Pomôže ti k lepšiemu spánku to, že si na noc zalepíš ústa páskou? Nový trend na TikToku ti neodporúčame skúšať

muž s prelepenými ústami

Nový trend na TikToku odborníkov veľmi nepotešil (Zdroj: Freepik/wayhomestudio)

#Trendy na TikToku ťa môžu zabaviť, no v niektorých prípadoch môžu ohroziť tvoj život. Sú aj také, pri ktorých len neveriacky krútiš hlavou a pýtaš sa, čo príde nabudúce.

Čo myslíš, budeš spať lepšie, keď si zalepíš ústa páskou? Podľa mnohých TikTokerov áno. Odborníci však pred novým trendom varujú.


Nebezpečný nový trend na TikToku: Influenceri zakladajú lesné požiare, túžia po sláve


Mnohých zbavil chrápania a bolesti čeľuste

Viacerí používatelia TikToku tvrdia, že ich spánok sa dramaticky zlepšil vďaka tomu, že si svoje ústa pred spánkom pravidelne zalepia páskou. Ich cieľom je vraj to, aby celú noc dýchali nosom. To má nielen zvýšiť kvalitu ich spánku, ale aj prospievať zdraviu ústnej dutiny a zabrániť chrápaniu. Hashtag #mouthtaping má takmer 25 miliónov pozretí, zhliadnutia videí na túto tému sa tiež často pohybujú v miliónoch.

New York Post informuje, že už minulý rok zdieľal video o výhodách tejto metódy napríklad influencer v oblasti zdravia Cory Rodriguez, na TikToku známy ako @HealthWithCory. Jeho video má cez 5 miliónov pozretí. Vo videu si cez ústa preliepa kúsok papierovej zdravotníckej pásky. Takzvaný „mouthtaping“ vo viacerých videách propaguje aj TikToker James Jun, ktorý sa tiež zameriava na zdravý životný štýl a šport. Ten tvrdí, že sa zbavil chronickej bolesti čeľuste a hrdla, chrápania a ráno sa cíti viac odpočinutý.

Podobné výsledky, ako James Jun opisuje aj TikTokerka Chance Culp. Niektoré komentáre pod jej videom boli síce skeptické, no množstvo komentujúcich bolo trikom nadšených.

„Robím to už niekoľko mesiacov odkedy som videla toto video a zmenilo mi to život! Najlepší spánok,“ píše sa v jednom z komentárov.

„Robievam to každú noc, akurát si prelepím celé ústa. Najprv som si myslel, že budem panikáriť, ale nemám problém. Spí sa mi lepšie, menej chrápem a nemám sucho v ústach,“ napísal ďalší fanúšik.

@movewithjames

Replying to @marshall420692 helps you to nosebreathe #mouthtaping #tapegang #sleepapnea #snoringsolution #sleepquality #sleepwell #nosebreathing #mouthbreather #nosebreathingbenefits #mouthbreathingvsnosebreathing

♬ HEART ATTACK – BRONSON

Odborníci sú voči trendu skôr skeptickí

 „Ide o jeden z najnebezpečnejších trendov, ktoré som v poslednej dobe zaznamenal, a dosť ma znepokojuje, že sa propaguje ako trend v oblasti zdravia,“ povedal pre Fox News všeobecný lekár David Culpepper.

„Dýchanie nosom má svoje výhody, ktoré sa tento trend snaží podporiť. Dýchanie nosom je zdravšie, pretože sa pri ňom odfiltrujú cudzie častice, vdychovaný vzduch sa zvlhčuje a prospieva tiež krvnému obehu. Pomáha predchádzať zubným kazom, redukuje chrápanie aj vplyv astmy,“ vysvetľuje spánkový expert James Wilson pre Newsweek. Ani všetky tieto výhody podľa neho nestoja za riziko, ktoré so sebou nesie spánok so zlepenými ústami. „Zlepenie úst je žiaľ príliš extrémnym spôsobom, ako dýchať nosom, a nesie so sebou vážne riziká.“

Za jednu z najväčších hrozieb považuje riziko spánkového apnoe, čo je porucha spánku, pri ktorej opakovane dochádza k zastaveniu dýchania. Takisto sa môže stať, že horné dýchacie cesty niečo zablokuje. Wilson k téme podpory dýchania nosom odporúča skôr dychové cvičenia. Podľa neho môže prelepenie úst viesť ku ochoreniam srdca, hroziť môže dokonca aj porážka.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, foxnews.com, nypost.com, newsweek.com
Odporúčame