Najkrajšie vianočné trhy sú vraj v Záhrebe: Boli sme sa presvedčiť na vlastné oči, či stoja za návštevu

Najkrajšie vianočné trhy v Európe Záhreb

Záhreb vyhral titul najkrajších vianočných trhov v rokoch 2016, 2017 a 2018 (Zdroj: J. Duval)

# Vieš, ktoré mesto vyhralo trikrát po sebe status najlepších vianočných trhov v Európe? Reč je o chorvátskom Záhrebe. Vianočné trhy s jedinečnou výzdobou sú tu roztrúsené na vyše 20 miestach a z ich dekorácií a rôznorodej ponuky človeku prechádza zrak.

Vyberieš si korčuľovanie po kľukatých chodníčkoch pred umeleckým pavilónom? Alebo radšej koncerty na námestí Zrinjevac či hlavné námestie Trg bana Jelačica s foto dedinkou? V Záhrebe ťa čaká aj tajomný tunel či vyhliadka Gradec platoe s Baš Naš trhmi, kde ti pri popíjaní punču bude vysvietené mesto ležať pri nohách.

Adventné trhy trvajú v chorvátskej metropole až do 7. januára 2023, Záhreb však ponúka množstvo zaujímavostí aj bez ohľadu na ročné obdobie. Najrýchlejšie sa sem dostaneš priamym letom z Viedne (s Austrian či Croatian Airlines) už za necelých 50 minút. Cesta autobusom z Bratislavy trvá okolo 6,5 hodiny, autom to zvládneš aj o dve hodiny rýchlejšie.

Dobrá správa: Od 1. januára Chorváti opúšťajú svoju pôvodnú menu (kuna) a prechádzajú na euro, čo výrazne uľahčí tvoje prepočty.

Ceny na vianočných trhoch
Ceny na vianočných trhoch sú priaznivé (Zdro: autorka)

Malá zastávka pred Záhrebom – Varaždin

Ak zvolíš auto, cestou si určite urob zastávku vo Varaždine (asi 80 km severne od Záhrebu). Toto bývalé hlavné mesto Chorvátska, ktoré si vďaka prepychu a množstvu kultúrnych podujatí vyslúžilo prezývku „malá Viedeň“, má aj napriek neveľkej rozlohe úžasné čaro. Prekvapia ťa tu sošky anjelov od pouličného umelca Željka Prsteca roztrúsené na nečakaných miestach, ale aj krásny hrad Stari Grad, barokový kostol, krinolína lásky ovešaná zámkami a mnohé múzeá.

Počas adventu tu má svoje neodmysliteľné miesto aj priateľský Santa Claus. Nájdeš ho v rozprávkovom mini domčeku s kúzelnou výzdobou a saňami a vždy v dobrej nálade. Je vždy pripravený zaželať ti tie najkrajšie sviatky a rozdať bonbóny. Ak ti cukrovinky nestačia, v jednom z vianočných stánkov ochutnaj jednohubky od víťazky chorvátskej verzie kulinárskej súťaže Masterchef Marii Gregoric. Alebo si daj koláč grofica Marica, ktorý servírujú vo vychýrenej secesnej kaviarni Kavana Grofica Marica na hlavnom námestí.

Santa Claus vo Varaždine
Vo Varaždine býva aj samotný Santa Claus (Zdroj: autorka)

Záhreb – Dolné mesto

Historické centrum Záhrebu sa rozprestiera v Hornom i mladšom Dolnom meste. Má charakter a pompu typického veľkomesta Habsburskej monarchie. Jeho najväčším lákadlom je Lenuciho podkova – sedem na seba nadväzujúcich parkov, vrátane Botanickej záhrady, ktoré dopĺňajú múzeá, galérie, súdy, ministerstvá a ďalšie budovy s fascinujúcou architektúrou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sviatočné outfity: Aké kúsky si obliecť na Silvestra či párty na chate? Niektoré inšpirácie sú len pre odvážne!

Práve tu leží aj obľúbená Špica – časť pešej zóny plná kaviarní, ktorých terasy domáci obľubujú bez ohľadu na ročné obdobie. V zime sa priestor na Námestí Kráľa Tomislava mení na obrie klzisko a všetky námestia zapĺňajú stánky s jedlom, vianočnými svetielkami a hudbou. V Dolnom meste leží aj najvyššia budova v Chorvátsku – neogotická katedrála so svojimi dvomi vežami.

V marci 2020, krátko po tom, ako vypukla pandémia, Chorvátsko postihlo pomerne silné zemetrasenie, ktoré narušilo časť architektúry, a tak ju načas môžeš obdivovať len zvonka.

Bezplatné klzisko Záhreb
Bezplatné klzisko v Dolnom meste (Zdroj: J. Duval)

Najkratšia lanovka aj dunivý výstrel

Horné a Dolné mesto okrem chodníčkov a schodov spája aj jedna rarita – jedna z najkratších lanoviek na svete. Nájdeš ju na ulici Tomićeva uprostred bistier a dizajnových obchodíkov. Lanovka má historický vzhľad a nahor ťa vyvezie za 64 sekúnd. Oplatí sa sem prísť krátko pred poludním.

Hneď vedľa lanovky totiž stojí veža Lotrščak, z ktorej každý deň o 12. hodine vystrelí jedna rana z dela. Táto vyše storočná tradícia si pripomína víťazstvo Záhrebu nad Turkami a mesto na túto úlohu zamestnáva špeciálneho človeka. Keď už je reč o zvláštnych zamestnaniach, Záhreb má stále niekoľko plynových pouličných lámp a na ich rozsvecovanie tiež zamestnáva špeciálneho „osvetľovača“. Najviac takýchto lámp je v okolí Námestia sv. Marka, ktoré zdobí neprehliadnuteľný kostol s farebnou strechou.

Najkratšia lanovka Záhreb
Vľavo najkratšia lanovka, vpravo fritule (Zdroj: autorka)

Advent v tuneli Grič

Hoci je priamo v centre mesta, mnohí o ňom netušia. Tunel Grič bol postavený počas druhej svetovej vojny. Ako bombový kryt však slúžil len krátko začiatkom 90. rokov počas Vojny v Chorvátsku (1991-1995). Dlho zatvorený tunel, ktorý meria 350 metrov, len nedávno opäť sprístupnili pre verejnosť a doplnili o kultúrne podujatia.

Aktuálne ti tunel poslúži nielen ako skratka pri prechode hlučným centrom, ale aj spestrenie dňa vďaka zaujímavej inštalácii Polárny sen. Tá vytvára dojem prechádzky ľadovou jaskyňou s polárnou žiarou nad hlavou. Inštalácia nabáda, aby si sa zastavil, rozhliadol, zaspomínal na všetko, čo si dosiahol a vybral sa v ústrety novým snom. Pozor, tunel je jednosmerka, vchod nájdeš na ulici Mesnička.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poznáme najlepšie a najhoršie miesta pre život: V Európe je nám dobre, krajina splnených snov však poriadne pohorela!
Tunel Grič
Tunel Grič (Zdroj: autorka)

Tip: Ceny na záhrebských vianočných trhoch príjemne prekvapia, keďže sú nižšie ako v Bratislave. Z jedál si nenechaj ujsť klasiku – vyprážané guľôčky fritule s ovocnou či čokoládovou polevou, nechýbajú však ani klobásky a burgre. Z miestnych tradičných jedál určite vyskúšaj záviny z ťahaného cesta štrukli na slaný i sladký spôsob alebo obdobu našich holúbkov – sarmu.

Múzeum stroskotaných vzťahov

Najobľúbenejšie v Hornom meste je kuriózne Múzeum stroskotaných vzťahov venované známostiam, ktoré nevydržali, avšak po ktorých zostali hmotné i nehmotné spomienky. Múzeum založili Olinka Vistica a Drazen Grubišič po rozpade ich štvorročného vzťahu. Počas bolestivého rozchodu neustále narážali na osobné predmety, ktoré im pripomínali to dobré aj zlé, až sa nakoniec rozhodli, že sa nechcú všetkého zbaviť.

Múzeum stroskotaných vzťahov
Múzeum stroskotaných vzťahov (Zdroj: autorka)

Pred založením múzea vyzvali svojich blízkych, aby sa podelili o svoje príbehy aj predmety, ktoré zostali po ich láskach, a tak vznikla prvá, najprv len putovná výstava. Vďaka nesmiernemu úspechu a Cene Kennetha Hudsona za najinovatívnejšie múzeum v Európe si zbierka nakoniec našla stále miesto v Záhrebe.

Predmety, ktoré pochádzajú zo všetkých kútov sveta, sa neustále obmieňajú rovnako ako pocity, ktoré vzbudzujú – od vtipných, cez smutné, až po tie, ktoré sú plné nestráveného hnevu či ľútosti. Za pozornosť stojí napríklad kniha o chudnutí, ktorú manžel daroval svojej (dnes už ex) manželke či záhradný trpaslík s rozbitou tvárou, ktorého počas búrlivého rozvodu žena hodila do novučičkého auta svojho bývalého.

Ďalší príbeh rozpráva parašutistický batoh milého, ktorý sa zabil pri zoskoku, alebo miniatúrny domček, ktorý si dvojica vysnívala a do detailu prepracovala, aby raz podľa 3D modelu postavili svoj skutočný… Mimochodom, kúsok ďalej leží aj Múzeum opíc. Nie, nie tých primátov. Museum of Hangovers je súborom zábavných historiek, ktoré vznikli po prehýrených večierkoch.

Múzeum stroskotaných vzťahov
Múzeum stroskotaných vzťahov ukrýva mnoho zvláštnych predmetov (Zdroj: autorka)

Vyhliadka Zagreb 360°

Za najlepším výhľadom na mesto sa treba vybrať na vyhliadkovú plošinu Zagreb 360°. Nájdeš ju na 16. poschodí mrakodrapu neďaleko hlavného námestia na ulici Ilica. Panoramatický pohľad nielen na celý Záhreb, ale za jasného dňa až na Slovinsko, sa ti naskytne z výšky 182 metrov. So všetkými vianočnými svetielkami, ktoré pokrývajú adventné trhy široko-ďaleko, je výhľad ešte magickejší.

Tip: Neďaleko Záhrebu leží aj SalajLand, unikátna dedinka vytvorená zo záplavy vianočných svetiel. Svetelné tunely, obrovské zvieratká, chalúpky, všakovaké postavičky, sane i stromčeky – na rozlohe vyše troch hektároch svietia vyše štyri milióny svetielok a vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá rozžiari všetky oči. Ide o zhmotnený sen Zlatka Salaja, ktorý vyrastal v chudobe na rovnakej farme, vydal sa do sveta a za zarobené peniaze po návrate vytvoril zázračnú dedinku, ktorej vzhľad neustále obmieňa. Vianočná výzdoba je prístupná do 9. januára 2023.

Vyhliadka Zagreb 360°
Pohľad na hlavné námestie z vyhliadky Zagreb 360° (Zdroj: J. Duval)

Kamenná brána aj Dolac

Jediná zachovaná stredoveká brána Záhrebu je v súčasnosti viac než len obyčajnou bránou. Stalo sa z nej zaujímavé pietne miesto obvešané ďakovnými plaketami a osvetlené sviečkami. Začiatkom 18. storočia brána vyhorela, v jej popole sa našiel jediný nepoškodený obraz Panny Márie, ktorý má čestné miesto na oltári pod bránou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Digitálny odpad: Ak používaš e-mail, pripočítaj si k svojej uhlíkovej stope až 136 kg CO2 ročne

Je zaujímavé sledovať, ako rýchlo prúdiace davy prechádzajúcich chodcov kontrastujú s ľuďmi na lavičkách, ktorí sem prišli spomaliť. Želania, ktoré pod bránou vyslovíš, sa vraj stanú skutočnosťou. Od brány prejdi nadol cez jednu z najkrajších ulíc Tkalciceva plnú bistier, kaviarní a dizajnových obchodíkov a zaboč aj na trhovisko Dolac. Spoznáš ho vďaka červeným „parazólom“ a vôni čerstvých kvetov, zeleniny aj ovocia od miestnych farmárov.

SalajLand Záhreb
Dedinka s vyše štyrmi miliónmi svetielok SalajLand (Zdroj: autorka)

Tri M – Maksimir, Migoroj, Medvednica

Na okraji Záhrebu leží pohorie Medvednica s hradom Medvedgrad a obľúbeným prírodným parkom. Na vrchol hory vedie priamo zo Záhrebu aj lanovka. Ak túžiš po parku priamo v meste, vyber sa do toho najstaršieho s názvom Maksimir, v ktorom ležia jazierka, pavilóny aj miestna ZOO. A do tretice, ak máš slabosť pre netradičné miesta, odvez sa autobusom na cintorín Migoroj, na ktorom vládne neskutočný genius loci. Na mieste posledného odpočinku mnohých historicky významných Chorvátov nájdeš bohato zdobené mauzóleá, chodníčky kryté arkádami a neuveriteľný pokoj.

Námestie sv. Marka
Námestie sv. Marka v Hornom meste (Zdroj: J. Duval)

Extra tip: Zo Záhrebu sa asi za dve hodiny autom dostaneš až k Plitvickým jazerám. Tento UNESCO skvost plný jazier, vodopádov a promenád má svoje osobité čaro aj v zime, keď naň dopadne sneh a voda zľadovatie. Po ceste si urob zastávku v obci Rastoke plnej úžasných kaskádových vodopádov a dodnes funkčných vodných mlynov.

Plitvické jazerá v zime
Plitvické jazerá majú svoje osobité čaro aj v zime (Zdroj: Archív Národného parku Plitvické jazerá)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame