Niekedy na slovách jednoducho nezáleží: Prečo počúvame aj pesničky s textom, ktorému nerozumieme?

mobil s pesničkou

Zvykneš počúvať aj pesničky, ktorým nerozumieš? (Zdroj: Unsplash/Mildly Useful)

#Určite máš aj ty v mobile pesničky, ktoré sú v cudzom jazyku. Zdá sa, že neznalosť jazyka textov nezabráni ľuďom v tom, aby mali pesničku radi – a niekedy dokonca aj spievali. Len málokto z nás si asi dá tú námahu a prekladá si všetky texty, aby pochopil hĺbku sklady. Aj napriek tomu máme zahraničnú hudbu radi. Prečo je to tak?

Zvuková symbolika

Odpoveďou by mohla byť zvuková symbolika, povedala pre webový portál VICE etnomuzikologička Lisa Decenteceová. Zvuková symbolika sa zaoberá štúdiom vzťahov medzi výrokmi a ich významom. To sa nemusí týkať len hudby. Marketéri sa napríklad môžu naladiť na zvukovú symboliku ako súčasť svojej stratégie pri vymýšľaní lákavého mena novej značky.

„Pri počúvaní hudby v cudzom jazyku si väčšinou užívame texty ako zvuky a nie slová,“ zopakovala Thea Tolentinová, učiteľka hudby a študentka magisterského štúdia muzikoterapie. Sústredíme sa tak na skladbu ako komplexný súbor a nie len na text samotný.

Sme nastavení reagovať na hudbu

Ľudský mozog je nastavený tak, aby reagoval na zvuk. Mozog synchronizuje naše dýchanie, pohyb, dokonca aj nervové aktivity. To je dôvod, prečo je rýchla hudba taká populárna napríklad pri behaní alebo cvičení. Dôležitá je aj tónina. „Piesne v durovej stupnici majú zvyčajne jasnejšie, veselšie zvuky, zatiaľ čo molové stupnice majú zvyčajne trochu temnejší, melancholický nádych,“ povedala Thea Tolentinová.

Prvky zvuku a hudby ako výška tónu, melódia, harmónia, zafarbenie a amplitúda majú na poslucháčov afektívny, emocionálny, psychologický, kognitívny a dokonca aj fyzický vplyv. Samotná skladba nám teda dokáže napovedať o texte skladby mnohé a podvedome ho tak vnímame aj keď mu nerozumieme.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame