Rebríček 10 najväčších výletných lodí na svete: Niektoré sú ako z budúcnosti, ponúknu ti zipline dráhu či klzisko!

Rebríček najväčších výletných lodí na svete.

Tieto výletné lode sú najväčšie na svete. (Zdroj: Wikimedia Commons/Gregory Varnum)

#Kedysi slúžili lode ako jeden z najvyužívanejších druhov dopravy a tiež na rôzne bojové účely. Dnes však často slúžia ako atrakcia a sú omnoho dokonalejšie než v časoch, keď vďaka nim moreplavci objavovali nové krajiny.

Obľúbené sú najmä výletné lode, vďaka ktorým môžeš oboplávať svet a zároveň si užiť množstvo zábavy a nevšedných aktivít. Poďme sa spoločne pozrieť na najväčšie výletné lode v histórii, ktoré nielen honosne vyzerajú, ale sú tiež poriadne luxusne vybavené.

10. AIDAnova

Táto loď od spoločnosti AIDA Cruises by ťa pravdepodobne prekvapila hneď na prvý pohľad. Má totiž ústa aj oči! Usmievavé ústa nájdeš aj v logu spoločnosti a sú poznávacím znamením všetkých lodí od AIDA Cruises. Navyše má loď po bokoch aj žlté oči a modré vlny. Určite by si tu teda neprehliadol.

Táto obrovská loď váži 183 900 ton a je dlhá vyše 337 metrov. Na lodi by si našiel 20 typov kajút, prepraviť môže dokopy až 5200 cestujúcich a 1500 členov posádky. K dispozícii je 17 barov a 17 reštaurácií, plážový klub a živé vystúpenia v 360° divadle Theatrium. Masáže, vírivky, sauny či bazén sú samozrejmosťou.

9. P&O Cruises – Iona

Loď Iona od P&O Cruises váži až 184 700 ton a je dlhá vyše 344 metrov. Na šestnástich palubách vie prepraviť 5200 cestujúcich a 1800 členkov posádky a jej bok zdobí britská vlajka. Medzi najväčšie atrakcie tejto lode patrí SkyDome so sklenenou strechou a liehovar ginu.

Okrem toho tu tridsať barov a reštaurácií ponúka všetko možné, od zmrzliny, až po tematické kuchyne rôznych krajín. Stabilnou súčasťou takýchto lodí sú lodné kapely, ktoré hosťom spríjemňujú večery v kluboch a reštauráciách. Na palube lode Ione sa premietajú aj filmy pod holým nebom na SeaScreen.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najstarší vrak lode je starý najmenej 750 rokov: Kam stredoveká loď smerovala, sa zatiaľ nepodarilo zistiť

8. Costa Toscana

Keď uvidíš dizajnové prvky na tejto lodi, nebudeš veriť, že toto sa môže plaviť po mori! Farebné oddychové zóny a dizajnové interiéry sú dielom z roku 2022. Ako už napovedá názov, na lodi sa máš cítiť ako v Toskánsku, a preto nechýbajú tematické bary, ktorých je spolu 19. Hostia tiež majú k dispozícii 11 reštaurácií a živú zábavu.

Unikátnou atrakciou tejto lode je vyhliadková plošina vo výške 64 metrov nad morom, odkiaľ si môžeš užiť krásny výhľad. Costa Toscana váži 185-tisíc ton a je dlhá 337 metrov. Odviezť môže až 6 554 cestujúcich a 1 678 členov posádky. Počet kajút na lodi je 2663.

7. Costa Smeralda

Tak ako jej sestra, ktorá sa svojou veľkosťou umiestnila na 8. mieste, aj Costa Smeralda má rovnaké rozmery, Vyrobená však bola v roku 2019. Okrem toho, že na Smeralde sa môžeš dosýta najesť jedál z kuchyne popredných šéfkuchárov, vieš sa tu prihlásiť aj na kurz varenia s uznávanými odborníkmi na kulinárske špeciality.

Zaujímavým prvkom lode je tiež vlastné Colloseo – navrhnuté podľa talianskeho vzoru – kam sa ľudia chodia zabávať a spoznávať ďalších výletníkov. Na loď sa zmestili dokonca aj akvapark či luna park a okrem toho niekoľko bazénov a víriviek.

6. MSC World Europa

O tomto obrovskom plavidle si možno už počul. Tiež ho postavili v roku 2022, má vyše 205-tisíc ton a na svojej palube odvezie 6 774 cestujúcich a 2138 členov posádky. Dvadsaťjeden palúb, ktoré sa na lodi nachádzajú, je pomenovaných podľa svetových veľkomiest a nechýba Londýn či Rím.

Na lodi nájdeš dokonca aj lunapark či vodný park s dlhou tunelovou šmykľavkou, ktorá sa týči do výšky jedenástich palúb. O tom, že tieto lode sú úplne unikátne, ťa presvedčí aj fakt, že na World Europa sa nachádzajú aj prémiové apartmány s vlastným bazénom, súkromnou reštauráciou aj salónikom. Ponúknu ti dokonca aj služby komorníka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 4.): Starobylé mesto Ayutthaya, pagody plné netopierov a úsmev umierajúceho Budhu

5. Royal Caribbean Oasis of the Seas

Keď ju v roku 2009 predstavili, bola najväčšou na svete. S váhou 220-tisíc tom a dĺžkou vyše 360 metrov bola päťkrát väčšia než Titanic. V roku 2019 prešla loď rekonštrukciou a aktuálne má kapacitu 5606 cestujúcich a 2109 členov posádky.

Na šestnástich palubách sa výletníci môžu zabaviť vďaka bazénom s toboganmi a rôznym športom. Ak si však fanúšikom filmov, určite ťa poteší, že na lodi sú aj moderné videosteny. A postovať môžeš, koľko len chceš! V kontakte s okolitým svetom zostaneš vďaka najrýchlejšiemu internetovému pripojeniu na mori!

4. Royal Caribbean Allure of the Seas

Táto obrovská loď sa na vodu po prvýkrát dostala v roku 2010 a aj napriek tomu dodnes patrí medzi najväčšie. S váhou prevyšujúcou 225-tisíc ton a dĺžkou vyše 361 metrov dokáže prepraviť 5492 cestujúcich a 2384 členov posádky. Osemnásť palúb na lodi je rozdelených na štvrte. Okúpať sa môžeš v štyroch bazénoch a desiatich vírivkách. Rôznych barov, salónikov a reštaurácií je na lodi tiež dostatok.

Jednou z najšokujúcejších vecí je však klzisko, ktoré sa na palube nachádza. Na svoje si však prídeš, aj keď nemáš náladu na studený ľad. Luxusné plavidlo má totiž aj vlastné basketbalové ihrisko, zipline, lezecké steny či vodný park. Na palube sa často hrajú hry z Broadwaya, zabavíš sa aj pri akrobatických vystúpeniach či na diskotékach.

3. Royal Caribbean Harmony of the Seas

Ako môžeš vidieť, lode od spoločnosti Royal Caribbean sú skutočne svetovou extratriedou. Harmony of the Seas je dokonca treťou najväčšou loďou na svete. Plavidlo z roku 2016 má 24 výťahov, ktorým sa môžu cestujúci pohodlne premiestniť do svojich kajút.

Prepraviť vie pri váhe takmer 227-tisíc ton až 6687 pasažierov a 2200 členov posádky. V jednej zo štvrtí lode sa dokonca budeš cítiť ako v meste – neformálne reštaurácie, nákupy či karneval totiž pôsobia ako ulice mesta. Skvele sa však zabavíš aj vo vodnom parku s toboganmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam všade sa dostaneš vlakom z Bratislavy a z Košíc? Priamo do európskych metropol - Paríž, Budapesť, Varšava aj more!

2. Royal Caribbean Symphony of the Seas

Symfónia morí sa po prvýkrát objavila na vode v roku 2018 a váži vyše 228-tisíc ton. V 2759 kajutách sa môže ubytovať 6680 ľudí a 2200 členov posádky. Bary a reštaurácie sú síce na týchto výletných lodiach bežné, no Symphony of the Seas sa postará o to, že sa budeš cítiť ako na vesmírnej lodi vo filme Pasažieri s Chrisom Prattom. V dvoch baroch sa totiž nachádzajú aj robotickí barmani!

Na svoje si tu prídu, rovnako ako na ostatných lodiach od Royal Caribbean, deti aj dospelí vďaka divadlu, barom, zipline dráhe či akvaparku.

1. Royal Caribbean Wonder of the Seas

Zázrak morí – skutočne pôsobivý názov pre najväčšiu loď na svete, ktorá rozvírila vody po prvýkrát v tomto roku. Jej parametre sú suverénne najobrovskejšie – dĺžku má 362 metrov, je 64 metrov široká, váži 236-tisíc ton a povezie 6988 cestujúcich a 2300 členov posádky.

Najväčšia výletná loď sveta sa môže pochváliť 30-metrovou potápačskou plošinou s výhľadom na oceán, akvaparkom pre deti, simulovaným surfovaním či najvyšším toboganom zo všetkých lodí. Hoci šmyknúť sa trvá len 13 sekúnd, adrenalínu budeš mať pravdepodobne dosť na niekoľko dní! Samozrejmosťou sú aj desiatky barov a reštaurácií priamo na palube. Ostáva len sa nestratiť!

Chcel by si zažiť plavbu na obrovskej výletnej lodi?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, travel.usnews.com
Odporúčame