Ich produkty využívame v podstate neustále: Čo však predchádzalo vzniku Google a kto ho založil?

Sídlo Googlu s bicyklom

Do rebríčku najhodnotnejších značiek za rok 2020 sa umiestnilo mnoho známych spoločností (Zdroj: pxhere.com)

#Kto by už dnes nepoznal Google? Najväčší vyhľadávač používajú denne ľudia po celom svete. Pritom na úplnom začiatku to bol len študentský projekt dvoch cieľavedomých chalanov. Larry Page a Sergey Brinn dobyli internetový svet a práve im budú venované nasledujúce riadky.

Za najviac cenenou firemnou značkou sveta a najväčším vyhľadávačom vôbec stojí už zmieňovaná dvojica. Kým v čase založenia boli len študenti, dnes patria k najbohatším ľuďom sveta. Vtedy dokonca nemali ani vlastnú garáž, v ktorej by sa mohli diať zázraky. Prenajímali si ju od Susan Wojcicki, neskôr prvou marketingovou manažérkou Google, dnes CEO YouTube a to za 1700 dolárov mesačne.

Nebuďme zlí

Zakladatelia najpoužívanejšieho vyhľadávača sa prvýkrát stretli na jar v roku 1995. Dvadsaťdvaročný Page uvažoval o štúdiu informatiky na Stanforde. O rok mladšieho Brina mu pridelili v rámci programu študentskej pomoci nováčikom. Podľa neskorších rozhovorov sa vtedy nedokázali zhodnúť v podstate na ničom. Ďalšie stretnutie nasledovalo o rok, kedy pracovali ako postgraduálni študenti pri spoločnom projekte.

Dnes je výsledkom ich úsilia najvýznamnejší vyhľadávač a zároveň jedna z najvplyvnejších internetových firiem vôbec. A to aj napriek tomu, že ich hlavným podnikateľským mottom je: „Nebuďme zlí.” 

Cit pre technológie dostali do vienka

Obaja budúci zakladatelia jednej z najúspešnejších internetových firiem získali kladný vzťah k technológiám od svojich rodičov. Brinn aj Page sú učiteľskými deťmi, no nepotrebovali protekciu. Obaja totiž naozaj niečo vedeli. Teda, vedeli toho skutočne dosť na to, aby rozbehli internetového giganta, akým je Google dnes.

Sergey Brinn sa narodil v roku 1973 v Moskve. Keďže však jeho otec nemohol kvôli pôvodu realizovať svoj sen stať sa astronautom, celá rodina emigrovala do Spojených štátov. Tak sa rodina vtedy šesťročného Sergeya dostala k lepším podmienkam. Otec začal prednášať matematiku na Marylandskej univerzite a matka si našla prácu v NASA.

Do kontaktu s počítačmi prišiel Sergey až po určitej dobe po emigrácii. „Počítače ma očarili. Fascinovali ma úžasné možnosti, ktoré mi dávali,” povedal pre Academy of Achievement. Jeho prvým počítačom bol obľúbený Commodore 64. Brinn ako najnadanejší žiak exceloval v matematike a počítače mu otvorili nové obzory. Ako devätnásťročný absolvoval bakalárske štúdium v odbore matematika a informatika na Marylandskej univerzite. Pre svoje postgraduálne štúdium si vybral Stanford, kde sa, ako už viete, stretol s Larrym Pageom.

Larry Page, ktorý prišiel na svet v tom istom roku ako Sergey, je rodeným Američanom. Aj on sa narodil do akademickej rodiny. Obaja rodičia mali učiteľské miesta na Michiganskej univerzite v odbore informatiky a počítačov.

V rozhovore pre časopis BusinessWeek si Larry zaspomínal na to, ako vyrastal medzi počítačmi: „Už od útleho detstva sa po celom dome váľali počítače, tak som sa s nimi začal hrať.” Vďaka tomu bol v podstate prvým dieťaťom v škole so skúsenosťami s počítačmi. Dokonca si s jeho domácimi úlohami často nevedeli dať rady ani učitelia.

Chceš sa viac dozvedieť o svete natívnej reklamy? Stiahni si zadarmo túto špeciálnu príručku.
Odporúčame