Podmorské slané jazerá: Výskumníci objavili miesta v Červenom mori, v ktorých vznikal prvý život

podmorské slané jazero

V podmorských slaných jazerách kedysi vznikal vôbec prvý život na zemi (Unsplash/Andrés Dallimonti)

#V Červenom mori boli objavené vzácne podmorské slané jazerá. Z nich sa možno podarí získať nové informácie o vzniku samotnej Zeme.

Na dne Červeného mora vedci objavili mimoriadne slané jazerá, patriace medzi najextrémnejšie prostredia na Zemi. Aj napriek extrémnej slanosti a úplnej absencii kyslíka však prekypujú životom. Mohli by nám pomôcť objasniť pôvod života na Zemi a tiež to, ako by sa život vo vode mohol vyvíjať mimo nej.


Senec nie sú len Slnečné jazerá: Na tomto opustenom termálnom kúpalisku budeš mať guču v hrdle!


Život na Zemi začínal v extrémnych podmienkach

„V súčasnosti predpokladáme, že život na Zemi má pôvod v hlbokom oceáne, takmer určite v podmienkach, v ktorých nebol žiadny kyslík.“ uviedol pre Live Science vedúci výskumu, Sam Purkis z univerzity v Miami.

Purkis označil tieto slané podmorské jazerá za akýsi model Zeme v obdobiach, keď na nej ešte len vznikal život. Aj napriek extrémnym podmienkam v nich žije rozsiahla komunita mikróbov, takzvaných extrémofilov.

„Študovaním týchto komunít máme možnosť nazrieť do podmienok podobných tým, v akých vznikol prvý život na našej planéte. Môže nám to tiež napomôcť pri hľadaní vodného života na iných planétach v našej slnečnej sústave, alebo aj mimo nej.“ hovorí Purkis a vysvetľuje, že výskum mikróbov v týchto podmorských jazerách môže napomôcť aj pri vývoji nových liekov.

„Už v minulosti boli z mikróbov žijúcich v slaných podmorských jazerách izolované molekuly, ktoré mali antibakteriálne a protirakovinové účinky.“ dodáva.

dno mora a ryby
Aj v tých najextrémnejších podmienkach môžu žiť isté formy života (Zdroj: Unsplash/Karl Callwood)

Je ich len pár desiatok

Podmorské slané jazerá v Červenom mori boli objavené ešte v roku 2020, štúdia z ich výskumu bola publikovaná až minulý mesiac. Ležia na morskom dne, 1,77 km pod hladinou. Dostali pomenovanie Slané jazerá NEOM, podľa saudskej spoločnosti, ktorá financovala výskum. Najväčšie z jazier má plochu 10 000 m2 , pričom to najmenšie len 10 m2.

„Bežne na morskom dne v takejto hĺbke život veľmi bohatý nie je. Slané jazerá sú však oázami života. Množstvo mikróbov vytvára podmienky pre viaceré zvieratá. “ hovorí Purkis. Za najzaujímavejšie pokladá ryby, morské raky a úhory, ktoré podmorské slané jazerá využívajú k lovu. V slaných jazerách nie je žiadny kyslík. To okamžite omráči alebo usmrtí každého živočícha, ktorý do nich zablúdi. Práve tieto živočíchy sa stávajú korisťou pre čakajúcich predátorov.

Vedci vedia len o pár desiatkach takýchto podmorských jazier na svete. Zatiaľ boli objavené iba v troch vodných plochách: v Mexickom zálive, v Stredozemnom mori a v Červenom mori. Najviac sa ich nachádza práve na dne Červeného mora.  Až doteraz boli všetky známe podmorské jazerá od brehu vzdialené aspoň 25 km. Tie, ktoré sa podarilo objaviť teraz, sa nachádzajú približne 2 km od pobrežia.

Výskum ešte nekončí

Keďže v slaných jazerách sa nevyskytujú živočíchy, ktoré by mohli rozvíriť usadeniny na morskom dne, vzniká tu neporušená vrstva sedimentov. Z nich sa vedcom podarilo získať informácie o minulých povodniach, zemetraseniach, či vlnách tsunami, ktoré územie postihli za uplynulé tisícročie.

Purkis by chcel spolu so svojim tímom vo výskume slaných podmorských jazier pokračovať. Chcel by sa pokúsiť zrekonštruovať aj udalosti, ktoré siahajú do minulosti hlbšie, než uplynulých 1000 rokov.

 


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com
Odporúčame