Pripadá ti oblečenie, ktoré sa dokáže samo opraviť, ako sci-fi? Vďaka koži vyrobenej z húb sa môže stať realitou

huby

Ak si myslíš, že oblečenie vyrobené z húb, je záležitosťou ďalekej budúcnosti, mýliš sa (Zdroj: Unsplash/Wild Spirit)

#Ako vnímaš používanie prírodnej kože (nielen) v módnom priemysle? Berieš ju ako kvalitný materiál, ktorý dlho vydrží, alebo je jej produkcia v tvojich očiach neetická a radšej siahaš po jej syntetických alternatívach? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody, no podľa štúdie, o ktorej píše All That’s Interesting, sa možno čoskoro dočkáme ďalšej alternatívy. Tú budú môcť s čistým svedomím používať aj milovníci zvierat. Nielenže dlho vydrží, ale dokáže sa aj sama regenerovať.

Koža so schopnosťou regenerácie

Na spomínanej štúdii pracovali vedci z Univerzity Northumrbia a Univerzity v Newcastle, ktorým sa podarilo vytvoriť koži podobný materiál so schopnosťou regenerácie. Jeho základom sú huby, presnejšie podhubia.

„Schopnosť tohto z podhubia vytvoreného, regenerujúceho sa materiálu opraviť malé i veľké poškodenia, nám otvára jedinečné možnosti uplatnenia ako náhrady kože v produktoch ako nábytok, autosedačky či móda,“ uvádza sa v štúdii.

Samotná myšlienka využiť podhubie na výrobu náhradnej kože však úplnou novinkou nie je. Spoločnosti ako napríklad Reishi™ či Bolt Threads už dokonca z nej už dokonca začali vyrábať dizajnérske kúsky ako napríklad kabelky či kabáty. Tie sa však zatiaľ samy opraviť nedokážu. Pri súčasných postupoch vo výrobe tejto „hubovej kože“ totiž odumierajú spóry, ktoré pri regenerácii zohrávajú kľúčovú úlohu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mylo™ (@mylo_unleather)

Tak skoro ju nosiť nebudeme

Výskumný tím ale chcel obnovovacie schopnosti spór využiť a tak ich pridal k podhubiam spolu s proteínmi a inými živinami. Týmto postupom vznikla tenká vrstva materiálu podobného koži. A tentoraz sa podarilo zachovať aj schopnosť regenerácie. Keď vedci do „kože“ vyrezali dieru, dokázala sa sama zaceliť. Hoci bolo stále vidieť mierne stopy poškodenia, materiál opäť nadobudol pôvodnú pevnosť.

„Výsledky ukazujú, že materiály na báze podhubí, dokážu vydržať aj suché a nehostinné podmienky a len s minimálnymi zásahmi sa samé dokážu opraviť v priebehu dvoch dní,“ vysvetľuje štúdia.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa REISHI™ (@madewithreishi)

<script>

A zatiaľ čo výrobky z „hubovej kože“ sú už dostupné, kúskov, ktoré sa dokážu samy obnoviť sa v obchodoch tak skoro nedočkáme. Regenerujúca sa „koža“ bola totiž zatiaľ príliš tenká a krehká na to, aby sa dala použiť. Vedci sú však optimistickí a veria, že sa im ju podarí zdokonaliť na toľko, že ju bude možné plnohodnotne využívať.

Koža z húb by mohla výrazne ovplyvniť viaceré odvetvia. Keďže v súčasných syntetických náhradách kože sa používa značné množstvo plastov, bola by zároveň viac udržateľná a šetrnejšia k životnému prostrediu. 

Sleduj náš instagram

 

 

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame