Herci z filmu Oppenheimer: Ich TOP 10 najslávnejších úloh, kto najviac oslovil teba?

Oppenheimer herci

Cillian Murphy a Matt Damon vo filme Oppenheimer (Zdroj: Universal Pictures)

#Dramatický thriller z roku 2023 je spolu s Barbie najväčšou filmovou udalosťou tohto leta. Herci z filmu Oppenheimer však majú za sebou aj iné slávne úlohy a toto je TOP 10 z nich. Hlasuj v závere za tvojho favorita!

Viacerí herci z trháku Oppenheimer sa už predtým spolu na pľaci stretli. Napríklad, Matt Damon a Casey Affleck sa spoločne objavili vo filme Dobrý Will Hunting (1997). Cillian Murphy a Emily Blunt sa pre zmenu zoznámili už pri natáčaní snímky Tiché miesto: Časť 2 v roku 2020. Možno až po prečítaní tohto článku si vlastne uvedomíte, aké hviezdne zoskupenie sa tu zišlo. Pohodlne sa usaďte, začíname.

Josh Hartnett – Danny Walker vo filme Pearl Harbor

Vo filme Oppenheimer si ho mohol vidieť ako slávneho fyzika Ernesta Lawrencea, Josh Hartnett je rodák z americkej Minnesoty, ktorý sa pôvodne venoval futbalu. Zranenie členka ho však napokon priviedlo k herectvu. Prvé vedľajšie postavy vo filmoch stvárnil v roku 1998, prerazil o tri roky neskôr, keď vznikli snímky Pearl Harbor a Čierny jastrab zostrelený. Z ďalších známych filmov spomeňme určite komédiu 40 dní a 40 nocí (2002) alebo Sin City (2005).

Prakticky každý rok s ním vyjde jeden alebo dva filmy, z tých známejších treba uviesť aspoň V zajatí snehu (2017) a Rozhnevaný muž (2021). Niektoré zahraničné portály za jeho najslávnejšiu úlohu označujú postavu Matta Sullivana zo spomínanej komédie 40 dní a 40 nocí, my však volíme rolu Dannyho Walkera v už zmienenom Pearl Harbor z roku 2001.

Josh Hartnett
Josh Hartnett (vľavo) vo filme Pearl Harbor (Zdroj: Touchstone Pictures)

Kenneth Branagh – Henrich V. v rovnomennom filme

V novinke Oppenheimer stvárnil fyzika Nielsa Bohra, nositeľa Nobelovej ceny za fyziku, ktorý zohral kľúčovú rolu v projekte Manhattan. Samotný 62-ročný herec Kenneth Branagh pochádza z írskeho Belfastu. Hoci jeho meno nie je komerčne až také známe ako v prípade iných kolegov, má na svojom konte viacero skvelých filmov. Za všetky stojí za pozornosť napríklad Henrich V. (1989), Frankenstein (1994), Valkýra (2008), Dunkirk (2017) alebo Vražda v Orient exprese, tiež z roku 2017.

Ak sa ti jeho tvár predsa zdá povedomá, mal by si vedieť, že v roku 2002 si zahral aj vo filme Harry Potter a Tajomná komnata, kde stvárnil profesora Gilderoya Lockharta. Jeho najslávnejšou rolou však zrejme stále zostáva postava anglického kráľa Henricha V. v rovnomennom filme z roku 1989.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Barbie aj Oppenheimer plnia kiná: Uprednostňujú diváci originálne filmy pred sequelmi či rebootmi?
Kenneth Branagh
Kenneth Branagh vo filme Dunkirk (Zdroj: Warner Bros)

Rami Malek – Freddie Mercury v Bohemian Rhapsody

Vo filme Oppenheimer sa predstavil ako fyzik David Hill. Rodák z Los Angeles Rami Malek sa najskôr dostal do povedomia divákov ako seriálový herec. Objavil sa napríklad v projektoch Over There alebo v jednej epizóde seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov.

Najväčšiu slávu mu však prinieslo účinkovanie v dramaticko- komediálnom seriáli Rodinná vojna. Jeho prvým filmom bola komédia Noc v múzeu (2006) a zahral si aj v jej druhom pokračovaní o tri roky neskôr.

V roku 2014 bol tiež jednou z hlavných postáv filmu Need for Speed, ale jeho najslávnejšia rola prišla až o štyri roky neskôr. V extrémne populárnej snímke Bohemian Rhapsody (2018) totiž stvárnil legendárneho speváka a frontmana skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Za túto rolu získal v roku 2019 aj Oscara.

Rami Malek
Rami Malek ako Freddie Mercury (Zdroj: 20th Century Fox)

Máš chuť na dobrý film s hviezdnym obsadením? Vybrať si môžeš zo širokej ponuky internetovej televízie od UPC* a jej špeciálnych filmových balíkov. Najväčšie tituly filmového plátna si užiješ bez reklám.

Casey Affleck – Robert Ford vo filme Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Vo filme Oppenheimer si strihol rolu dôstojníka Borisa Pasha. Casey Affleck je populárny americký herec, ktorý sa v roku 1997 objavil vo filme Dobrý Will Hunting, o dva roky neskôr v prvom filme tínedžerskej komédie Prci, prci, prcičky a v roku 2001 v kultovom počine Dannyho jedenástka. Známy je však aj vďaka svojej úlohe v Nolanovej snímke Interstellar z roku 2014.

Zatiaľ najslávnejšou rolou Caseyho Afflecka jednoznačne zostáva postava Roberta Forda z filmu Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom. Jeho skvelý výkon v tomto hviezdne obsadenom westerne z roku 2007 mu dokonca vyniesol nomináciu na Oscara a tiež na cenu Zlatý glóbus. Svojho skutočného Oscara si však predsa odniesol – za hlavnú mužskú rolu v snímke Manchester by the Sea.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Lepší film tento rok v kine neuvidíš: Oppenheimer je výnimočná kinematografia
Casey Affleck
Casey Affleck vo svojej oscarovej role Manchester by the Sea (Zdroj: Amazon Studios)

Josh Peck – Josh Nichols v seriáli Drake a Josh

A koho vo filme Oppenheimer stvárnil tento 36-ročný newyorský rodák? Mohol si si ho všimnúť ako fyzika Kennetha Bainbridgea. Josh Peck je známy najmä v zahraničí, a to vďaka seriálu Drake a Josh, kde stvárnil postavu Josha Nicholsa. Prvý masovo známy film, v ktorom sa objavil, je Zátoka ticha z roku 2004, kde hral jednu z vedľajších postáv. Slovenskí diváci ho môžu poznať aj z filmu Bláznovstvo (2008).

V roku 2013 si zahral napríklad v hudobno-tanečnom filme Tanečný súboj roka, o dva roky neskôr sa ako vedľajšia postava objavil vo filme Al Pacina s názvom  Danny Collins. V roku 2021 bol jednou z hlavných postáv sci-fi snímky Doors, ale tá sa u fanúšikov ani kritikov nedočkala práve ideálnej odozvy.

Josh Peck
Josh Peck (vpravo) v seriáli Drake a Josh (Zdroj: Nickelodeon)

Matt Damon – Carroll Shelby v Le Mans 66

52-ročný Američan Matt Damon má na svojom konte desiatky komerčne úspešných filmov a je ťažké vybrať len jednu jeho rolu, ktorá bola najslávnejšia. Okrem Oppenheimera, kde hral riaditeľa projektu Manhattan Leslieho Grovesa, s ním napríklad v roku 2023 vyšiel film Air: Zrodenie legendy. Ten pojednáva o legendárnom kontrakte medzi spoločnosťou Nike a basketbalistom Michaelom Jordanom. V

Niektoré zahraničné zdroje pri jeho mene ako najznámejšiu úlohu spomínajú napríklad filmy Odvaha pod paľbou (1996) alebo Dobrý Will Hunting (1997). Z ďalších známych Damonových filmov spomeňme Zachráňte vojaka Ryana, Dannyho jedenástka, Agent bez minulosti alebo Skrytá identita. My sme ako jeho najslávnejšiu rolu vybrali postavu Carrolla Shelbyho v auto-moto filme Le Mans 66 z roku 2019.

Matt Damon
Matt Damon (vľavo) vo filme Le mans 66 (Zdroj: 20th Century Fox)

Florence Pugh – Amy March vo filme Malé ženy

Florence Pugh je anglická herečka, ktorá sa narodila 3. januára 1996. Svoj prvý film The Falling nakrútila v roku 2014. V roku 2016 sa objavila prvýkrát aj v seriáli, konkrétne v projekte Marcella. V posledných rokoch sa zaraďuje medzi čoraz častejšie obsadzované herečky, okrem Oppenheimera ju tento rok ešte uvidíme v pokračovaní filmu Duna.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nukleárna fyzika a hip-hop: Gucci Mane premenil známe memečko do nového singlu

Jej doteraz najslávnejšou úlohou je postava Amy March vo filme Malé ženy z roku 2019. Táto romantická dráma vychádza zo známeho rovnomenného románu. Okrem toho si Florence zahrala napríklad v Outlaw King (2018), Cudzinec vo vlaku (tiež 2018) alebo Black Widow (2021).V snímke Oppenheimer hrala Jean Tatlock, psychiatričku, ktorá mala turbulentný vzťah so slávnym fyzikom a otcom atómovej bomby.

Florence Pugh
Florence Pugh vo filme Malé ženy (Zdroj: Columbia Pictures)

Robert Downey Jr. – Iron Man v marvelovkách

Hoci vo filme Oppenheimer logicky hviezdi hlavne Cillian Murphy, ani Robert Downey Jr. sa nenechal zahanbiť a skvelo mu kontruje v role amerického finančníka a predsedu Komisie pre atómovú energiu Lewisa Straussa. Samotný Robert patrí medzi najpopulárnejších hercov svojej generácie. Rodák z New Yorku získal v posledných rokoch slávu najmä ako Iron Man vo filmoch od Marvelu. Na svojom konte má hneď niekoľko filmov Avengers, Captain America alebo Spider Man (2017).

Vo svojom prvom filme si zahral ešte v roku 1970 ako 5-ročný. Od roku 1983 natočil minimálne jeden film takmer každý rok, výnimkou boli len roky 2001, 2002, 2021 a 2022. Jeho najznámejšia úloha je bez pochýb Iron Man.

Robert Downey Jr.
Robert Downey Jr. navždy zostane Iron Man (Zdroj: Marvel Studios)

Emily Blunt – Emily Charlton v Diabol nosí Pradu

Emily Blunt je 40-ročná britská herečka ktorá si napríklad zahrala v prvej aj v druhej časti hororu Tiché miesto. V druhom pokračovaní sa dokonca stretla so Cillianom Murphym, o ktorom píšeme nižšie. Vo filme Oppenheimer stvárnila biologičku a jeho manželku Katherine Oppenheimer.

Okrem toho sa objavila aj v snímkach Návrat Mary Poppins (2018), Sicario: Nájomný zabijak (2015) alebo Na hrane zajtrajška (2014).

Mnohí diváci ju však majú zafixovanú najmä z filmu Diabol nosí Pradu (2006), čo bol jeden z jej prvých celosvetovo úspešných filmov. Emily tu stvárnila jednu z hlavných postáv Emily Charlton. Najväčšou hviezdou filmu bola legendárna Meryl Streepová.

Emily Blunt
Emily Blunt vo filme Diabol nosí Pradu (Zdroj: 20th Century Fox)

Cillian Murphy – Thomas Shelby v Peaky Blinders

Cillian Murphy stvárnil vo filme Oppenheimer hlavnú postavu astrofyzika Roberta Oppenheimera. Tento 47-ročný írsky herec opäť raz iba potvrdil, že má naozaj cit na výber dobrých filmov. Medzi jeho najslávnejšie snímky patria napríklad Tiché Miesto: Časť 2 z roku 2020, Návrat Temného rytiera (2012) alebo Vymedzený čas z roku 2011.

Jeho najkultovejšou úlohou však stále zostáva rola Thomasa Shelbyho v seriáli Peaky Blinders, u nás známym aj pod názvom Gangy z Birminghamu. Seriál má 6 sérií a Cillian v nich stvárnil hlavnú postavu bookmakera a vodcu gangu Peaky Blinders, ktorý sa neskôr dostal dokonca až do veľkej politiky Anglicka.

Cillian Murhpy
Cillian Murphy v seriáli Peaky Blinders (Zdroj: Netflix)

Ktorý z hercov je tvoj favorit?*Článok obsahuje inzertnú zmienku.
Advertisement
Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, cbr.com, csfd.cz, Autor: Tomáš Pajerský
Odporúčame