Peťa žije v Austrálii: Domáci chodia radi bosí, perú v studenej vode a neriešia, či vyzeráš ako hipík

Pohľad na mesto Sydney

Peťa s priateľom žije už štyri roky v Austrálii (Zdroj: Unsplash/Dan Freeman)

#Peťa Štelbacká sa do Austrálie presťahovala spolu s priateľom v marci 2018 a už tri roky žije v Adelaide, kde sa živí manažovaním miestnej kaviarne. Kvôli čomu si krajinu protinožcov a jej životný štýl zamilovala, ako sa jej tu žije s arachnofóbiou a s čím majú problém aborigéni, pôvodní obyvatelia kontinentu?

https://www.instagram.com/p/CU65EoUhsjv/

Ako si spomínaš na začiatky v Austrálii? Bolo náročné zohnať si prácu a kamošov?
Keďže sme mali v Sydney kamošov, s ktorými sme sa poznali ešte zo Slovenska, boli naše začiatky v pohode. Známi tu žijú dlhodobo, majú aj austrálske občianstvo, takže nás do života v novej krajine rýchlo zasvätili. Priateľ mal prácu vybavenú ešte pred príchodom a mne sa podarilo nájsť niečo blízko domu, kde sme bývali, takže som ani nemusela nikam dochádzať.

Sú Austrálčania a Slováci iné nátury?
Myslím si, že Austrálčania sú priateľskejší a neboja sa nikoho cudzieho. Je tu bežné, že aj pri stretnutí s predavačkou sa zo „small talku“ prepracuješ k zmysluplnej konverzácii. Ak sa ťa tu niekto spýta, ako sa máš, nie je to len ta Tiež mám pocit, že nesúdia, ľahšie sa s nimi vychádza a sú jednoducho otvorení. Neriešia, či vyzeráš ako hipisák, alebo si chlapec odetý v ružových šatách (smiech).

A čo aborigéni, pôvodní obyvatelia Austrálie? Mnohí hovoria, že sú „divní“. Aká je tvoja skúsenosť?
Niečo na tom asi bude. V meste, kde žijem, ich máme zopár. Zvyčajne ich stretneš v parku, často sú hluční a opití. Povedala by som, že sú neškodní a väčšinou nerobia problémy. Ak majú nejaké potýčky, tak skôr medzi sebou…

Raz som s nimi cestovala domov. Bolo zaujímavé sledovať, ako si jeden sadne dopredu, ďalší dozadu a ako sa hlasno rozprávajú cez celý autobus (smiech). Vo vnútrozemí ich žije asi najviac, vídať ich hlavne v parkoch, kde maľujú a popíjajú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 10 najväčších výletných lodí na svete: Niektoré sú ako z budúcnosti, ponúknu ti zipline dráhu či klzisko!

Existuje niečo ako austrálsky životný štýl?
Určite, austrálsky životný štýl by sa dal charakterizovať slovom „uvoľnený“. Mám pocit, že domáci nič neriešia a sú v totálnej pohode. Veľmi sa mi páči, že nielen víkendy, ale de facto všetok svoj voľný čas trávia v prírode, hlavne na plážach.

S tým súvisia aj všelijaké letné športy ako plávanie, volejbal či surfovanie. Austrálčania tiež milujú kávu. Hoci zaujímavé je, že po 16. hodine ju už nedostať. Kaviarne aj reštaurácie namiesto nej predávajú pivo alebo drinky. No a, samozrejme, veľa sa tu griluje. Je to ich národný šport (smiech).

https://www.instagram.com/p/CbE2-d7rz-b/

Môžeš prezradiť aj nejaké bizarnosti zo života v Austrálii?
Zdá sa mi zvláštne, že si Austrálčania veľmi nevaria. Stravujú sa prevažne vo fastfoodoch alebo v reštauráciách. Také niečo, ako slovenský nedeľný vývar a rezne, v Austrálii prosto nehrozí. A bizarné podľa mňa je aj to, že veľa domácich perie výlučne v studenej vode. A ešte to, že radi chodievajú bosí (smiech).

Austrália je známa tým, že sa tu vyskytuje množstvo jedovatých hadov či pavúkov. Nebála si sa sem kvôli tomuto presťahovať?
To je dobrá otázka! (Smiech) Keďže mám arachnofóbiu a celkovo fóbiu z hmyzu. Pôvodne som sa sem vôbec nechcela presťahovať práve z tohto dôvodu. Bol to spontánny nápad môjho priateľa, ktorý ma napokon po dlhých debatách na Austráliu nalomil. Plánovali sme tu stráviť rok, ale už prešli štyri a stále sme tu.

Videla som tu už množstvo veľkých pavúkov, ktoré síce neboli jedovaté — ale boli prosto veľké! Za ten čas som však vo voľnej prírode zaregistrovala len jedného hada, ktorý bol pokrútený na záchodoch v kempe.

Najhorší zážitok mám ale z mojej prvej kempovačky v živote. Na Slovensku som sa stanovačkám pre hmyz vyhýbala. Tak prečo nie v Austrálii, kde je toho násobne viac, navyše je to omnoho väčšie a jedovaté?! (Smiech) Po mojej stoličke tam liezol najväčší austrálsky pavúk huntsman. Keď som si ho všimla, samozrejme som dostala záchvat. Nezaobišlo sa to bez kriku a plaču, na čas som si od kempovania dala pauzu. Dnes chodím do prírody so sprejom na hmyz, preventívne ho mám aj doma vedľa postele (smiech).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam na výlet po našej krásnej krajine? Rozprávková lesná sauna, najkrajší viadukt a ďalšie miesta, ktoré musíš zažiť

https://www.instagram.com/p/CNKEtm7n7Tu/

Je niečo, čo ti zo Slovenska chýba?
Spočiatku hlavne bryndzové halušky. No potom sme prišli na to, že sa tu dá kúpiť bulharská feta, takže to s priateľom zvládame. Sem-tam nám samozrejme chýba nejaký náš keksík, ako Mila, ale dá sa bez toho prežiť.

Čo je v Austrálii v porovnaní so Slovenskom lacné a čo, naopak, predražené?
Napadá mi aktuálna cena benzínu, ktorá je v porovnaní so Slovenskom určite lacnejšia. No a potom napríklad aj cigarety alebo alkohol, tie sú tu omnoho drahšie. Krabička stojí 30 až 50 dolárov, v závislosti od značky a počtu cigariet.

https://www.instagram.com/p/CHrfeyUHpkh/

Ktoré mestá a časti Austrálie si už mala možnosť vidieť?
Videla som Sydney, Melbourne, Gold Coast, Brisbane a chcela by som ešte navštíviť Darwin, Perth a Tasmániu. Moja najväčšia srdcovka je určite Sydney, to mesto mi prirástlo k srdcu. Gold Coast a Brisbane sú skvelé tiež, je tam teplo a slnečno v podstate celoročne.

Ako dosiaľ hodnotíš rozhodnutie presunúť svoj život na opačný koniec sveta?
Zatiaľ veľmi pozitívne. Milujem Austráliu a obľúbila som si jej životný štýl, ktorý je uvoľnenejší než u nás doma. Plus tie slnečné dni a život pri oceáne.

Plánuješ sa niekedy vrátiť na Slovensko?
Nie som ten typ človeka, ktorý by veľmi plánoval, skôr konám spontánne. Takže ťažko povedať, čo bude. Momentálne som v Austrálii, žijem tu a uvidíme, ako sa veci budú vyvíjať.

Veľakrát je ti tam vonku smutno za rodinou, Austrália je doslova na opačnom konci sveta a ďaleko. Covid ešte viac skomplikoval situáciu, domov sme prišli na návštevu len toto leto po troch rokoch. Ale zvykneš si. Keby sa však dalo, najradšej by som sem presťahovala moju rodinu a priateľov. Potom by mi tu už nechýbalo absolútne nič.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Študentka Lívia pracovala v Dánsku, odložila si celý zárobok: Zamestnávateľ bol štedrý, zaplatil nám trojdňovú dovolenku v Kodani

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame