Nechceš skončiť na mizine? Toto sú najlepšie tipy, ktoré ti konečne zvýšia finančnú gramotnosť

Photo by frank mckenna on Unsplash

#Učil ťa vôbec niekto narábať s financiami? Asi málokto z nás sa môže pochváliť finančnou gramotnosťou. Väčšina z nás vreckové ihneď minula na hlúposti. Financie, či presnejšie ich nedostatok, sú však zdrojom stresu až u 51-percentách generácie Y, do ktorej s vysokou pravdepodobnosťou patríš aj ty. Do tejto generácie sa radia ľudia narodení medzi rokmi 1980 až 2000. Tak sa zdá, že práve pre túto skupinu ľudí je ťažké vyjsť s peniazmi.

Odborníci predpokladajú, že podobný problém sa bude týkať aj ďalšej generácie Z, ktorá logicky čochvíľa nahradí „deti milénia,“ teda súčasnú prevládajúcu generáciu Y. Preto sa poďme pozrieť na to, čo sa dá robiť s tým, aby si nevyšiel na psí tridsiatok.

#1 Nemíňaj peniaze na zbytočnosti

Photo by freestocks.org on Unsplash

To je základné pravidlo, ktoré sa ti nemusí páčiť. Áno, už pár mesiacov si odkladáš peniaze na nadupaný smartfón, ktorý však nutne nepotrebuješ k svojej existencii. Miesto toho, aby si vyhodil niekoľko stoviek eur na telefón, ktorý už o pár mesiacov nahradí nový model, uspokoj sa s lacnejšou verziou. Taktiež sa vyvaruj rôznym zľavám a akciám v obchodoch, kvôli ktorým si domov nanosíš kopec hlúpostí.

Aj nakupovanie cez internet môže byť pre mnohých kameňom úrazu. Máš možnosť minúť peniaze aj bez toho, aby si vystrčil nohy z postele. Radšej si nechaj zájsť chuť. Napíš si každý mesiac zoznam vecí, ktoré skutočne potrebuješ. A na ostatné sa vykašli.

#2 Stres = zvýšené výdavky

Rob všetko preto, aby si nepodľahol stresu. K dispozícii máš viacero techník. Je dokázané, že pod stresom robíme nesprávne finančné rozhodnutia a opäť – nakupujeme viac, akoby sme chceli.

#3 Používaj aplikácie

Photo by bruce mars on Unsplash

Neboj sa využívať aplikácie, ktoré ti pomôžu držať tvoje výdavky na uzde. Už nemusíš stále so sebou nosiť zošit a pero. Stačí jednoduchá aplikácia v telefóne, ktorá ti skutočne môže byť veľmi nápomocná. Nezabudni však pravidelne zapisovať každý príjem a výdavok. Inak to nebude mať zmysel. Môžeš vyskúšať napríklad WalletExpense IQ či inú, ktorá bude vyhovovať tvojím požiadavkám.

#4 Nenaleť podvodníkom

Ak ťa niekto bude tlačiť do výhodného biznisu, na ktorého rozbehnutie už včera bolo neskoro, zbystri pozornosť. Nič ti neutečie. Nemusíš ihneď investovať všetko čo máš na účte, v ponožke či pod matracom, na rozbehnutie kariéry, ktorá stojí na vratkých nohách. Všetko si premysli, poraď sa s odborníkom, alebo aspoň s niekým, kto má akú-takú skúsenosť. Nenaleť. Platí staré dobré pravidlo: „Ak znie niečo pridobre, určite je v tom podvod.“

#5 Odkladaj si 15-percent príjmu

Photo by rawpixel on Unsplash

Aj keby to malo byť len pár eur „k dobru.“ Naučí ťa to neminúť všetko do posledného centu. Na druhej strane nikdy nevieš, kedy ti táto finančná rezerva padne vhod. Samozrejme dôležité je neminúť ju na nepotrebné veci. Ale to už vieš.

#6 Stanov si cieľ

Photo by Artem Bali on Unsplash

Už vieš, aký je tvoj dlhodobý finančný cieľ? Ak nie, mal by si to čo najskôr zistiť. Pre niekoho je to kúpa vlastného auta, iný chce vycestovať na luxusnejšiu dovolenku. Stanov si aj ty nejaký cieľ. A maj ho vždy pred očami, keď si budeš chcieť kúpiť už desiate rifle.

Zdroj: nbcnews.com
Odporúčame