Sú nikotínové vrecká zdravšie ako cigarety? Pátrali sme za teba, budeš prekvapený

muž s nikotínovým vreckom

Nikotínové vrecká pôsobia neškodne (Zdroj: GettyImages)

#Veľká neresť v podobe cigarety alebo modernejšieho ekvivalentu, ktorý ju nahrádza, si nachádza cestu k čoraz väčšiemu počtu ľudí. Podľa prieskumu európskeho štatistického úradu Eurocast je každý piaty občan Slovenska závislý od nikotínu, čo je celkovo 21 % slovenskej populácie. Veľkým hitom sú dnes práve nikotínové vrecká.

V posledných rokoch si určite aj ty bol svedkom mnohých inovácií v oblasti spotrebného tabaku. Jednou z najnovších alternatív klasickej cigarety, ktorá prichádza do popredia, sú už spomínané nikotínové vrecká. Tie získavajú popularitu medzi používateľmi, ktorí hľadajú náhradu bežných cigariet alebo tabakových výrobkov. Avšak, je dôležité si položiť otázku: Sú tieto nikotínové vrecká bezpečnou voľbou, alebo predstavujú potenciálne zdravotné riziká?

Štartér fajčiarskej závislosti

Okrem pravidelných, možno až tuhých fajčiarov sa nájdu aj takí, čo nikotínu holdujú len príležitostne, alebo s tým majú aspoň skúsenosť. Podľa výskumu má s cigaretami osobnú skúsenosť až 44 % Slovákov. Tento prieskum sa týkal vekovej kategórie od 12 do 21 rokov.

Čo sa týka nikotínových vrecúšok, s nimi má skúsenosti 10 % populácie Slovenska. No aj napriek mnohým alternatívnym výrobkom pre fajčiarov zostáva cigareta aj naďalej číslom jeden. V prieskume uviedlo len nízke percento osôb používanie moderných náhrad na dennej báze, pohybovalo sa to vo výške 2 až 4 %.

Priblížený pohľad na mužskú tvár s cigaretou pri ústach
Fajčenie je zlozvyk (Zdroj: Reza Mehrad/Unsplash)

Čo sa skrýva pod výrazom ,,žuvák“?

Jeho predaj, a teda aj obľúbenosť medzi užívateľmi sa zvyšuje. Vrecko obsahuje nikotín, celulózu, vodu, uhličitan sodný a nakoniec aj rôzne aromatické príchute, ktoré sú lákadlom pre užívateľov. Sú navrhnuté tak, aby sa umiestnili pod hornú peru, teda do blízkosti ďasien, vďaka čomu dochádza k absorpcii nikotínu do tela.

Ich popularita stúpa najmä medzi mladými dospelými. Často však s vidinou toho, že nikotínové vrecká sú menej škodlivou alternatívou v porovnaní s cigaretami a majú aj ďalšiu badateľnú výhodu. Sú prostriedkom, ako si vychutnať prísun nikotínu bez nepríjemnému dymu či zápachu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Matka 22 detí priznáva svoju závislosť: Niektorí ľudia ju majú v zuboch

Čo na to odborníci?

Mnohí vyslovujú obavy v súvislosti s bezpečnosťou a zdravotnými rizikami spojenými s používaním tohto  nikotínového produktu. Napriek tomu, že nikotínové vrecká sú menej škodlivé voči pľúcam ako tradičné cigarety, stále však obsahujú nikotín, ktorý je návykovou látkou.

Jednou z najväčších obáv odborníkov tak zostáva práve riziko závislosti. Nikotín je známy svojimi návykovými vlastnosťami, takže aj mnohí používatelia nikotínových vreciek sa môžu tiež stať závislými.

„Neexistuje žiadny jasný dôkaz, ktorý by presne poukázal na to, aká je miera rizika nikotínových vreciek v porovnaní s cigaretami,“ hovorí doktor Benjamin Chaffee, profesor na University of California.

Dodáva, že neexistuje žiadny konkrétny dôkaz, že tieto nikotínové produkty pomáhajú ľuďom prestať fajčiť bežné cigarety. Práve naopak, môžu dokonca sťažiť odvykanie od nikotínu. „Mnohí ľudia, ktorí fajčia cigarety a pokúšajú sa použiť napríklad e-cigaretu alebo iný typ nikotínového produktu, nakoniec skončia pri obidvoch produktoch a zostanú závislí na nikotíne,“ upozorňuje profesor.

Od zlého chrupu až po alergie

Okrem toho nie je vylúčené, že nadmerné užívanie nikotínu negatívne vplýva na srdcovú a cievnu sústavu a zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení a kardiovaskulárnych problémov. K ďalším problémom sa môžu pridružiť:

  • Podráždenie úst a ďasien: Niektorí používatelia ho môžu pociťovať najmä vtedy, ak sú citliví na nikotín alebo zložky vo vrecúšku.
  • Zhoršený chrup: Používanie nikotínových vrecúšok môže prispieť k zubným ochoreniam, ako je parodontitída (ústup ďasien) alebo zubný kaz.
  • Tráviace ťažkosti: Prehltnutie slín s obsahom vrecka môže u niektorých jednotlivcov viesť k žalúdočnej nevoľnosti.
  • Alergické reakcie: Niektorí ľudia môžu byť alergickí na špecifické zložky v nikotínových vreckách, čo vedie k alergickým reakciám.
Nikotínové vrecká v ruke
Popularita nikotínových vreciek stúpa (Zdroj: GettyImages)

Cesta k zdravšiemu životu?

Mnohí používatelia veria, že tieto vrecká môžu pomôcť znížiť spotrebu tabaku a podporiť zdravší životný štýl. Je to však zavádzajúca a mylná domnienka. Užívatelia totiž berú na plecia mnohé riziká, medzi ktoré patrí napríklad poškodenie mozgu, zničenie tkanív ďasien, častejší výskyt zubných kazov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Matka 22 detí priznáva svoju závislosť: Niektorí ľudia ju majú v zuboch

Prípadne sa môže vyskytnúť leukoplakia, čo sú biele až sivé škvrny vyskytujúce sa na slizniciach úst, vrátane jazyka, ďasien, vnútornej strany tváre, prípadne aj pohlavných orgánov. Niektoré druhy sú neškodné, iné môžu prerásť až do rakoviny. 

Medzi ďalšie neduhy spôsobené užívaním nikotínových vreciek patrí už spomínaná závislosť, ktorej rýchly priebeh je obzvlášť zákerný v prípade detí a tínedžerov. Práve u tejto vekovej kategórie môžu účinky rýchlo vyprchať, kvôli čomu závislý baží po ďalšej dávke. 

Zvedavosť sa nevypláca

Nikotínové vrecko vyzerá ozaj neškodne. Nejeden maloletý, ktorí ešte nemá dostatočné znalosti ani skúsenosti v tejto sfére, by si ho mohol pomýliť so žuvačkou alebo cukríkom. K nedorozumeniu dopomáha nielen samotný výzor ,,žuváku“, ale aj obal. Hravý, farebný, často vystavený pri pokladniach. Obyčajná naivná zvedavosť však môže viesť k vracaniu či ďalším symptómom. 

Bez dymu, ale s účinkami

Užívanie nikotínových vreciek je v obľube najmä na verejnosti aj kvôli praktickosti v podobe absentujúceho dymu, čo umožňuje jeho používanie naozaj kdekoľvek. Vo vlaku, podniku so zákazom fajčenia…

A presne na takých miestach sa chceš vyhnúť nadmernému poteniu, hnačke, zvracaniu, závratom a v neposlednom rade aj zvýšenej roztržitosti, ktoré sú ďalšími z dlhého zástupu nežiaducich účinkov. Keď si pod peru šupneš ,,žuvák“, asi netúžiš po nevoľnosti, bolestiach hlavy, únave, úzkosti či dehydratácii. 

Preto v prvom rade zváž, či po zdanlivo nevinnom návyku vôbec siahneš. 

Vyskúšal si už nikotínové vrecká?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, SITA
Odporúčame