Počuli sme skladbu roka už v januári? (komentár)

V nasledujúcich riadkoch sme si pre teba pripravili jemné zamyslenie. Ešte neskončil ani január 2021 a v tomto roku je pred nami samozrejme viac ako jedenásť mesiacov, ale paradoxne, už teraz sa objavujú názory, že sa objavil track, ktorý bude na konci roka 2021 označený ako za skladbu roka. Áno, myslíš si správne, hovoríme o Separovom songu 2020. O piesni, ktorú má v tomto momente väčšina z vás vo svojich mobilných telefónoch a denne ju počúva na video platforme YouTube.

Číslo jeden v slovenských trendoch na YouTube. Viac ako 430 tisíc zhliadnutí za necelých sedem dní. Drvivý nepomer „páči sa mi to“ a „nepáči sa mi to“. Množstvo pozitívnych komentárov a odkazov od srdca. Tak by sa v skratke dala charakterizovať spätná väzba k tracku 2020, v ktorom si Separ otvoril svoju dušu a verejnosti opísal, čím si prechádzal počas uplynulých dvanástich mesiacov. Odžil si toho viac, ako niektorí ľudia za celý život a celý príbeh opísal v silnej skladbe presne tak, ako to vie len on. Aj keď si to mnohí z vás možno neuvedomujú, riadky, ktoré publikoval sú veľkou motiváciou, obrovskou inšpiráciou a môžu niekomu doslova zmeniť život.

2020 je vo svojej podstate storytelling, Separ hovorí príbeh, v tomto prípade jeho konkrétny, ktorým si prešiel. Dokončovanie albumu, začiatok pandémie koronavírusu, vzťahové problémy s Tinou a následný rozchod, presunutie OG tour, diagnostikovanie rakoviny a našťastie aj jej vyliečenie. O tejto skladbe sme písali v osobitnom článku a ty si ju dozaista už počul. Dodajme, že produkčne sa o ňu postarali JerryLee/Naume, pričom zaujímavý je aj vizuál, ktorý sa objavuje na YouTube a môžeme konštatovať, že je v ňom zachytené v skratke všetko, o čom aj rapuje.

Je tu ale debata a podstata komentára, že 2020 bude skladbou roka. A myslíme si, že ňou naozaj byť môže a to hneď z niekoľkých dôvodov. Separova rapová kvalita je neodškriepiteľná, pričom v rámci rapovej formy sa aktuálne nachádza na svojom vrchole. Druhým dôvodom je výborná hudobná stránka, o ktorej sa azda netreba baviť a samotný text, ktorý zariadil sám život a jeho opis sme dostali od jedného z najlepších storytellingových raperov u nás a nič podobné sme na našej scéne dlho nepočuli. Mnoho raperov sa ani zďaleka neodváži odkryť svoje súkromie do skladby a hlavne aj keď by možno niektorí aj chceli, podať to v takej kvalite nevedia. Tým nikoho nedehonestujeme, ale v tomto smere bol Separ vždy jeden z najlepších (ak nie najlepší). Dokopy nám to teda robí komplexnú pieseň, ktorú ľudia budú počúvať dlhé roky (a to nie iba v ťažkých chvíľach), pretože si pri nej uvedomia, že každodenné veci, ktoré vo svojom živote riešia, nemusia byť ani zďaleka také neriešiteľné, ako by sa im na prvý pohľad mohlo zdať. Lyrické prevedenie, vtiahnutie do svojho života prostredníctvom textu a komplexná hudobná stránka je teda v skratke to, prečo sa naša úvaha uberá načrtnutým smerom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Známy rapper vydal hymnu k MS vo futbale. Je to prepadák

Jasné, nejdeme tu teraz z tejto pozície hneď tvrdiť, že 2020 bude skladbou roka. Tešíme sa na to, čo si interpreti pripravia počas nasledujúcich, vyše jedenástich mesiacov. Ak by to tak ale skutočne bolo, nebude to vôbec prekvapením. Pretože vytvoriť track, ktorý zarezonuje viac ako tento (po všetkých stránkach), sa zdá v tomto okamihu ako TAKMER neriešiteľná úloha. Čo poviete vy?

Foto: Separ, profil na Instagrame 

Odporúčame