Chýbajú rapové battles a diss tracky slovenskej scéne?

Chýbajú rapové battles slovenskej scéne? To je otázka, ktorá z času na čas prichádza um väčšine fanúšikov tohto žánru. Môžeme sa všetci spoločne zhodnúť že aktuálne v SK rape existuje určité prímerie. Či už je úprimné alebo nie. Faktom ale je, že aj keď majú rapperi medzi sebou problém, neriešia to dissom či battlom. A to je možno škoda, alebo je to tak lepšie a scéna dozrela?

Rapové battles, dissy a beefy

Predovšetkým v úvode tohto tisícročia boli rapové battles pravidelnou súčasťou diania nielen v našej republike, ale napríklad aj v susednom Česku. Viacerí členovia súčasnej scény si vedeli medzi sebou poriadne naložiť. Určite si spomínate napríklad na mladučkého Strapa, ktorý si nebral servítku pred ústa a vždy bol veľmi trefný. Freestyles, battles, súboje medzi rappermi. Postupne sa scéna vyvíjala a podobné momenty sa čoraz viac vytrácali.

V uplynulých rokoch môžeme hovoriť o Lokal Freestyle Battle, ale LFB bolo skôr nostalgickou spomienkou na battlové časy. V istom ohľade do kategórie freestyleovo-ofenzívneho prejavu radíme aj HOT16CHALLENGE2, ktorý nám skracoval čakanie na koniec pandémie. Jasné, beefov a dissov sme sa dočkali viackrát aj v zatiaľ poslednej dekáde. Svoje by o tom vedeli hovoriť Majk Spirit, P.A.T., Rytmus, Fobia Kid či Moloch Vlavo.

Skôr či neskôr ale napätie utíchlo a mohli sme to vidieť aj pred pár mesiacmi, keď spolu nesúhlasili Rytmus a Separ. Nedočkali sme sa diss trackov, všetko sa vyriešilo, aspoň naoko, v rozhovoroch, ktorých boli aktéri hosťami, a samozrejme cez instagramové príbehy. Je to škoda? Že neprichádzajú battles, dissy či beefy alebo je to znak vyvinutejšej rapovej scény?

Rap ako politika

Samozrejme, keď dvaja alebo viacerí interpreti „nakladajú“ svojím rivalom, pre fanúšikov je to vzrušenie, je to zábava, ale musí to byť vecné a kvalitné. Teda, malo by, i keď z historickéhoo hľadiska to nie vždy platilo. Odpoveď na otázku, prečo sa nezhody neriešia tak ako pred piatimi, desiatimi či trinástimi rokmi, je možno jednoduchšia, ako by sa mohlo zdať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Začína jeseň. Čo umiestniť do svojho rap playlistu?

Aj teraz, keď je oficiálne prímerie, nesúhlasia všetci medzi sebou. V zákulisí je nezhôd viac ako dosť, ale všetci zainteresovaní interpreti si uvedomujú, že začať niekoho dissovať a urážať, akokoľvek v práve by boli, nemusí v konečnom dôsledku dopadnúť v ich prospech. Samozrejme, pravda či krivda sú silné faktory, ale rap je biznis, takže nepustiť sa do niekoho je častokrát podnikateľské či až politické rozhodnutie.

Predstavte si SK rap game ako koláč, z ktorého si všetci naši rapperky a všetky naše rapperky ukrajujú. Je dostatočne veľký, aby sa z neho najedli, i keď niekto má väčší kúsok a niekto menší. K väčšej nervozite či verbálnym útokom prostredníctvom songov zrejme dôjde až vtedy, keď niekto vyslovene nebude súhlasiť so svojou pozíciou. Veď prečo „škrabať“ niečo, čo vás nepáli? Samozrejme, platí aj to, že keď vám niekto lezie na nervy a prekročí pomyselnú hranicu, začnú pracovať emócie a diss track či beef môže vzniknúť veľmi rýchlo.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Separ, Instagram/Rytmus, Instagram/Pil C

Odporúčame