8 slovenských interpretov, (o) ktorých by ste mali počuť: Nehrajú ich rádia, ich tvorba však stojí za to

The Ills / Tatiana Lehocká

#Mladá hudobná scéna na Slovensku je na tom najlepšie za posledné roky. Vznikajú tu zaujímavé nahrávky, kapely koncertujú za hranicami a tvoria hudbu, ktorá sa vymyká žánrom i presahom medzi stredným prúdom a alternatívou. S výnimkou jedného okruhu verejnoprávneho Slovenského rozhlasu ich rádia ignorujú, oni si však razia inú cestu. Toto je 8 slovenských interpretov, ktorých by ste si mali vypočuť.

Katarína Máliková

Asi nikto neotriasol slovenskou nezávislou scénou v posledných mesiacoch tak, ako Katarína Máliková jej debutom Pustvopol. Šikovne v ňom kombinuje elektroniku, pesničkárstvo s odkazom na slovenský folklór. Ocenená zaň bola aj na výročných cenách Radio_Head Awards, ktoré udeľuje verejnoprávne Rádio_FM.

FVLCRVM

Pišta Kráľovič je frontmanom skupiny NVMERI no jeho pôvodne bočný projekt FVLCRVM začal žiť vlastným životom. Súčasná elektronika s charakteristickým vokálom a neslovenským zvukom oslovuje aj za hranicami. Aktuálny singel Hi! má napríklad na sieti Spotify už viac ako 100-tisíc vypočutí.

Tante Elze

Kedysi sólový projekt, dnes už kapela Tante Elze vychádza z mestského pesničkárstva, šikovne kombinuje slovenské texty s nádychom elektroniky, klavírom a jemným vokálom. Mimochodom, slovenčina v tomto prípade výborne sedí a tak nemusí byť zaujímavá len pre Slovákov. Ich prvý album Hmota vyšiel len pred niekoľkými týždňami.

Bulp

Elektronický projekt mladého producenta Sama Štefanca a jeho sestry Jany kombinuje súčasnú elektroniku s elementami popu. Atmosféra však ostáva v pozitívnom zmysle chladná. Nie je to tak žiadna hudba do tanca, skôr na zamyslené počúvanie. Bulp tento rok vydali na vinyle ich debutový album Yrsa.

The Ills

Inštrumentálna, technická a hlučná štvorica je pravdepodobne najaktívnejšou slovenskou kapelou za hranicami. Hoci na scéne pôsobí už 9 rokov, v tých posledných stihli koncertne navštíviť veľkú časť Európy – od Islandu cez Švédsko, Holandsko, Nemecko až po krajiny Balkánu. Ich minuloročný album Ornamental or Mental si tak všimli ľudia skôr v zahraničí, to však neznamená, že by The Ills na Slovensko zanevreli. Na tohtoročnej Pohode napríklad odpálili strhujúci koncert na hlavnom pódiu.

52 Hertz Whale

Atmosféra tvorby 52 Hertz Whale nadväzuje na post-punkové 80. roky vo Veľkej Británie či počiatok rokov 90. v Spojených štátoch. Všetko je však pomiešané na slovenský gitarový spôsob. Kapela momentálne pripravuje nové EP a nedávno si tiež zahrala na Pohode.

Swan Bride

Podobne ako The Ills, aj Swan Bride už pôsobia na scéne roky. Ich hororovo-gitarový zvuk prešiel rôznymi fázami experiementovania až vyústil do zóny, v ktorej sa žilinská pätica cíti komfortne. Počuť to je aj na ich tohtoročnej novinke Timelines.

Tittingur

Dvojica Dominik Suchý a Matúš Mordavský tvorí medzi Bratislavou a Kodaňou a ich svojské hypnotické techno oslovilo publikum aj na Pohode. Tittingur vydali tento rok svoj prvý album, ktorý dostal názov LAVINA.

Odporúčame