Bál si sa niekedy, že ti počas spánku vojde do úsť pavúk? Panike je koniec, pravdepodobne tiež spí

pavúčik

Ak si si doteraz myslel, že pavúky nespia, možno si sa mýlil (Zdroj: Pexels/Egor Kamelev)

#Spia pavúky či nespia? To je otázka, ktorou sa zrejme veľa ľudí nezaoberá. Pokiaľ ale patríš k tým, ktorých to zaujíma, čítaj ďalej. Podľa najnovšieho výskumu vyplýva, že áno, spia. Ich spánkový cyklus je vraj dokonca podobný tomu nášmu.


Mikroplasty sa nachádzajú zrejme všade okolo nás: Pozorované boli dokonca aj v pavučinových sieťach


Nie sme jediný druh, ktorý dokáže snívať

Počas nášho spánkového sa striedajú fázy NREM a REM. Počas REM fázy dochádza k sneniu a jeho prejavmi sú napríklad rýchle pohyby očí alebo paralýza. REM spánok je bežným pre stavovce, vyskytuje sa u mnohých cicavcov a vtákov. Podobné spánkové fázy boli pozorované aj u jašteríc.

Vedkyňa Daniela Roessler z nemeckej univerzity v Kostniciach, spolu s medzinárodným vedeckým tímom, sa pozreli na spánkový cyklus malých pavúkov z rodu skákavkovitých. Ako uvádza ars technica, už minulý rok niektorí členovia tohto tímu pracovali na štúdii, pri ktorej u pavúkov odhalili správanie podobné spánku. Pavúky si k rastlinám upevnili vlákno, na ktorom potom viseli, až kým nezačalo svitať. Vedci sa rozhodli spánok pavúkov preskúmať ešte podrobnejšie a zistiť, či zažívajú niečo podobné REM spánku.

„Väčšina druhov podobných pavúkom nemá pohyblivé oči, je teda ťažké porovnať ich spánkové cykly. Skákavkovité pavúky ako predátori majú sietnicu, vďaka ktorej sa ich oči dokážu pohybovať a sledovať korisť. Navyše mláďatá týchto pavúkov majú priesvitné telo, takže to môžeme pozorovať,“ povedal Paul Shamble z Harvardskej univerzity.

pavúky spia
Oči skákavkovitých pavúkov majú sietnicu, vďaka ktorej ich môžu očami pohybovať a sledovať korisť (Zdroj: Unsplash/Skyler Ewing)

To, či skutočne spia, je však otázne

Oči skákavkovitých pavúkov obsahujú sietnicovú trubicu, ktorá sa dokáže pohybovať a nasmerovať pohľad pavúka na presné miesto. U dospelých pavúkov sa tento pohyb pozorovať nedá, no u práve vyliahnutých jedincov nejaký čas trvá, kým sa im vytvorí pigment. Ich priesvitné tela teda umožňujú sledovať pohyb ich očí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si hladný a máš problém zaspať? Podľa odborníčky si v noci môžeš dopriať toto jedlo

Pavúkov počas noci sledovala infračervená kamera. Ukázalo sa, že ich pohyby počas noci vo veľkej miere pripomínajú tie, ktoré sú typické pre REM fázu u iných živočíchov. Pozorované boli rýchle pohyby očí, no a tak, ako napríklad u spiacich psov a mačiek, tak aj u pavúkov dochádzalo k zášklbom. To všetko sa dialo v pravidelných cykloch.

„Stále treba zistiť, či pavúky počas svojho štádia odpočinku, skutočne spia. To zahŕňa napríklad preskúmanie toho, či budú reagovať pomalšie, prípadne nebudú reagovať vôbec, na podnety, ktoré by v bdelom stave reakciu určite vyvolali,“ hovorí Roessler.

Nadšenie, no aj pochyby

Podľa niektorých je ale rozdiel medzi nami a živočíchmi, ako sú pavúky, príliš veľký na to, aby náš spánok fungoval podobným spôsobom. Svoje pochybnosti vyjadril napríklad aj Jerry Seigel, ktorý sa venuje výskumu spánku na Kalifornskej univerzite a na štúdii s pavúkmi sa nepodieľal.

„Môžu existovať zvieratá, u ktorých dochádza v stave odpočinku k istej aktivite. Ale REM spánok? Je veľmi ťažké si niečo také predstaviť,“ cituje jeho vyjadrenie Abc News.

Naopak entomológ Barrett Klein, ktorý takisto nebol súčasťou štúdie, je zo zistenia, že tak vzdialený druh prejavuje znaky REM spánku, nadšený. Podľa neho je ešte veľa nezodpovedaných otázok ohľadom toho, aký je REM spánok rozšírený a aký má význam pre konkrétne druhy.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, arstechnica.com, abcnews.go.com
Odporúčame