodí rýchlonabíjanie vysokými výkonmi.

240 000 km a pokles kapacity len o 10 %?

Ak je elektromobil správne nabíjaný, po prejdení 240 000 km môže byť pokles kapacity len na úrovni 10 %. To v praxi znamená, že ak mal ako nový dojazd 500 km, po prejdení 240 000 km bude najvyšší dojazd 450 km.

Teda, elektrické auto pri dobrej starostlivosti dokáže najazdiť 500 000 km, kým bude pokles dojazdu skutočne citeľný. Ak je maximálna kapacita batérie menej ako 80 %, obvykle je vhodné vymeniť ju za novú. Teda, na elektromobile môžeš s pôvodnou baterkou jazdiť pokojne 10 až 20 rokov.

Tesla
Nemusíš sa obávať, že by ťa elektromobil po pár rokoch nechal v štichu (Zdroj: Pixabay.com, Jteder)

Spoľahlivý motor toho zvládne naozaj veľa

K dlhej životnosti elektromobilu výrazne prispieva jednoduchá technika. Predovšetkým, elektrický motor, ktorý nevyžaduje prakticky žiadnu pravidelnú údržbu. Po stovkách tisíc najazdených kilometroch môže dôjsť k opotrebovaniu ložísk, avšak ich výmena nepredstavuje žiaden veľký problém.

Naopak, pri autách so spaľovacím motorom je životnosť motorových častí oveľa kratšia. Počítať musíš s výmenou sviečok, vstrekovačov, tesnení, servisom turbodúchadla, problémami s EGR ventilom či DPF filtrom. Väčšina týchto súčastí potrebuje servis pri nájazde okolo 150 000 – 300 000 km, pričom sa treba pripraviť na vysoké výdavky.

Žiadne starosti s prevodovkou

Keďže drvivá väčšina elektromobilov využíva jednostupňové prevodovky bez možnosti radenia, nehrozia pri nich prakticky žiadne problémy. Všetky autá so spaľovacím motorom však využívajú manuálne či automatické prevodovky s viacerými stupňami, ktoré sa postupne opotrebúvajú. Skôr či neskôr si tak vyžadujú investíciu do opravy. Pri automatických prevodovkách je nutná v priemere pri nájazde 150 000 – 300 000 km a náklady sa často pohybujú v tisíckach eur.

Gumy a podvozkové diely

Keďže elektrické autá sú obvykle ťažšie ako vozidlá so spaľovacím motorom, podvozkové komponenty sú viac namáhané. Ich životnosť tak môže byť kratšia. Na druhej strane, výrobcovia s vyššou hmotnosťou počítajú, takže diely sú robustnejšie.

Pri elektrických autách sa však treba pripraviť na častejšie výmeny pneumatík. Keďže elektromotor dosahuje maximálny krútiaci moment prakticky od nulových otáčok, sú viac namáhané ako pri vozidlách so spaľovacími motormi.

Elektromobil s viac ako 1 500 000 km?

V konečnom dôsledku tak platí, že životnosť elektrických áut je prakticky rovnaká ako v prípade vozidiel so spaľovacími motormi, v niektorých prípadoch môže byť dokonca dlhšia. To, ako dlho vydrží elektromobil slúžiť, závisí hlavne od starostlivosti majiteľa. Po svete sa však pohybujú aj kúsky, ktoré už najazdili viac ako 1 500 000 km. Stačí sa pozrieť na slávnu Teslu Model S, ktorú vlastní Nemec Hansjörg von Gemmingen.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame