Sú napínavé a pohltia ťa na celé dni: Najlepšie knižné série, ktoré musíš prečítať aspoň raz za život

Knižné série, ktoré patria medzi klasiky (Zdroj: Unsplash)

#Čítanie je skvelým spôsobom, ako rozvíjať svoju fantáziu a objavovať niečo nové. Mnohí ho vnímajú ako formu oddychu a odtrhnutia sa od povinností každodenného života, pre iných sa stalo priam životným štýlom, vďaka ktorému si sťahujú knižné appky, sledujú nové výzvy, bookstagramy, píšu recenzie a diskutujú o knihách s inými čitateľmi.


Knihy, ktoré sú napriek otrasným príbehom absolútne bestsellery: Vrahovia, pedofili, bezcitní nacisti aj hrôzostrašná epidémia


Je však jedno, ku ktorej skupine patríš, najdôležitejšia je láska ku knihám. Vkus na knihy sa líši od človeka k človeku. Stále sa však nájdu diela, ktoré by si mal prečítať počas života každý. Je pritom jedno, či je to kvôli rozšíreniu všeobecného prehľadu, alebo kvôli zvedavosti, ktorou oplýva každý čitateľ. Preto ti dnes prinášame knižné série, ktoré si musíš počas života aspoň raz prečítať.

kopa kníh o Harry Potterovi a Narnii
Je len na tebe, ktorú knihu si vyberieš (Zdroj: Pixabay)

Stopárov sprievodca Galaxiou

Douglas Adams vytvoril dielo, ktoré sa počas rokov svojej existencie stalo priam ikonickým. Odpoveď na základnú otázku života a vesmíru vôbec, ti dokonca vyhodí aj Google. Adamsova neuveriteľná fantázia a britský humor sa dostali čitateľom priamo pod kožu.

Táto pentalógia si získala srdcia toľkých nadšencov, že sa rozhodli vyjadriť poctu tej najdôležitejšej veci, ktorú musíš mať stále pri sebe – uteráku. Preto ak 25. mája stretneš na ulici ľudí, ktorí majú jeden prehodený cez plece, nezbláznil si sa, to len skalní fanúšikovia oslavujú Uterákový deň na počesť tohto výnimočného diela a jeho autora.

A ak aj náhodou sci-fi nepatrí medzi tvoje obľúbené žánre, tejto sérii by si mal dať šancu, pretože dobrodružstvu, ktoré pri jej čítaní zažiješ, sa nevyrovná žiadne iné.

Kniha Stopárov sprievodca Galaxiou
Stopárov sprievodca Galaxiou je už dnes klasikou (Zdroj: Pixabay)

Harry Potter

Čo by to bol za poriadny zoznam, ak by na ňom chýbala najobľúbenejšia čarodejnícka séria všetkých čias? Teda, o tomto by sa možno dalo polemizovať, avšak faktom je, že si táto séria kníh od J. K. Rowlingovej získala srdcia malých i veľkých čitateľov po celom svete. Bonusom pri čítaní zas je, že okrem základnej série sa môžeš pomocou troch napísaných scenárov pozrieť do budúcnosti aj do minulosti čarodejníckeho sveta.


Michaela si splnila sen a začala písať knihy: Nápad na prvý príbeh mi vnukol sexi kolega, doteraz o tom nevie


A ak by si zatúžil po ďalších vedomostiach zo sveta Harryho Pottera, autorka napísala ďalšie knihy, ktoré ti priblížia zázračné tvory, čarodejnícke rozprávky aj metlobal – šport, ktorý si našiel fanúšikov po celom svete a hráva sa aj v medzinárodných ligách.

Kniha Harry Potter
Harryho Pottera milujú milióny ľudí po celom svete (Zdroj: Pixabay)

Kvety v podkroví

Hoci sa tento román, zložený z piatich dielov, tvári ako jednoduché čítanie, pravdou je úplný opak. Životy štyroch detí, desivo pozmenené zo dňa na deň, sa ti dostanú pod kožu. Séria ťa naučí, ako rýchlo a jednoducho sa dokáže šťastné detstvo premeniť na to najhoršie.

