Aj kozmetika podlieha skaze: Pravidelným kontrolovaním produktov si môžeš ušetriť kopec starostí a problémov

Každý produkt má svoj dátum spotreby (Zdroj: Unsplash/pokoskincare)

#Tak ako si všímaš trvanlivosť na potravinách, je potrebné dbať aj na tú uvedenú na obaloch kozmetických výrobkov. Preto je dobré, ak si v rámci veľkého upratovania (aspoň raz za pol roka) urobíš poriadnu očistu medzi produktmi. Pozri sa na pomôcku, ktorú sme si pre teba pripravili. Produkty po záruke môžu napáchať viac škody, než úžitku, najmä čo sa týka tých s obsahom SPF. Niektorým prípravkom môžeš predĺžiť životnosť správnou starostlivosťou.

Stará kozmetika = kopec problémov

Každý produkt má svoj dátum spotreby. Krémy, séra, SPFká, make-upy, špirály, parfumy, ale aj laky na nechty. To, že sa ti „ešte zdá byť v pohode“ neznamená, že to tak musí byť. Niektoré ingrediencie v produktoch po záruke ti môžu spôsobiť podráždenie či infekciu, nehovoriac o tom, že môžu vekom strácať aj svoju účinnosť.

Pomôcka, ktorá ti napovie

Dobrou pomôckou je sledovať logá na obaloch – odporúčanú dobu trvanlivosti uvedenú v mesiacoch. Ak sa obávaš, že si nezapamätáš, kedy si daný produkt načal, môžeš si na spodok obalu nalepiť nenápadný štítok s dátumom a rokom otvorenia. Vo všeobecnosti platí, že ak výrobok nemá takéto označenie, jeho doba používania by nemala prekročiť 30 mesiacov.

Kontrolu môžeš robiť aj vizuálnečuchovo. Všímaj si zmenu farby, textúry a vône produktu. To ti napovie, či výrobok môžeš ešte bezpečne používať alebo ho radšej bez pardonu hodiť do koša.

Malým tipom je, že ak je to možné, do produktov nesiahaj prstami – predĺžiš im životnosť. Ak je k baleniu pribalený aplikátor, použi ho! Ak sa dá, zvoľ radšej produkty s pumpičkami alebo s nástrojmi na aplikáciu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa POSTARÁM SA O TVOJU PLEŤ (@mymkech.skincare)

Ako teda postupovať pri jednotlivých kategóriách?

  • Produkty s SPFkom

Ak máš produkt po záruke (približne 6-12 mesiacov po otvorení), stráca svoj účinok. Preto ak ti po sezóne zostal opaľovací krém, neľutuj tých pár eur, vyhoď ho, a pred sezónou si zadováž radšej nový.

  • Cleanser a tonikum

Tu sa pohybuje trvanlivosť zväčša tiež okolo roku až polroku. To je dostatočná doba na spotrebovanie produktu. Ak by to bol predsa len problém, skús nabudúce menšie balenie, aby si neplytval. Nezabúdaj fľaštičky uzatvárať po každom použití – zabrániš vniknutiu baktérií do produktu.

  • Séra a pleťové oleje

Tieto produkty sú zväčša v balení s pumpičkou alebo kvapátkom. Tiež je vhodné, ak ich chrániš pred slnečným žiarením. Svetlo, ktoré cez okno svieti na fľaštičky by mohlo spôsobiť oxidáciu produktu. Riešením je uchovávať séra a oleje pri izbovej teplote v uzavretej skrinke.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TC (@tcsocial99)

  • Krémy a mlieka

Ide o kategóriu produktu, ktorý sa míňa asi najrýchlejšie, a teda by nemal mať čas sa pokaziť. Pozor však pri očných krémoch – mávajú menšiu trvanlivosť, ako tie pleťové. Pri kontrole krémov dbaj na zmenu textúry – ak sa krém drobí, má oddelenú olejovú časť, alebo je hrudkový, patrí do koša!

  • Parfumy

Odporúča sa ich uchovávať pri izbovej teplote, bez priameho svetla. Hoci ťa to láka nadekorovať si tie nádherné flakóny na poličku, nerob to. Ak ho budeš správne skladovať, bude ti robiť radosť svojou vôňou omnoho dlhšie. Ulož svoju zbierku na suché tmavé miesto, ideálne s nižšou teplotou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sean Fragrance (@sean_frag)

  • Líčenie očí

To, čo používaš v blízkosti očí, by sa malo obmieňať po cca 3 mesiacoch. Priamy kontakt s okom produkt kontaminuje, čo ti môže pri dlhšom používaní spôsobiť aj zápal spojiviek. Iné je to napríklad pri očných tieňoch – tu platí trvanlivosť až 2 roky, pri správnom používaní (suchými, čistými štetcami).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anabelle O’Malley (@agomalley_beauty)

  • Sypké produkty

Majú vyššiu záruku, vzhľadom na nízky podiel vody. Púder, bronzer, highlighter či pudrová lícenka ti tak vydržia pokojne aj 3 roky. Opäť platí pravidlo ako pri očných tieňoch – ak používaš suché, čisté štetce.

  • Krémové produkty

Make-upy, podkladové bázy, korektory a iné krémové produkty odporúčame používať maximálne rok. Sleduj textúru, vôňu a farbu. Akákoľvek zmena je signálom k tomu, že je čas ich vymeniť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zázračná ingrediencia, ktorá sa nachádza v mnohých kozmetických produktoch: Poznáš niacinamid a jeho účinky?

Rúže, balzamy a lesky na pery je potrebné poriadne uzatvárať a zbytočne do nich nepumpovať vzduch. Produkty na pery vydržia zväčša dva roky, ale je dobré sledovať konkrétne odporúčania od výrobcu.

 

Dbáš na trvanlivosť kozmetických produktov?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame