Vedci našli tisícky rokov starý rúž: Jeho história ťa prekvapí

Záhadná nádoba ukrývala tmavočervenú farbu na pery, ktorá nápadne pripomína dnešnú podobu rúžu (Zdroj: Freepik/pressfoto)

#Ak je kozmetika tvojou vášňou, určite sa ti stáva, že v zbierke opatruješ aj kúsky, ktoré už dávno exspirovali. Aj keď by bola tvoja snaha akákoľvek, nikdy neprekonáš rekord v kategórii najstaršieho rúžu. Ten nedávno objavili archeológovia a jeho vek či vzhľad ťa zaiste šokuje!

Historický objav

Portál BBC News šokoval s nedávnou informáciou z oblasti historických nálezov. Uvádza, že mal byť objavený tmavočervený rúž z doby bronzovej. Náleziskom má byť iránske pohrebisko, ktoré výskumníci analyzujú už od roku 2001. V tejto dobe v kamenej nádobe objavili niečo, čoho pôvod sa im podarilo stanoviť až teraz, po 23 rokoch.

Záhadná nádoba ukrývala tmavočervenú farbu na pery, ktorá nápadne pripomína dnešnú podobu rúžu. Podľa odhadov má viac ako 5 000 rokov. Vedci vo svojom vyjadrení uvádzajú, že „tento objav pomáha osvetliť verejný obraz ženského pôvabu v rýchlo sa rýchlo sa meniacej dobe bronzovej“.

Hoci moderné iránske ženy príliš neholdujú výraznému make-upu, v minulosti to bolo, zdá sa, celkom inak. Líčenie v dávnych dobách reprezentovalo luxus a vysoké postavenie. Potrebu vyzerať dobre mali dámy najmä z vyšších spoločenských vrstiev.

Rúž z hrobky

Objav vyvolal vlnu dohadov a diskusií, najmä vďaka jeho netypickému baleniu sa objavili domnienky o jeho použití. Tím vedcov však predpokladá, že produkt ženy používali s pomocou nejakého štetca. Nádobka obsahuje akúsi vysušenú pastu, ktorá môže mať približne 3 až 5-tisíc rokov.

Keďže spomínaná hrobka leží v blízkosti tamojšieho vodstva, predpokladá sa, že zrejme najstarší rúž na svete je jedným z artefaktov, ktoré sa dostali na zemský povrch po povodniach. Následne vyplavené veci skončili v rukách vykrádačov hrobiek, ktorým ich iránske úrady zabavili.

Analýza produktu

 „Keď sme do otvoru nádobky vsunuli dláto, vysypal sa sypký, homogénny prášok tmavo šedofialovej farby,“ uviedol profesor vedúci výskum. Prášok spolu so svojim tímom analyzoval a zistil, že súčasťou zloženia je hematit, ktorý „dodáva hmote sýto červenú farbu. V kombinácii s ďalšími zložkami, vrátane rastlinných olejov a voskov, vytvoril presne to, čo by sa dalo očakávať od moderného rúžu“.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame