Pocítite to na vlastnom tele: Bolesti, priberanie a iné spôsoby, akými dokáže rozchod zatočiť s organizmom

Rawpixel/Unsplash

#Pre ľudské telo je rozchod poriadna šupa. V kontexte vedeckých zistení sa umrieť na zlomené srdce nezdá až tak nereálne. Rozchod nie je však len záťažou na psychiku, ale i na telo. Možno po posúdení všetkých príznakov, ktoré sú s ním spojené, sa budete na „čerstvo rozídeného“ dívať cez inú optiku.

#1 Bolesť svalov

Po rozchode sa máme problém uvoľniť. Všetci sme akýsi strnulí, čo nie je bohviečo pre naše svaly. Stuhnutosť vedie k bolesti, ktorá sa môže prejavovať všemožným spôsobom. Možno budete mať problém vyjsť po schodoch alebo vás budú trápiť svalové kŕče. Preto si medzitým, ako budete smrkať do vreckoviek, skúste preventívne nasadiť aspoň magnézium. Budete sa cítiť oveľa lepšie.

#2 Bolesť v hrudi

pixabay.com

A tu sa dostávame k zlomenému srdcu. Práve v tomto orgáne môžete pociťovať pichanie či tlak. Niektorí ľudia doslova cítia, akoby im niekto vrazil do hrudníka nôž. A tým veru niet čo závidieť. Veď zlomené srdce je náchylnejšie na infarkt. Aj v mladom veku.

#3 Totálny absťák

Po rozchode môžete pociťovať absťák, ktorý vedci prirovnávajú k závislosti na kokaíne. Objekt vašej túžby či lásky od vás odišiel. A vaše telo sa začne búriť. Doslova môžete mať pocit, že bez neho nedokážete žiť. Netreba však zúfať. Časom prejde akákoľvek závislosť.

#4 Opuchnuté oči

pixabay.com

Vedeli ste, že emocionálne slzy sú iné než tie, ktoré sa vám tlačia z očí pri krájaní cibule? Je to skutočne tak. Emocionálne slzy sú síce menej slané, no na druhej strane vám z nich skôr opuchnú oči. V tomto prípade je predsa len cibuľa menšie zlo.

#5 Tráviace ťažkosti

Ruku hore, koho ešte pred prvým rande neprehnalo. Je to tak. Problémy s láskou u nás vyvolajú problémy, o ktorých hovoríme len veľmi neradi. Ani po rozchode to s našim trávením nevyzerá dvakrát ružovo. Môžeme pociťovať kŕče v bruchu, pridružia sa hnačky a nebude nám chutiť jesť. Podľa jednej Hardvardskej štúdie pri rozchode mozog produkuje hormón potláčajúci chuť do jedla.

#6 Priberanie

I keď mozog začína produkovať hormón potláčajúci chuť do jedla, automaticky to neznamená, že začneme chudnúť. Práve naopak. Telo musí produkovať oveľa viac inzulínu ako obyčajne a preto sa cukor začne premieňať na tuk, ktorý sa nám začne ukladať na tých najnevhodnejších telesných partiách. V dôsledku kolísania inzulínu môžete mať neodolateľnú chuť na sladké. Ale čo! Kto nezajedol rozchod niekoľkými bonboniérami?

#7 Trpí aj naša pleť

pixabay.com

Ak si chcete pospomínať na časy rannej puberty, stačí sa s niekým rozísť. Samozrejme, vtipkujeme. Ale rozchod vám na krásnej pleti veru nepridá. Vyrážky môžete mať aj na miestach, na ktorých by ste to nečakali. Ak sa však nebudete chcieť pozrieť na seba v zrkadle, myslite na to, že všetko raz prebolí. Aj zlomené srdce. A vy sa určite (raz) budete mať lepšie.

Odporúčame