Nespí, neštudoval a šéfuje najvplyvnejším firmám sveta: Vitajte vo svete Elona Muska

Elon Musk

Elon Musk (Zdroj: Heisenberg Media/Wikimedia Commons)

#Vynálezca, inžinier, podnikateľ, investor, miliardár, environmentalista, vizionár, filantrop, kontroverzná osobnosť a ešte mnoho iného. Meno Elon Musk poznajú dnes už snáď všetci, niektoré zaujímavé fakty o ňom sú však pomerne prekvapivé.

Ak náhodou patríte k tým, ktorým je meno Elon Musk neznáme, tak tu je jeho vizitka: 47-ročný magnát pochádza z Južnej Afriky a medzi jeho hlavné projekty patrí elektro-automobilka Tesla a tiež firma s vlastným vesmírnym programom SpaceX. Okrem toho je tiež spoluzakladateľom PayPalu a drží miesto v prvej 50-ke najbohatších ľudí sveta. Navyše, SpaceX a Tesla patria v dnešnej dobe k najvplyvnejším firmám sveta.

Dva dni na Stanforde stačia

Po nástupe na štúdium aplikovanej fyziky na Stanforde vydržal na univerzite len dva dni. Na štúdium sa vykašľal a spolu s bratom založil prvú firmu s názvom Zip2.

Filmová a seriálová hviezda

Vedeli ste, že známy miliardár hviezdil aj pred kamerou? Prvýkrát to bolo v roku 2005 vo filme Ďakujeme, že fajčíte. Tam si zahral pilota vlastného lietadla. O päť rokov neskôr prezentoval nápad o zostrojení elektrického lietadla Tonymu Starkovi vo filme Iron Man 2.

V niekoľkých populárnych seriáloch sa objavil aj ako animovaná postavička. Žarty z vlastných vynálezov si robil v Simpsonovcoch v epizóde s názvom Musk, ktorý spadol na Zem. V seriáli The Big Bang Theory si zase zahral dobrovoľníka v kuchyni.

Workoholik, ktorý robí vrásky lekárom

Musk sa prednedávnom vyjadril pre New York Times, že v poslednej dobe je schopný pracovať až 120 hodín týždenne. To je v prepočte približne 17 hodín denne, víkendy nevynímajúc. Podnikateľ sa uvoľnil na bratovu svadbu len na pár hodín a dokonca zmeškal aj vlastné narodeniny. V rozhovore dodal, že poriadnu, aspoň týždeň trvajúcu dovolenku si doprial naposledy v roku 2001.

Zdá sa vám to veľa? Kedysi bola jeho pracovná situácia ešte horšia. Podľa rozhovoru kedysi nemal čas ani len opustiť pracovisko a na čerstvý vzduch sa tak nedostal niekedy ani tri či štyri dni.

Neľahké detstvo

Kvôli svojej útlej postave a vedomostiam sa na základnej škole stal obeťou tvrdej šikany. Raz dokonca skončil na týždeň v nemocnici. Spolužiaci ho totiž zhodili zo schodov a bili dovtedy, kým stratil vedomie. O nič lepšie to nebolo ani počas dospievania. Po rozvode rodičov ostal s bratom u otca, ktorý mal sklony k násiliu. Od krutej reality ho odpútavala práve veda.

Svoje názory vždy prezentoval veľmi odvážne. Ako sedemnásťročný kvôli povinnej vojenskej službe emigroval do Kanady. Vtedy povedal, že odmieta slúžiť vo fašistickej armáde.

Odporúčame