Prvá kniha je náročnou skúškou, ktorú mnohí nezvládnu, avšak spisovateľské umenie Virginie Andrews sa prejavuje naplno až v ďalších častiach série. Hoci táto pentalógia nie je veľmi známa, je to dielo, o ktorom budeš po prečítaní premýšľať minimálne pár mesiacov.

Pán prsteňov

Meno John Ronald Reuel Tolkien by malo byť známe každému čitateľovi. Tento spisovateľ totiž stojí za jednou z najepickejších knižných sérií vôbec. Tolkien vytvoril neuveriteľne obsiahlu verziu jeho vlastného sveta nazývaného Stredozem.


ROZHOVOR Spisovateľ Juraj Červenák: Všetky moje knihy som už videl sfilmované. Režíroval ich Ridley Scott a mali obrovský rozpočet


V ňom sa odohrávajú príbehy plné elfov, škratov, trpaslíkov a iných bytostí, pre ktorých dokonca vymyslel viac ako tucet umelých jazykov. A ak si túto sériu čítal, Tolkien napísal aj mnoho diel, ktoré ťa prevedú svetom Stredozeme a rozšíria tvoje obzory.

Kniha Pán Prsteňov
Jedna z najlepších knižných sérií? Jednoznačne tá od Tolkiena (Zdroj: Pixabay)

Plochozem

Počul si už o korytnačke, ktorá pláva vesmírom a na jej chrbte stoja štyri slony? Nie? A neznie ti to ako dostatočný bizár? Tak si predstav, že tie slony nesú na chrbtoch zem – presnejšie teda Plochozem, ktorú vytvoril spisovateľ Terry Pratchett.

Tento svet plný rôznorodých stvorení si ťa získa, či už máš 12 alebo 42, hlavne vďaka svojskému humoru, ktorým sú známe všetky Pratchettove diela a početnému parodovaniu iných literárnych počinov. Pozor len, aby si jej aj naozaj nezačal veriť.

Kniha Plochozem
Plochozem by si rozhodne nemal vynechať (Zdroj: Pixabay)

Anna zo zeleného domu

Táto knižná séria si rokmi získala srdcia mnohých čitateliek a čitateľov. Lucy Maud Montgomeryová vytvorila nadčasové dielo, ktoré sa podpísalo na viacerých generáciách. Ak neveríš, opýtaj sa svojej mamy, alebo babky, či sa s touto knihou stretli.

A hoci tento dievčenský román patrí k oddychovému čítaniu, je milé vidieť, ako čaro Anniných dobrodružstiev objavujú aj dnešné deti, hoci doba sa zmenila na nepoznanie. Ich neutíchajúcu aktuálnosť dokazujú aj nové adaptácie tohto diela vychádzajúce na streamovacích službách.

Pieseň ľadu a ohňa

Nakoniec tu máme sériu, ktorá sa za posledné roky stala jednou z najpopulárnejších. A hoci seriál nastavil latku naozaj vysoko, predstav si, koľko z kníh sa doňho nezmestilo. A všetky tieto detaily a prepojenia z pera spisovateľa Georga R. R. Martina na teba čakajú práve v knižnej sérii.


KVÍZ: Miluješ knihy? Predveď, ako sa orientuješ vo svete literatúry, plný počet dá len skutočný knihomoľ


Výhodou tiež je, že obsiahla knižná séria ešte nie je dokončená, takže, ak ti čítanie zaberá trochu viac času, je možné, že kým sa dopracuješ k poslednej vydanej knihe, tá ďalšia už bude na pultoch kníhkupectiev. A ak čítaš rýchlo, tak sa aspoň budeš mať na čo tešiť.

Kniha Hry o tróny
Hry o Tróny sú povinnosťou pre každého (Zdroj: Pixabay)

V tomto menovaní by sme mohli pokračovať ešte dlho, ale chceli sme obsiahnuť iba tie najdôležitejšie série. Keďže sa čitateľský vkus od človeka k človeku líši, je možné, že sme práve tvoju srdcovú knižnú sériu vynechali. Ak poznáš sériu, ktorú by si mal prečítať každý, budeme radi, ak sa o ňu s nami podelíš v komentároch.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame