Hrôza, čo našli potápači v obľúbených petržalských jazerách: Podarilo sa im vyloviť skutočné skvosty

Hrôza v obľúbených petržalských jazerách

Hrôza v obľúbených petržalských jazerách. (Zdroj: Petržalka)

#Veľký a Malý Draždiak sú petržalské jazerá, ktoré bežne navštevujú nie len miestni obyvatelia, ale aj turisti, ktorí si chcú užiť relax. V lete ľudia túto destináciu najčastejšie využívajú na kúpanie, rybolov, vodné bicykle či iné aktivity. To, čo sa však podarilo vyloviť z vôd jazier potápačom, skutočne šokuje. Na dne sa nachádzalo plno ostrých predmetov. Aj preto sa rozhodli vyzvať návštevníkov, aby boli ohľaduplní a žiadne predmety do vody nehádzali.

Veľký Draždiak je prírodné kúpalisko, ktoré sa nachádza v Petržalke a vzniklo v roku 1982 po ťažbe štrku a prehĺbením pôvodnej vodnej plochy. Má rozlohu približne 13 hektárov. Za ten čas si získalo množstvo turistov, ktorí sa v lete radi chodia schladiť do vôd tohto jazera. Okrem toho tam môžeš zahliadnuť aj rybárov či ľudí na vodných bicykloch. Ďalším jazerom, ktoré sa v bratislavskej mestskej časti Petržalka nachádza, je Malý Draždiak, ktorý taktiež vznikol v dôsledku ťažby štrkov. Ide síce o menšiu vodnú plochu s rozlohou 9 hektárov, avšak taktiež si nájde svojich fanúšikov, ktorí ho v lete navštevujú.

Nedávno však kompetentní zorganizovali čistenie vôd Draždiaka, a to, čo tam našli, ich poriadne šokovalo. „Črepiny zo skla, pneumatiky, stavebný materiál obrastený ostrými ulitníkmi, plasty, či množstvo rybárskeho náčinia. Aj takto vyzerali úlovky potápačov zo Spolku ochrancov vôd OCTOPUS, s ktorými sme aj tento rok spolupracovali na vyčistení dna a brehov Draždiaka od drobného i objemného odpadu.“  informuje o tom Petržalka na svojom webe. Úlovky, ktoré sa podarilo potápačom nájsť počas najvyššej kúpacej sezóny, môžu byť pre návštevníkov obzvlášť nebezpečné a spôsobiť im nepríjemný úraz. Aj preto ľudí vyzývajú na opatrnosť.

Očistiť jazero od rôzneho odpadu pomáhala 10 členná organizácia, ktorá pozostávala z potápačov, vodičov lodí či pozemného personálu, ktorý na celú prácu dohliadal zo súše. Vďaka týmto ľuďom sú tak obľúbené vodné plochy opäť vyčistené pre ďalších návštevníkov. Pracovníci však upozorňujú všetkých ľudí, ktorí sa rozhodnú ísť k týmto vodným plochám, aby „boli nielen počas leta ohľaduplní k prírode aj iným ľuďom a aby na akýkoľvek odpad využívali smetné koše, v prípade objemného odpadu náš Zberný dvor alebo sezónne zbery.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, petrzalka.sk
Odporúčame