10 najznámejších pirátov v histórii: Boli krutí, desiví aj charizmatickí – nájdeš v niektorom z nich Jacka Sparrowa?

Rebríček najznámejších pirátov všetkých čias.

Medzi najznámejšími pirátmi v histórii nájdeme aj ženy (Zdroj: pixabay.com/Eisenmenger)

#Pirátstvo je späté s krádežami, námorníctvom, divokými vodami a majestátnymi loďami. Pri slove piráti sa však mnohým vynorí v spomienkach fantasy film Piráti z Karibiku a ikonický Johnny Depp v úlohe Jacka Sparrowa. Napriek tomu, že dej je, samozrejme, vymyslený, niektoré povahové črty filmových pirátov by sme mohli hľadať aj u tých najznámejších a najobávanejších pirátov všetkých čias, ktorí naozaj žili.

Samuel Bellamy

Napriek tomu, že tento pán sa dožil len 28 rokov, v histórii pirátstva je mimoriadne významnou postavou. Narodil sa v roku 1689 a už ako tínedžerovi mu učarovalo britské námorníctvo. Počas svojho života sa vydal hľadať na Floridu stratený poklad a plavil sa aj pod presláveným kapitánom Čierna brada a Benjaminom Hornigoldom. Práve po tom, ako stratili velenie, si Bellamy prisvojil ukoristené plavidlo, na ktorom následne dobyl najmodernejšiu otrokársku loď, ktorá sa volala Whydah Gally. Tá sa potopila o dva mesiace neskôr a smrť si prišla aj po piráta Bellamyho.

So svojou posádkou počas života získal 53 lodí a v zaznamenanej histórii ide o najbohatšieho piráta. Svoju prezývku „Princ pirátov“ získal Bellamy kvôli tomu, že si namiesto parochne viazal čierne vlasy páskou a údajne tiež zaobchádzal so svojimi zajatcami veľmi veľkoryso. Sám Bellamy sa spájal s Robinom Hoodom a aj jeho posádka sa označovala ako muži Robina Hooda.

Kresba piráta Samuela Bellamyho (Zdroj: Wikimedia Commons/The Jefferson R. Burdick Collection, Gift of Jefferson R. Burdick)

Bartholomew Roberts

Ďalší rekordér v pirátskej histórii si hovoril Bartholomew Roberts – hovorí sa, že počas svojho života prepadol a získal až vyše 400 lodí. Pravým menom John Roberts síce pochádzal z Walesu, ale pôsobil najmä v Karibiku, Atlantiku a v okolí Afriky. Obávaný pirát, prezývaný Black Bart, je v historkách známy tým, že bol vždy dobre oblečený, vysoký a pekný. Aj v boji údajne nosil dobré oblečenie či šperky. Zaujímavosťou je, že počas svojho života bol sám zotročený a keď loď získali piráti, nútili ho stať sa súčasťou pirátskej posádky. Práve vtedy si však mal uvedomiť potenciál pirátstva. Roberts sa dožil 39 rokov a stal sa predlohou pre mnoho postáv vo filmoch aj literatúre.

Kapitán Kidd

Hoci sa tento muž volal William Kidd, všetci mu hovorili Kapitán Kidd. Aj keď sa narodil v Škótsku, pôsobil aj v USA. Obľúbený je najmä pre hľadačov pokladov, ktorí sa snažia jeho ukryté bohatstvo nájsť už niekoľko storočí. Je opradené mnohými legendami a stalo sa predlohou aj pre mnohých autorov, vrátane slávneho Edgara Allana Poe či Washingtona Irvinga. Vrak opustenej lode, ktorú zanechal kapitán Kidd, bola objavená v roku 2007 a to prekvapivo blízko pobrežia – v hĺbke menej než 10 stôp a 21 metrov od ostrova Catalina.

Aj o nájdení pokladu sa už hovorilo a to celkom nedávno – v roku 2015 sa na pobreží Madagaskaru našiel 50-kilogramový ingot, ktorý mal byť strieborný a malo ísť o stratený poklad kapitána Kidda. Neskôr sa však ukázalo, že z 95 % išlo o olovo, poklad tak zostáva stále neobjavený.  Na vtedajšie pomery sa Kidd dožil pomerne vysokého veku – 56 rokov. A mohol sa žiť aj viac, no v roku 1701 bol v Londýne popravený za vraždu a pirátstvo.

Kapitán Kidd bol známy pre ukrytie bohatstva. (Zdroj: Wikimedia Commons/The Jefferson R. Burdick Collection, Gift of Jefferson R. Burdick)

Anne Bonny a Mary Read

V histórii by sme našli len veľmi málo pirátiek. Anne Bonny a Mary Read sa zapísali do histórie práve kvôli tomu. Bonny pochádzala z Írska, no po svadbe odišla do oblasti Karibiku, kde operovalo množstvo pirátov. Tam spoznala aj piráta menom Calico Jack Rackham, ktorý sa neskôr stal jej pirátskym partnerom a milencom. V jeseni roku 1720 bola zajatá spolu s Rackhamom a ďalšou pirátkou Mary Read. Všetci traja boli odsúdení na smrť, no rozsudky Bonny a Read boli odsunuté, pretože boli tehotné.

Read bola staršia ako Bonny, no na rozdiel od milenky Rackhama (do ktorého posádky tiež patrila) sa obliekala ako muž a preto ju mnohí poznali pod menom Mark. Read zomrela na horúčku v roku 1721, pravdepodobne na komplikácie počas tehotenstva. Osud Anne Bonny je však neznámy, keďže v roku 1721 zmizla. Niektoré zdroje uvádzajú, že v USA žila ešte niekoľko desiatok rokov.

Thomas Tew

Od bermudského guvernéra dostal Thomas Tew povolenie napádať francúzske lode a kolónie na africkom pobreží. Keď však pri jednej z výprav búrka zničila loď kapitána, pod ktorým sa mal Tew plaviť, rozhodol sa zmeniť profesiu. A presvedčiť posádku na pirátstvo nebolo náročné, keďže už v tom čase podstupovali veľké riziko za málo peňazí. Tew sa stal pirátom v Červenom mori, zomrel však pravdepodobne mladý, hoci jeho presný vek sa nepodarilo určiť. Osudným sa mu stalo zranenie v boji.

Ching Shih

Táto obávaná pirátka sa narodila neskôr, než väčšina najznámejších pirátov, v roku 1775. V mladosti bola prostitútkou, no postupne získala kontrolu nad viacerými pirátskymi loďami, z ktorých vytvorila dobre fungujúcu mašinériu. Neskôr si vzala piráta menom Cheng I., vďaka čomu vytvorili ešte väčšiu sieť pirátov, ktorí spolupracovali, a po jeho smrti sa stala obávanou veliteľkou tejto flotily pirátskych lodí. Postupne sa jej podarilo sformovať alianciu 1500 pirátskych lodí a 180-tisíc pirátov.

Ako najdôležitejší fakt však historici uvádzajú to, že Ching Shih bola schopná svoju pirátsku kariéru ukončiť a dožiť zvyšok života v mieri. Ich pirátsku alianciu bolo takmer nemožné poraziť a narobila problémy aj mnohým vládam. Keď sa aliancia rozpadla, Ching využila ponuku plnej kráľovskej milosti, vrátila sa na pevninu a hoci viedla nevestinec a organizovala rôzne drogové a gamblerské podniky, zomrela na starobu vo veku 69 rokov.

Kresba jednej z najobávanejších pirátok všetkých čias. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Francois l’Olonnais

Francúzsky pirát pôsobiaci v Karibiku Francois l’Olonnais je označovaný za najbezohľadnejšieho piráta, akého moria poznali. Už detstvo prežil ako nevoľník na ostrove Martinik. Keď sa mu podarilo oslobodiť sa, dostal sa na ostrov Tortuga, kde získal loď, ktorá však stroskotala a medzi jeho posádkou a Španielmi došlo k bitke, v ktorej padla väčšina l’Olonnaisových mužov. On sa však zamaskoval medzi mŕtvymi telami a namazal krvou, čím sa zachránil.

Potom sa stal krvilačným pirátom, ktorý vyplienil dovtedy údajne nedobytnú pevnosť v Maracaibe, kde sa následne zdržal dva mesiace, ktoré ostali v histórii zapísané ako peklo na zemi. Podobný osud stihol aj ďalšie blízke mesto, v ktorom l’Olonnais zabil asi 500 ľudí. Ani tento pirát sa pravdepodobne nedožil štyridsiatky. S malou skupinou svojich druhov sa stretol pri jednom z výpadov s domorodými kanibalmi. Dve verzie konca tohto krutého muža hovoria o spálení na popol alebo práve o zjedení miestnymi kanibalmi.

Kresba krutého piráta l’Olonnais. (Zdroj: Wikimedia Commons/The Library of Congress presents The Buccaneers of America)

Benjamin Hornigold

Už chápeš, prečo sa tá známa filmová séria spája práve s Karibikom? V zlatej ére pirátstva bola drvivá väčšina aktívna práve tam a Angličam Hornigold nebol výnimkou. História si ho pamätá ako skúseného kapitána, ktorý bol však milší k svojim väzňom, než k ostatným pirátom. Napriek tomu sa o ňom hovorí ako o mentorovi pre iných pirátov, ktorí sa neskôr stali ešte úspešnejšími a známejšími. Z tých je najvýznamnejšou postavou Edward Teach známy ako Čierna brada. Hornigold sa však neskôr vzdal pirátstva a ako bývalý privatér dostal kráľovskú milosť a bol poverený prenasledovaním iných pirátov. Napriek tomu, že sa mu darilo, zomrel na pustom ostrove po tom, ako jeho loď stroskotala.

Calico Jack

Áno, aj o tomto pirátovi sme v článku už hovorili. Ak sa ti dnes zdá, že svet je malý, vedz, že v časoch pirátstva bol pravdepodobne ešte menší. Meno Calico Jack bola totiž prezývka Johna Rackhama, v ktorého posádke boli aj Anne Bonny a Mary Read. Rackham je údajne tiež autorom dnes preslávenej čiernej vlajky s lebkou. Napriek tomu, že údajne nebol dobrý bojovník a nikdy sa mu nepodarilo zhromaždiť obrovské bohatstvo, stal sa známejším než mnoho úspešnejších pirátov. Rád na dosiahnutie svojich cieľov využíval politiku, bol prefíkaný a nebál sa vraziť ľuďom „dýku do chrbta“. Populárnym sa stal najmä pre zromantizovaný príbeh, ktorý písal s pirátkou Anne Bonny. Rackham bol obesený a „vystavený“ ako varovanie pre ostatných pirátov v Karibiku.

Edward Teach

Pirát Čierna brada nie je len prvé meno, ktoré malým deťom napadne v hre na pirátov, a tiež nie je len postavou z filmovej série. Edward Teach sa stal legendou, hoci sa často hovorí, že o sebe nechal šíriť hrozivé historky, ktoré mali ľudí vydesiť, no v skutočnosti bol pokojný a mierny muž s prirodzenou autoritou. Ako sme už spomínali, bol žiakom Harnigolda a keď sa od neho osamostatnil, vybudoval si svoju vlastnú obávanú flotilu. Špekuluje sa aj o tom, že Teach mal na svedomí stroskotanie svojej flotily, aby prijal kráľovskú milosť a na krátky čas si skúsil slušný život na súši, no volanie mora bolo pravdepodobne silnejšie, a tak sa vrátil späť ako pirát.

Britské námorné sily pod velením poručíka Roberta Maynarda však znamenali pre kapitána Čierna brada koniec. V tvrdom boji, v ktorom Teach utŕžil asi 20 bodných a 5 strelných rán, zomrel a jeho hlavu následne povesili na sťažeň. Jedným z najzaujímavejších však bol Teachov poklad, ktorý sa dodnes nepodarilo nájsť, hoci jeho loď, ktorá sa volala Queen Anne’s Revenge (Pomsta kráľovnej Anny), našli v roku 1996. S týmto pirátom sa dodnes stretávame v komixoch, filmoch aj literatúre.

Edward Teach známy ako kapitán Čierna brada (Zdroj: Wikimedia Commons/The Jefferson R. Burdick Collection, Gift of Jefferson R. Burdick)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, britannica.com, thewayofthepirates.com
Odporúčame