Tip na seriál: Gangsterka Peaky Blinders ťa vezme do Veľkej Británie zmietanej hazardom, dostihmi a súbojmi gangov

Našim ďalším tipom na seriál je britská gangsterka Peaky Blinders

Našim ďalším tipom na seriál je britská gangsterka Peaky Blinders (Zdroj: Netflix)

#Aj tebe v poslednej dobe chýbajú kvalitné seriály? Máme niečo pre teba! Predstav si začiatok 20. storočia – prvá svetová vojna sa skončila, v Amerike sa schyľuje k prohibícii a svetu svitá na lepšie časy. To však neplatí pre Veľkú Britániu. Peaky Blinders z dielne BBC sa začali vysielať už v roku 2013 a aktuálne sa čaká na poslednú šiestu sériu. Práva na vysielanie kúpil nedávno Netflix a preto si všetky doterajšie epizódy môžeme pozrieť aj na najpopulárnejšej streamovacej stanici.

Vojna gangov z Birminghamu

Náš príbeh sa začína v roku 1919, teda rok od skončenia prvej svetovej vojny. V chudobných štvrtiach britského Birminghamu neplatia žiadne pravidlá. Svoj boj o prežitie zvádzajú všetci – navrátilci z vojny, noví revolucionári, ale aj zločinecké bandy. V Británii sa začína meniť hospodárska situácia a všetci hľadajú peniaze na živobytie. Kvôli tomu sa do ulíc dostávajú zbrane a schyľuje sa k vojne, ktorá môže nechať ulice mesta sfarbené na červeno.

Peaky Blinders boli známy svojimi baretkami s prišitou žiletkou
Peaky Blinders boli známy svojimi baretkami s prišitou žiletkou (Zdroj: Netflix)

Dej sa sústreďuje na rodinu Shelbyovcov, vedenú zločineckým bossom Tommom s obrovskými ambíciami. V Birminghame sú známymi bookmakerami, teda ich zárobkovou činnosťou je dostihový hazard. Vlastnia nelegálnu stávkovú kanceláriu a obyčajní ľudia vidia v hazarde istý spôsob zárobku. Mafiánske podsvetie im však nepovie inak ako Peaky Blinders – zločinecký gang, známy svojimi baretkami s prišitými žiletkami.

Do Birminghamu prichádza belfarstský detektív Chester Campbell s poverením vyčistiť mesto od násilných pouličných gangov. Thomas v tom čase vyprovokuje miestneho zločineckého bossa zmanipulovaním dostihov. Svojím činom rozpúta nechcenú vojnu medzi Shelbyovcami a istou cigánskou rodinou. Inšpektor Campbell je svedkom zrodu tohto konfliktu a snaží sa ho zastaviť všetkými možnými prostriedkami.

Seriál Peaky Bliders ťahá od začiatku herecká hviezda Cillian Murphy
Seriál Peaky Bliders ťahá od začiatku herecká hviezda Cillian Murphy (Zdroj: Netflix)

5 výnimočných sérii

Doteraz vyšlo zo seriálu Peaky Blinders 5 sérii, pričom všetky chcú pôsobiť ako samostatný celok, avšak spája ich priama nadväznosť. Každá z nich má 6 hodinových epizód, pri ktorých sa nikdy nestihneš nudiť. Zaujímavé rozhovory striedajú úžasné panorámy na mesto či vidiek a nechýba ani dychberúca akcia. Aj keď seriál nedisponuje svojou vlastnou zvučkou, začína piesňou Red Right Hand od Nicka Cava – po jej vypočutí nebudeš chcieť žiadne zbytočné intro.

Vďaka tomu, že séria má len 6 epizód a pôsobí ako vlastný celok, sú Peaky Blinders vhodný na binge-watch. Najnovšie diely si dokonca na Netflixe pozrieš aj v 4K kvalite. Doteraz je dostupných približne 30 hodín obsahu, na ktorého dokončenie potrebujeme ešte poslednú sériu. Či už rád sleduješ vojnu gangov, investigatívne vyšetrovanie, špinavý hazard či vášnivé vzťahy – prídeš si tu skutočne na všetko.

V Peaky Blinders nechýbajú ani dobové prestrelky
V Peaky Blinders nechýbajú ani dobové prestrelky (Zdroj: Netflix)

Kvalita za aj pred kamerami

Tvorcom a showrunnerom seriálu je od jeho začiatku Steven Knight. Popri Peaky Blinders pracuje aj na obdobnom projekte Taboo s Tomom Hardym či na novinke od Apple TV+ See. Svoju spoluprácu s Hardym potvrdzuje prakticky od drámy Locke z 2013 a Gangy z Birminghamu nie sú výnimkou. Na scenári pracuje spoločne s Tobym Finlayom, ktorého možno poznáš ako tvorcu podobne dobového seriálu Ripper Street či novinky The Serpent od Netflixu.

Rodinu Shelbyovcov si zahrala jedna britská hviezda za druhou. Hlavnú postavu už od prvého dielu ťahá obľúbenec ženského publika Cillian Murphy (Inception, Anthropoid) a svoje role dostali aj Helen McCrory (Harry Potter a Dary smrti, Skyfall), Annabelle Wallis (X-Men, Kráľ Artuš) či svojrázny Paul Anderson (Sherlock Holmes, Revenant). Síce nerád predbieham, ale načrtnem ti, že postupom času uvidíš aj Anyu Taylor-Joy, Sama Claflina, Adriena Brodyho, Aidana Gillena či spomínaného Toma Hardyho.

Objaví sa aj Anya Taylor-Jor z populárneho The Queen's Gambit
Objaví sa aj Anya Taylor-Jor z populárneho The Queen’s Gambit (Zdroj: Netflix)

Hladné publikum

Peaky Blinders sprevádzajú od jeho vzniku až po súčasnosť samé kladné hodnotenia, ako od kritikov, tak aj od bežných divákov a často sa umiestňuje na najvyšších priečkach obľúbených seriálov 21. storočia. Preto je smutné, že si jeho kvality okrem britskej ceny BAFTA nevšimli napríklad Emmys či Zlaté Glóbusy. Ocenenia však projekt dobrým neurobia – najväčšou odmenou je verné publikum.

Pôvodne chcel Steven Knight ukončiť seriál až siedmou sériou, prednedávnom sa k nám však dostala informácia, že šiesta séria, na ktorej sa aktuálne pracuje, príbeh Gangov z Birminghamu ukončí. Hladné publikum síce nezostane sýte, v najlepšom však zrejme treba skončiť a dúfame, že na Peaky Blinders nebudeme musieť spomínať ako na Game of Thrones. Teraz si ale choď zapnúť Netflix a rozozvuč dom poriadnymi prestrelkami.

Zdroj: hashtag.sk, Netflix, Filmbox
Odporúčame