Vybrali sme TOP 10 rapových albumov za rok 2023 (Slovensko)

TOP 10 albumov 2023

TOP 10 albumov 2023 (Zdroj: vlastná produkcia)

#Rok 2024 je už za dverami, a tak je ten správny čas, aby sme sa pozreli na to, čo nám priniesol aktuálny rok v slovenskom rape. Keď sa pozriem na aktivitu rapperov tento rok, už len z pohľadu na počet albumov môžem napísať, že rok 2023 bol rovnako produktívny ako ten predošlý.

Upozorňujem, že tento rebríček (ako aj všetky ostatné) je subjektívnym názorom autora/autorov. Jediné, čo nám dáva kredit je to, že naša redakcia sa zaoberá rapovým žánrom už niekoľko rokov a ako jednotlivci sme pracovali pod značkami ako Ruka Hore, The Mag, RedBull, Hip Hop Žije a pracujeme v podobných kruhoch doteraz. Budem rád, ak nám napíšeš tvoj rebríček či dojmy o albumoch do komentárov aj ty a môžeme si to porovnať.

P.S.: EPčká sme do tohto TOP 10 rebríčka nedávali, pretože to rozhodne nie sú albumy. Na tie zrejme pripravím samostatný článok.

10. Boy Wonder – Single Player

Rebríček otváram albumom Single Player od Wondera. Tvoria ho skladby, ktoré nie sú určené pre masy. Boy rozoberá vážne témy a spája ich so svojimi skúsenosťami, pričom mixuje do nich aj iné názory a pohľady z rôznych uhlov. V textoch tradične nechýbajú nadhľad, vtipné slangy či trnavský prízvuk. Je to album, ktorému sa ťažko hľadá umiestnenie. Musíš si ho vypočuť viackrát, aby si zachytil všetky nálady autora a pochopil ho. Buď ho budeš milovať alebo nad ním sklopíš zrak (uši).

Absencia väčších bangrov spôsobila to, že album si nebudeš púšťať na repeat, ale budeš si vyberať tracky podľa aktuálnej situácie, ktorá sa ti momentálne deje v živote. Temnejšie témy tento názor iba podčiarkujú. Takéto projekty však vítam všetkými desiatimi, pretože sú umelecké, sú originálne a vytvárajú diverzitu medzi repetetívnymi konkurentmi s jednoduchými hudbami a textami na zaujatie len tej najväčšej cieľovky.

TOP 3 skladby: Fraktály, Cool Refrén, Z pekla

9. Momo – Street Hamlet

Momo vydáva album takmer každý rok už od roku 2011. Vynechal len roky 2012 a 2016. Napriek vysokej spotrebe svojho talentu, doručí vždy projekt, s ktorým treba rátať. Inak to nie je ani s jeho najnovším prírastkom Street Hamlet. Tvrdého a nekompromisného Moma vystriedal Momo, ktorý sa snaží spievať a melodicky splýva na beatoch.

Napriek tomu tam počujem aj Moma, ktorý má v sebe ešte ten hnev, ktorý tam stále číha a snaží sa obzerať po možnom nebezpečenstve z okolitého sveta. Čo sa týka hudby, je počuť, že sa Momo inšpiruje tým najlepším, čo môže nájsť v Európe. Znova-počúvateľnosť je vysoká, takže tento album si nalaď do uší aj v roku 2024.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokument z mesta snov: Ego v novom Street Talku zobral Osťa na svoju základnú školu

TOP 3 skladby: Tam kde som ja ft. Kali, Defender, Rare

8. Frayer Flexking – REALMAN

Stokársky život, marketing a rap. Takto sa prezentuje Frayer už nejakú dobu. Napriek tomu sa v rape game neustále zlepšuje, čo je počuť aj na jeho najnovšom albume REALMAN, ktorý by som označil za čierneho koňa tohto výberu. Pomaly si formuje svoj rapový prejav, ktorý znie na každej ďalšej skladbe lepšie a lepšie. Cover albumu je v komiksovom štýle, čo sa prejavuje aj v hudobnej zložke. Je tam rôznorodosť v témach, hudbách, ale aj v prejavoch.

Nájdeš tam aktuálne veci, ale aj reggaetón, latino či trapové veci s rôznymi prvkami tohto žánru. Cením, že Flexo doručil fanúšikom až 23 plnohodnotných skladieb. Dokonale na nich balansuje medzi tvrdým prejavom, ale aj jemnejšími skladbami, v ktorých používa melodické linky s autotuneom. Kontroverzné riadky a tracky sú samozrejmosťou – bez tohto elementu by som si to nevedel predstaviť.

TOP 3 skladby: FANTÁZIA, CHÉMIA, PIJAVICA  ft. Hugo Toxxx

7. Majk Spirit – nový čLOVEk 2.0

Len pred necelým mesiacom vydal Majk Spirit pokračovanie albumu z roku 2011, ktorému dal názov nový čLOVEk 2.0. Na tomto albume dal Spirit zo seba to najlepšie, čo dokáže urobiť. Tracky, ktoré majú hĺbku, musíš sa nad nimi zamyslieť, rovnako ako pri jednotlivých bars. To robí z albumu kvalitu, ktorú si musíš vypočuť na viackrát. Na album mala vplyv aj jeho krásna rodina v podobe manželky a dcéry Árie, ktorá je zobrazená aj na coveri. Majk sa zameriava v témach na albume práve na rodinu, na aktuálne veci, ktoré sa vo svete rozoberajú, ale aj na témy týkajúce sa sebarozvoja.

TOP 3 skladby: Majk, Fly ft. Separ, SOS

6. Dame – Frí Dom (Deluxe verzia)

Človečina. To je Dame. Nehrá sa na nič, hneď z jeho prvých skladieb na albume pochopíš, že má hlboko zaryté hodnoty v rodine, ktoré pretavuje aj do kamarátstva a iných väzieb v živote. Nič nie je fake, všetko ti povie na rovinu. Nie je to interpret, ktorý je vzdialený od svojich fans, ale z celkovej tvorby cítiť, že je jedným z nich.

Neviem, kde dostaneš väčšiu hodnotu za jeden album, ako práve na albume Frí Dom. Vybral som však Deluxe verziu s hosťami, ktorí ho ozvláštnili a doniesli čerstvý vietor do plachiet. Dame rozoberá na albume bežné témy, ktoré riešia aj bežní ľudia, no zároveň tam má množstvo skladieb, ktoré sú podané z jeho originálneho pohľadu a statusu, ktorý už dosiahol. Pri niektorých skladbách ti vyjdú slzy z očí, pretože sa stotožníš s jeho slovami na 110 %. To ti garantujem.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto sú typy ľudí, ktorí ti môžu pokaziť zážitok z rapového koncertu: Poznáš ich?

TOP 3 skladby: Pri Tebe, Kdekoľvek ft. Samey, Lóve Znamenajú

5. TKX – ZEITGEIST

Žilinský rider vydal tento rok album ZEITGEIST, ktorého význam znamená „duch času alebo duch doby“. A keďže Tesla naposledy vydal album v roku 2017, ide o naozaj trefný názov, ktorým zachytáva nielen obdobie medzi týmito releasmi, ale aj celkovo dobu, v ktorej Tesla žije od momentu, kedy sa odsťahoval zo Žiliny a vybral sa do sveta. Je to album, ktorý si viac vychutnáš v noci ako cez deň. Nahliadneš do života rapera, ktorého poznačujú problémy a radosti z troch základných vecí, o ktorých sa točia témy na albume. Sú to peniaze, láska a netradičné vzťahy.

Tieto témy nie sú síce originálne, ale Tesla ti ponúkne svoj pohľad na tieto témy tak, ako žiadny iný raper na Slovensku. Má totižto úplne iné myslenie, ktoré sa vzďaľuje typickej slovenskej mentalite. Kedže neustále cestuje a dlhé roky žil na trase Amsterdam a Ibiza či v Južnej Amerike. Práve tento fakt považujem za jeden z hlavných zdrojov jeho originality. Celú recenziu si prečítaš tu.

TOP 3 skladby: Kurvahosigutntag, RS6 Stories, Afterlife

4. Pil C – S láskou, Lukáš

Vo februári na deň zaľúbených, priniesol Pil C pre poslucháčov darček v podobe albumu, bez ohlásenia a žiadneho proma. V porovnaní s predošlými albumami je tento jemnejší a tematicky zrejme ucelenejší, pretože sa najviac zameriava na svoj ľúbostný život, rozoberá príbehy so ženami, rozchody a skúsenosti s nimi. Hoci by niekto mohol povedať, že ide o album určený pre ženy, nie je to celkom tak.

Je to určené pre obidve pohlavia, ktoré si z tohto albumu môžu zobrať pohľad človeka zo situácie, v ktorej sa môže ocitnúť hocikto. Nájdu sa tu ľudia, ktorým imponuje otvorenosť a úprimnosť interpreta. Album je koncepčný a udržiava si túto vlnu počas celého tracklistu. Oceňujem intro od Kristíny Svarinskej a originálny prístup k tvorbe albumu. Aj preto sa Pil C s jeho albumom umiestnil v našom rebríčku v TOP 5. Celá recenzia je tu. 

3. Rytmus – Bengoro 2

Album, ktorému budeme venovať ešte samostatnú recenziu. Čo však môžem povedať je, že ide o projekt, ktorý nebude mať konkurenciu u nás ešte niekoľko rokov. Prečo? Pretože človek, ktorý ho vytvoril, sa nachádza vo svojej kariére úplne inde, ako jeho mladší kolegovia z brandže. Je to vyspelý album plný emócii a textov, ktoré ťa chytia za srdce. Rytmus ťa ponorí svojim prednesom do jeho najdôležitejších príbehov, ktoré zažil za posledných 20 rokov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ České rapové albumy: Uhádni ich názvy iba podľa časti coveru!

Nájdeš tam všetko, čo ho momentálne teší, ale aj to, čo ho trápi. Prvýkrát mám pri Rytmusovi pocit, že sa nenaháňal za novými trendami, a za tým, čo v rapovom svete aktuálne letí, ale vytvoril si niečo, čo má on osobne najradšej v tejto dobe, tu a teraz. Je to počuť na výbere hudieb, medzi ktorými nájdeme boombap, g-funk, ale aj formy neosoulu. Emočne ukázal najširšiu paletu za celú svoju kariéru práve tu. Bengoro z roku 2006 síce už žiadny album neprekoná, ale Bengoro 2 je solídnym pokračovaním, ktoré má čo povedať a ukáže, ako sa to dá robiť aj po všetkých dosiahnutých úspechoch.

TOP 3 skladby: Cigán, Bol, som a budem, Bengoro je spátky

2. Samey – Slzy Ulíc

Košický rodák je v primetime svojej kariéry. Vydáva albumy, ktoré sú zásadné a jeho koncerty sú zážitok, ktorý premení aj toho posledného hejtera na fanúšika. Slzy Ulíc sú toho dôkazom. Na 10 trackoch dokázal poňať moderný pouličný zvuk, ktorý má cit a emóciu. Netreba viac dodať, ak si tento album náhodou nepočul, naprav to.

TOP 3 skladby: 5, malaga ft. Saul a Valeryia

1. Separ – Flowdemort

Myslím, že prvé miesto nie je žiadnym prekvapením. Flowdemort je najkomplexnejší album, ktorý vyšiel v roku 2023, ale aj za posledné roky. Album má priam neuveriteľné čísla, nadupané klipy, extrémny zásah nielen v hudbe na Slovensku, ale aj v rapovej komunite. Nepamätám si, kedy som naposledy počúval album, ktorý by obsahoval toľko hitov.

Objektívne, ale aj neobjektívne musí každý uznať, že to Separ tento rok zjedol a bude ho veľmi ťažké napodobniť. Ako som napísal vo svojej recenzii, tento album ťa odj*be. Na prvé, druhé, ale aj na 345x vypočutie. Preto má toľko streamov, pretože jeho znovupočúvateľnosť je nastavená na najvyšší možný level, čo sa odráža aj na samotných koncertoch, kde ľudia robia moshpity a skáču saltá v DMS prilbách. Klobúk dole.

TOP 3 skladby: New York Freestyle, Nemám Mood, Sunset

BONUS:

P.A.T. – BARO RAJ

Hoci nejde o čisto rapový album, musí byť jednoznačne v tomto rebríčku. Franto vytvoril novú vlnu takzvaného ROMA RAPU, ktorú totálne ovládol. Jeho dosah a čísla s týmto žánrom sú rovnako neuveriteľné ako pri Flowdemortovi. Určite treba Frantovi odovzdať poklonu, že si našiel svoj smer, v ktorom sa mu darí a vie spájať ľudí tam, kde by to iní nedokázali.

Čestné uznanie: Kali – Retrostar, Dokkeytino – Tinocaine, Martin Agh – Mladý Cigán, Astral Kid – JUGEN

Sleduj nás aj na Instagrame 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame