Obľúbené spolupráce, ktoré fanúšikovia nečakali (1. časť)

Po úspešnej prvej časti tejto série, na ktorú kliklo bezmála 5000 ľudí, sme sa rozhodli tento víkend pokračovať ďalšou časťou. Tentokrát sme si pre vás vybrali spolupráce, ktoré svojho času prišli pomerne nečakane a dané spojenie raperov čakal v dobe releasu skladby len málokto

Človek, ktorý sa medzi interpretmi nepohybuje a scénu vníma len ako fanúšik, môže len veľmi ťažko odhadnúť niektoré vzťahy. Isté spolupráce prichádzajú takpovediac ako „povinnosť“, iné zase nezainteresovaný poslucháč nečaká. Práve druhým menovaným spoluprácam sa dnes budeme venovať.

V priebehu rokov prišli spojenia interpretov, ktoré vypálili na výbornú, no pred releasom skladby ich mnohí fanúšikovia odsudzovali. Máme tu aj kategóriu spoluprác, ktoré si fanúšikovia želali, no dovtedy neboli z nejakého dôvodu reálne a o to viac potešili, keď nakoniec prišli. O čom hovoríme, pochopíte v článku. Poďme teda na to. Článok sme rozdelili, keďže tých spoluprác máme v zálohe viacero.

SAMEY x RYTMUS (2017)

Začíname spoluprácou z roku 2017, kedy sa na albume Mama, Neviem Kedy Prídem Domov, spojili jazdci Haha Crew a Kontrafaktu. O tom, že je Samo dobrý kamarát s Egom sa vedelo, čiže spolupráca na debutovom sólovom projekte sa čakať dala. To isté sa však nedá tvrdiť o kolaborácii s Rytmusom. Jediné, čo mohlo aspoň ako tak predznačiť blížiacu sa spoluprácu, bolo stretnutie v štúdiu, čo však nie je nič nezvyčajné, keďže Samey dosť úzko spolupracoval s Egom. Skladby sme sa však napokon dočkali a Za Svitu Hviezd je jedna z najlepších vecí, ktoré na albume nájdete. Track dostal aj videoklip, ktorý prišiel v apríli 2018 z nočných ulíc Miami. Názory sa hneď od začiatku rozchádzali na dve strany, no na to sme si pri Haha Crew už zvykli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lvcas Dope o tom, koľko najviac zarobil, čo bolo s Yzom či o hite „Runway"

MOMO x PIL C (2017)

V prvej polovici roka 2017 uzrel svetlo sveta aj album RIVAL 2 od bratislavského žraloka Moma. Na projekte sa objavilo viacero zvučných mien, no Pil C-iho by na začiatku tipoval len málokto. Navyše, raperi mali medzi sebou starý „konflikt“, o ktorom Momo hovoril v Hip Hop Reality ešte v roku 2016 (približne od času 9:55 sa hovorí o prekvapivej spolupráci s Haha Crew a potom o situácii s Pil C-im).

Chalani však staré veci nechali stranou a na príznačnej a prekvapivej skladbe Chceme Mier definitívne zakopali minulosť. Reakcie fanúšikov boli v drvivej väčšine pozitívne a celé kombo dopadlo na výbornú. Bohužiaľ, pri tejto spolupráci to celé aj ostalo a do roku 2020 sa už raperi nespojili na žiadnej skladbe. Nevylučujeme však ani možnosť, že by sa to mohlo v budúcnosti zmeniť.

RYTMUS x JAMES COLE (2016)

Aj tejto spolupráci predchádzal konflikt, ktorého pôvod je v roku 2008. Začať to celé malo rozhovorom, v ktorom mal James Cole povedať niečo ako „Typický blbec poslouchá Indyho nebo Rytmuse“. Reakcia piešťanského rapera samozrejme na seba nenechala dlho čakať, keď okrem slovných útokov dokonca prišiel Rytmus s celým Kontrafaktom aj na jeden z koncertov Supercroo, kde si chceli tento konflikt „vyrozprávať“. V médiách sa v tom čase špekulovalo o tom, že si veľké mená československej scény týmto konfliktom robili promo k ich nadchádzajúcim albumom (Orikoule/Král). Nech už to bolo akokoľvek, v roku 2016 sa raperi nečakane spojili na Rytmusovom albume Krstný Otec na vynikajúcej skladbe Je Nám Úplne Jedno. Celý starý beef bol po dlhých rokoch, dá sa povedať neutrality, zakopaný najlepším možným spôsobom a prekvapení fanúšikovia si spojenie dvoch legiend naplno užili.

SEPAR x RADIKAL CHEF (2019)

Radikal a Separ už nebolo na čo čakať! Tejto spolupráci predchádzal jeden z najlegendárnejších beefov slovenskej scény. V roku 2011 si po vydaných dissoch asi žiadny fanúšik nevedel predstaviť, že by sa v budúcnosti mohli Separ a Radikal stretnúť na spoločnej veci. Nuž, písal sa rok 2019 a táto kolaborácia je realitou. ŠCVPČ s produkciou od Dokkeytina je hit a drvivá väčšina poslucháčov vrátane nás, je za tento krok zo strany oboch interpretov vďačná. Cestu k zmieru začalo pravdepodobne Separove story, keď sa ho fanúšik pýtal na vzťah s Radikalom. Separ napísal, že v pohode by s ním dal aj track. Raperi sa mali stretnúť aj na Hip Hop Žije, kde sa mali rozprávať a zistili, že sú názorovo na tom prakticky rovnako. Výsledkom je teda táto skladba, ktorá prekonala na YouTube jeden milión zhliadnutí a my len čakáme, kedy prídu chalani s ďalšou spoluprácou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ego ako súčasť slovenského seriálu: Ľudia sa majú na čo tešiť

MOLOCH VLAVO x SEPAR (2016)

Pre mnohých fanúšikov sa jedna z najprekvapivejších spoluprác udiala v roku 2016, keď sa na pokračovaní albumu Mikrofón Je Ručná Zbraň stretli Moloch Vlavo a Separ. Prekvapenie to teda bolo vo viacerých aspektoch. Tým prvým bolo, že Separ prijal pozvanie na tento album, čo v tej dobe čakal asi málokto, keďže hudobne ľudia týchto dvoch interpretov vnímali úplne inak. Druhý aspekt bol ten, že v tej dobe najmä mladší poslucháči evidovali Molocha z tých menej vydarených skladieb a nejak neverili tomu, že by práve jemu išiel na feat jeden z najlepších interpretov v krajine. Ak si však pustili túto vec, predsudky museli ísť bokom, pretože Moloch nahral výborný track a navyše Separovu hosťovačku zaraďujeme medzi tie najlepšie, ktoré v danom roku uzreli svetlo sveta. V aktuálnom období a do budúcna už však nič podobné čakať nemôžme, keďže okrem pár videí a skladieb sa Moloch prezentoval aj priamymi sympatiami k strane ĽSNS, čím definitívne stratil kredit mnohých dovtedajších poslucháčov a aj interpretov.

To bolo z dnešnej časti všetko. Ďakujeme za tvoj čas, svoj názor nám určite napíš do komentárov a čoskoro očakávaj pokračovanie

Ak chceš svoju tvorbu vydávať pod Rap Generation, respektíve máš záujem o zviditeľnenie svojej práce, napíš nám na e-mail generaciarapu@gmail.com

 

 

 

 

Odporúčame